profil

,,Nadzieja jest jak cukier w herbacie. Jeżeli nawet jest jej mało to i tak wszystko osłodzi”” Jakie znaczenie ma nadzieja w pokonywaniu trudności życia?

poleca 86% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Nadzieja - sens bycia, który pomaga we wszystkim czy tylko złudne marzenia?
Zastanawiając się nad samym znaczeniem słowa ,,nadzieja” i jego zastosowaniach, przytaczam definicję ze Słownika Języka Polskiego: Nadzieja: ‘oczekiwanie czegoś dobrego, pożądanego; ufność, że to się spełni; przeświadczenie, że zakończy się coś złego’ natomiast definicja psychologiczna, określa nadzieję w ten sposób : Nadzieja ,,jest uczuciową wiarą w pozytywny rezultat wydarzeń i okoliczności związanych z czyimś życiem prywatnym. Nadzieja może nawet występować wbrew prawdopodobieństwu i dowodom na to, że oczekiwany wynik będzie odmienny od korzystnego. Kluczowe pojęcie w rozumieniu depresji w teorii relacji z obiektem.”.
Tak więc nadzieja oznacza wiarę w spełnienie się czegoś, czego bardzo pragniemy.
Wierzyć to znaczy oczekiwać. Każdy człowiek wierzy w co innego oraz ma różne nadzieje.
Na świecie jest wiele organizacji / grup ludzi, którzy wierzą i mają podobne nadzieje.
Jedną z takich grup mogą być chrześcijanie, którzy z zaufaniem i nadzieją czekają na spełnienie obietnic Bożych oraz na życie wieczne. Są również różnego rodzaju zjawiska paranormalne, których istnienie starają się potwierdzić naukowcy na całym świecie. Na jednym z portali internetowych umieszczono ankietę, której pytanie brzmiało : Czy wierzysz w zjawiska paranormalne (np.: duchy, przepowiednie, uzdrawianie, UFO, reinkarnacja itp.)? 564 (44.66 %) odpowiedziało : tak, chociaż nie miałem bezpośredniego kontaktu, nie 472 (37.37 %) , natomiast 227 (17.97 %) odpowiedziało ; tak, byłem świadkiem takiego zjawiska .
Nadzieja ma kluczowe znaczenie w pokonywaniu trudności życia. Zgadzam się z Aldoną Różanek, która uważa, że: ,,Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia.”
Myślę, że głównym źródłem nadziei jest ufność , miłość i wiara.
Nadzieja może również nadawać życiu sens, człowiek jej pozbawiony trudniej dąży do określonych przez siebie celów. Myślę, że osobom patrzącym na życie w sposób optymistyczny jest o wiele łatwiej, ponieważ o każdym niepowodzeniu, jakie może im się przytrafić, szybko zapomną. Będą mieli nadzieję, że każdy następny dzień, będzie następnym krokiem ku marzeniom, a nie niepowodzeniom.
Poszukując w myślach historii o nadziei i miłości, przychodzi mi do głowy historia z mojego ulubionego filmu-„A Walkt to remember,” Jest to firm oparty na książce Nicholasa Sparksa. Opowiada on o dwojgu całkowicie odmiennych osobach. Landonie Cartherze – lekkomyślnym nastolatku oraz o Jamie Sullivan – córce pastora, która jest wzorową uczennicą , głęboko wierzącą dziewczyną. Drogi Jamie i Landona spotykają się wówczas, gdy chłopak po jednym z wybryków za karę musi opiekować się młodszymi uczniami oraz brać udział w przedstawieniu szkolnym.
Z początku niechętny Landon , prosi o pomoc w nauce roli Jamie, tak zaczyna się ich historia. W kolejnych etapach filmu chłopak zakochuje się w Jamie i stara się uspokoić uprzedzonego ojca dziewczyny.
Opisuję ten film, ponieważ osoba Jamie w tym filmie bardzo mnie poruszyła. W końcówce filmu, dowiadujemy się, że miłość tych dwojga ludzi przeżywa tragizm, gdyż dziewczyna jest chora na białaczkę. Postać Jamie wiele wniosła do tego filmu, była to osoba pełna nadziei i marzeń, które spełniały się dzięki wielkiej miłości.
Marzeniami Jamie było między innymi: doświadczenie cudu, wyjście za mąż
w kościele w którym ślub brała jej zmarła matka, bycie w dwóch miejscach jednocześnie...
Wszystko to wydarzyło się w jej życiu... Film kończy się słowami: ,,Jamie i ja spędziliśmy razem idealne lato...przepełnione miłością jakiej niektórzy ludzie nie zaznali przez całe życie. A później odeszła jej niewyczerpaną wiarą. Minęły cztery lata...ale wizja Jamie prześladuje mnie... i zostanie ze mną na zawsze.” ,,Jamie uratowała mi życie. Nauczyła mnie wszystkiego. O życiu, nadziei...i długiej podróży. Zawsze będzie mi jej brakowało, ale nasza miłość jest jak wiatr... nie widać jej, ale ją czuć”
Ilekroć oglądam ten film – płaczę. Jest on pięknym obrazem, pełnym nadziei o prawdziwej miłości, wierze oraz marzeniach.
Ludzie są przepełnieni różnymi rodzajami nadziei, jedni mają nadzieję na lepszą przyszłość, na jakąkolwiek przyszłość, inni zaś wierzą w miłość jak z filmu (tutaj dopisuję siebie), jeszcze inni wierzą w innych ludzi, w pokój na świecie... można by wymieniać w nieskończoność.
Nadzieja jest swego rodzaju więzią, która nie pozwala załamać się człowiekowi. Każdego dnia, daje siłę i wiarę. ,,Nadzieja to więzy, które chronią serce przed pęknięciem.” Takimi słowami określa nadzieję Thomas Fuller.
Każda odrobina nadziei wpływa pozytywnie na człowieka, nawet bardzo mała. Nadzieja daje siłę chorym, wzmacnia cierpiących, daje wiarę ludziom poszukującym.
Należy zawsze pamiętać, że z każdym dniem, nadzieja bliższa jest spełnienienia.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Gramatyka i formy wypowiedzi