profil

Tekst przemówienia na temat: ,,Czy Polacy są narodem tolerancyjnym?"

poleca 88% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy Polacy są narodem tolerancyjnym? Sondaż przeprowadzony przeze mnie ukazuję że ponad 65 % mówi że tak, zaledwie 20% że nie. Tylko 15% wstrzymało się od głosu. Ale kiedy bliżej przyjrzymy się tej kwestii, to okaże się, że jest zupełnie inaczej. Polacy nie są narodem tolerancyjnym! Z czego to wynika? Co nas tak bardzo odstrasza od ,,innych’’ dla nas ludzi? Czy może ogólnie przyjęte stereotypy wobec nich? A może nie mamy zaufania wobec tych osób?
Na brak tolerancji wobec innych wpływają stereotypy. Przyjęło się, że: Żyd jest chytry, Afrykańczyk jest leniwy, Islamista jest terrorystą, Amerykanin jest panem świata, a babcia chodząca do kościoła, czy na rynek to plotkara i ,,Moher’’ słuchający ojca Rydzyka. Takie poglądy sprzyjają powstawaniu bariery w komunikacji między Polakami, a obcymi osobami. Do takich ludzi często podchodzimy z dystansem, a nierzadko wręcz prześladujemy. Właśnie takich ludzi postrzegamy za gorszych, a przecież inny to nie zawsze gorszy.
Często powodem odwracania się od innych jest ich zdrowie i wiek. Prezesi firm obawiają się zatrudnić osoby starsze i niepełnosprawne, ponieważ boją się, że coś się stanie i spowoduje to dodatkowe problemy. Taka dyskryminacja jest wielką dyskryminacją. Ci ludzie są często bardziej doświadczone niż osoby, które niedawno ukończyły studia. Mimo pewnych niedogodności zdrowotnych, są bardziej wydajni. Czy choroba albo wiek przekreśla karierę?
Największym kłopotem Polaków w dziedzinie tolerancji jest problem w uszanowaniu innych poglądów i stylu życia. Nie tolerujemy Radia Maryja, mimo że tylko mają swoje poglądy na pewne sprawy. Nie tolerujemy tzw. wolnych związków, bo to nie ,,po bożemu”. Nie tolerujemy singli, bo są dziwni. Nie tolerujemy gejów, bo są chorzy psychicznie. Ale czy te osoby szkodzą nam? Czy to, że mają inne przekonania niż my, jest powodem do ich odtrącania?
Reasumując, Polacy są nietolerancyjni. Wynika to z faktu, że lubimy, w przeciwieństwie do innych narodów, oceniać innych ludzi, często pochopnie. Jeśli Polakowi się coś nie podoba, to głośno to komentuje i krytykuje, co jest przykre dla innych, bo nie mogą normalnie żyć i wstydzą się a czasem odczuwają strach przed wyjściem z domu, ponieważ jest to dal nich śmiertelne zagrożenie. W ten sposób bardzo im szkodzimy, ponieważ człowiek potrzebuje kontaktu z innym człowiekiem. To co teraz powiem może wielu oburzyć, ale taka jest prawda: Musimy nauczyć się tolerancji!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata