profil

Terytorium Polski i atrybuty naszej państwowości - fakty i ciekawostki

poleca 87% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Polska sięga od Bałtyku na północy do Tatr na południu, od Bugu na wschodzie po Odrę na zachodzie. Zajmuje obszar 312 685 km kwadratowych. Położenie Polski w centralnej Europie, na styku Europy Zachodniej i Wschodniej, czyni z niej kraj bardzo atrakcyjny, głównie jeśli chodzi o transport międzynarodowy. Aby w pełni wykorzystać walory naszego położenia, musimy jednak zbudować owoczesną sieć autostrad, która połączy ważniejsze miejscowości przygraniczne i największe miasta kraju. Obecne granice Polski zostały wytyczone po II wojnie światowej. Różnią się one znacznie od granic przedwojennych. Długość granicy państwowej wynosi 3511 km, w tym granicy morskiej 440 km. Stolicą Polski jest Warszawa. Rozciągłość kraju z północy na południe wynosi 649 km, a ze wschodu na zachód 689 km.
Polska jest podzielona na 16 województw, które dzielą się na powiaty, a te na gminy. Największym województwem jest mazowieckie, gdzie mieszka ponad 5 mln ludności naszego kraju, najmniejszym zaś opolskie. Przed reformą administracyjną Polska przez długi czas była podzielona na 49 województw.
W XVII wieku Polska była jednym z największych mocarstw Europy. Wtedy też nasz król, Jan III Sobieski powstrzymał inwazję Turków, odnosząc zwycięstwo pod Wiedniem.
Hymn, godło, język to atrybuty, które świadczą o tożsamości narodowej Polaków. Tekst hymnu polskiego, "Mazurka Dąbrowskiego", został napisany przez Józefa Wybickiego we Włoszech. Było to w roku 1797, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, a polscy patrioci wiązali duże nadzieje na odzyskanie niepodległości z cesarzem Napoleonem Bonaparte. Naszym godłem od niepamiętnych czasów jest orzeł biały w koronie na czerwonym tle. Oficjalnym językiem jest polski. Jednak nie zawsze Polacy mogli się nim posługiwać w swoim kraju. W czasie zaborów w szkołach zaboru rosyjskiego uczono po rosyjsku, a nauka języka polskiego czy historii Polski była zakazana pod groźbą surowej kary. Podobnie było w zaborze pruskim, gdzie dążono do germanizacji, a lekcje odbywały się po niemiecku. W tym czasie język odegrał szczególną rolę. Polacy stawiali opór zaborcom, dzięki czemu język ojczysty nie tylko przetrwał, ale rozwinął się i umocnił w świadomości narodowej. Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, a dzień 11 listopada jest obchodzony jako Święto Niepodległości.
Legenda mówi o trzech braciach : Lecu, Czechu i Rusie, którzy wyruszyli w poszukiwaniu ziem, aby założyć swoje państwa. Rus podążył na wschód, Czech na południe, Lech nie mógł się zdecydować, gdzie pozostać. Kiedy dotarł do lasów obfitujących w zwierzynę, założył swoje państwo. Wtedy na tle czerwonego nieba pojawił się biały orzeł, który miał tu gniazdo. W tym miejscu zbudowano gród, który od orlego gniazda nazwano Gniazdem (dzisiejsze Gniezno), a herbem Polski został orzeł biały na tle czerwonym.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty