profil

"Miłość nie jedno ma imię"- przykłady z literatury

poleca 85% 451 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miłość jest pojęciem trudnym do zdefiniowania. Może odnosić się do różnych stanów ducha i emocji. Sporo z nas sądzi, że uczucie to występuje jedynie pomiędzy dwiema osobami, pod postacią silnej więzi, dostarczając im pozytywnej emocji. Gdy jednak głębiej zastanowimy się możemy dostrzec, że miłość może mieć znacznie szersze znaczenie i różne formy. W literaturze miłość od wieków stanowi jeden z głównych tematów utworów, w których zarówno poeci jak i prozaicy próbują przedstawić różne jej oblicza.
Hipoteza jest zbieżna z tematem.
Jednym z przykładów jest miłość do ojczyzny, Rolanda, głównego bohatera „Pieśni o Rolandzie” nieznanego autora. Średniowieczny rycerz narażając swoje życie walczy z niewiernymi. Za każdym razem, gdy mówi o Francji, dodaje jej przydomek „słodka”. Walcząc jest w stanie umrzeć męczeńską śmiercią za swoją ojczyznę. Broni jej w każdym momencie, stając się przykładem wzorowego obywatela Francji.
Następnym przykładem jest miłość braterska. Możemy znaleźć ją w tragedii antycznej Sofoklesa pt. „Antygona ”. Tytułowa bohaterka zaciekle broniła czci swojego brata, narażając się na gniew króla. Jej siostra, Ismena stara się powstrzymać Antygonę i pokojowo rozstrzygnąć spór z Kreonem. Główna bohaterka mimo zakazu władcy, pochowała ciało umiłowanego brata, wiedząc, że poniesie za ten czyn najwyższą karę.
Trzecim przykładem jest miłość łącząca zwierzę z człowiekiem. Jej wzór znalazłam w książce „Lassie, wróć!” Erica Knight’a. Szeroka i nierozłączna więź połączyła psa rasy Collie i chłopaka o imieniu Joe. Rodzina Joe była uboga. Ojciec chłopca z powodu braku środków do życia musiał sprzedać Lassie. Nowy właściciel psa wywiózł go daleko od domu Joe. Tęsknota tytułowego czworonoga za swoim przyjacielem była tak wielka, że mimo kilku nieudanych prób powrotu do domu, pies ponownie ucieka od nowego właściciela. Mimo wielu trudnościom i przeszkodom Lassie i Joe znowu będą razem. Pies pokonuje tak długą i morderczą dla siebie drogę, że do chłopca trafia wycieńczona.
Miłość to termin mający wiele definicji. Na podstawie tych kilku przykładów sądzę, że jest to pojęcie, któremu trudno nadać ścisłe znaczenia i granice. Moim zdaniem, nie można określać miłości w jednoznaczny sposób, ponieważ miłość może mieć różne oblicza. Bohaterowie powyższych utworów doznając tego uczucia, niezależnie od jego rodzaju, stali się niezwykli, silni i piękni.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty