profil

Opis morfologia, stratygrafii oraz Tektoniki na podstawie mapki geologicznej (proj. na zal geologi ogólnej na I roku Politechniki Śląskiej)

poleca 87% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mapka 12
1. Morfologia
Na mapie jest przedstawiony teren górzysty. Najwyższe wzniesienia osiągają ponad 1900 m
i umiejscowione są na: południowym-zachodzie, wschodzie, północnym-wschodzie oraz dwa w centrum mapy. Największe obniżenie wynosi poniżej 1000 m i znajduje się na południowym-wschodzie.

2. Stratygrafia.
K2
K1
J3
J2
J1
------- luka stratygraficzna (uskoki)
D2
D1
S
O
Cm

3. Tektonika
Na południowym-zachodzie rozpoczyna się monoklina, której oś kieruje się na północny wschód. Jest to najmłodsza struktura geologiczna na mapie. Obszar mapy podzielony jest dwoma uskokami, które tworzą zrąb tektoniczny (w centralnej części). Pierwszy o kącie upadu 79 stopni biegnie z zachodu na południowy wschód, drugi o kącie upadu 76 stopni biegnie z północy na wschód. W środkowej części mapy występuje synklina powstała
w mezozoiku. Jej jądro stanowi wychodnia Jury 1. Oś sykliny biegnie z północnego-zachodu na południowy-wschód, kąt upadu wynosi 38 stopni. Pod wymienioną synkliną zalega kolejna, powstała wcześniej – w paleozoiku, której jądro stanowi wychodnia Dewonu 1. Kąty upadu dla skrzydeł tej synkliny wynoszą 59 (południowo-zachodnie) oraz 51 stopni (północno-wschodnie).
Mapka do ściągniecia w załącznikach oraz wyliczone kąty upadu na kalce

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta