profil

Recenzja H. Sienkiewicz „Krzyżacy”

poleca 85% 193 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza to piękna, wzruszająca i mądra powieść historyczna. Akcja utworu rozgrywa się w średniowiecznej Polsce, zaś głównym tematem książki są dzieje konfliktu polsko – krzyżackiego.
Pisarz doskonale przedstawił obraz rycerstwa polskiego w połączeniu s historią wojny toczącej się w latach 1409 – 1410. Fascynujący w powieści jest klimat tamtych czasów ukazany poprzez opisy zwyczajów rycerskich, zamków, strojów, a także pojedynków i bitew. Specyficzną atmosferę dopełnia język, jakim napisana jest ta książka. Autor posłużył się tu stylizacją językową, to znaczy, że bohaterowie mówią w dawnym stylu niczym średniowieczni rycerze. Najciekawszym wątkiem są problemy miłosne głównego bohatera – Zbyszka, którego przygody trzymają czytelnika w napięciu prawie do ostatniej strony. Na szczególną uwagę zasługuje opis bitwy pod Grunwaldem, uznany przez krytyków za jedną z lepszych scen batalistycznych w całej literaturze polskiej.
Krzyżacy to powieść szczególna, przykuwająca uwagę i zasługująca na zainteresowanie czytelników. Różnorodne wątki fabularne znalazły wielu zwolenników, a interesująca warstwa historyczna uzyskała uznanie w oczach miłośników zamierzchłych dziejów.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Formy wypowiedzi