profil

Najciekawsze miejsca w Polsce - klasztor w Wigrach i meczety tatarskie

poleca 85% 158 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Malowniczo położona na Półwyspie Klasztornym na jeziorze Wigry wieś słynie z zespołu klasztornego Kamedułów. Jest to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. W klasztorze odpoczywał papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r. Półwysep, który pierwotnie był wyspą, 1 1667 r. otrzymali od Jana Kazimierza kameduli, którzy szybko zbudowali tu drewniany kościół. Gdy spłonął, zakonnicy przystąpili do wzniesienia okazałego murowanego klasztoru. Historia nie była łaskawa, ani dla zakonu, ani dla klasztoru. Zakon skasowano, siedzibę biskupstwa przeniesiono, obie wojny również pozostawiły piętno. Rekonstrukcję obiektu rozpoczęto w latach 50. XX w. Zabudowania klasztorne znajdują się na dwóch tarasach, a góruje nad nimi barokowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z dwiema wieżami. Wewnątrz można zobaczyć siedem pięknych ołtarzy. Z prezbiterium schodzi się do podziemnej krypty. Na górnym tarasie na podwórzu zamkniętym murem i wieżą zegarową stoi dziesięć eremów - domków zakonników. Budynek refektarza schodzi na dolny taras, gdzie oprócz bramy i domu furtiana wzniesiono foresterię, czyli dom pielgrzyma.

Bohoniki znane są jako jedna z osad zamieszkanych przez polskich Tatarów, przybyłych na te tereny w 1679 r., po tym, gdy król Jan III Sobieski przekazał wieś lipkowskiemu rotmistrzowi Olejewskiemu. Wkrótce stanął tu drewniany meczet, który, niestety, nie przetrwał do naszych czasów, strawiony przez pożar. Obecny, również drewniany, pochodzi z przełomu XIX i XX w. Budowla na planie zbliżonym do kwadratu jest podzielona na trzy pomieszczenia : przedsionek, w którym znajduje się obuwie, oraz sale modlitw dla mężczyzn i kobiet, tradycyjnie wyłożone dywanami. Zgodnie z zasadami islamu na ścianach nie ma obrazów, ani innych wizerunków, a jedyną ozdobą są wersety z Koranu. Całość wieńczy cebulasta kopuła ze złoconym półksiężycem. Polskie meczety nie mają minaretów, charakterystycznych dla krajów islamskich. Rozciągający się tuż za wsią mizar, założony w XVIII w., to największa muzułmańska nekropola w Polsce.
Kruszyniany to kolejna polska wieś, w której znajduje się meczet tatarski. Osada powstała z nadania w 1649 r. przez Jana III Sobieskiego ziemi rotmistrzowi chorągwi tatarskiej Samuelowi Murzy Krzeczowskiemu. Meczet w Kruszynianach zbudowano na przełomie XVIII i XIX w., a w połowie XIX w. został wyremontowany. Jest to najstarsza świątynia muzułmańska w Polsce. Drewniany, niewielki budynek nakrywa dach pokryty gontem i zwieńczony wieżyczką z cebulastym hełmem i iglicą z półksiężycem. Meczet został wpisany do rejestru zabytków. Na szczycie wzgórza w pobliżu świątyni usytuowany jest mizar, czyli muzułmański cmentarz.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty