profil

Napisz rozprawkę na temat: "Dom bez książek to dom bez okien"

poleca 84% 294 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W każdym domu powinny być okna. Każdego dnia spoglądamy przez nie na otaczający nas świat, na przyrodę, błękitne niebo czy też babcię, która w tej właśnie chwili przewróciła się z siatkami na lodzie. Robiąc śniadanie obserwujemy pogodę, zastanawiamy się w co mamy się ubrać, aby było to adekwatne do pogody. W ciepłe, upalne dni blask słońca wpada przez szyby do naszego mieszkania, wywołując na naszej twarzy uśmiech od ucha do ucha.
Jednak nie każdy zdawać może sobie sprawę z tego, że nie mając w domu książek, pozbawieni jesteśmy właśnie tych okien. Od zarania dziejów w domostwach spoczywa przeróżna literatura. Jest to nie tylko literatura piękna, ale także różnego rodzaju teksty użytkowe. Codziennie przechodzimy obok niej, a raz na jakiś czas pozwolimy sobie również na chwilę odpoczynku podczas czytania tejże lektury z kubkiem gorącej czekolady. W dłoni zapewne każdy z nas miał mnóstwo książek, jednak robiąc porządki zastanawiamy się pewnie nad tym, czy by nie pozbyć się kilku tomików i zamiast nich nie postawić na półce kolorowego kwiatka czy ozdobnego słonika.
Natomiast książki są nam bardzo potrzebne. Nie ma tu porównania do tlenu, że nie możemy bez niego żyć, jednak nie mając w domu chociażby kilku książek nie mamy widoku na świat. Nie mamy pojęcia o historii Polski, nie znamy literatury powszechnej, czy nawet głupiej lektury szkolnej, która wydawać by się mogła zbędnym balastem, niepotrzebnym nam kompletnie do wiedzy. Jednak dzięki tym oto książkom mamy jakiekolwiek pojęcie o przeszłości, o motywach, o zjawach, cierpiących matkach czy nawet przygodach i perypetiach miłosnych bohaterów. Zastanówmy się, co by było gdybyśmy nie przeczytali w życiu ani jednej książki. Zapewne teraz nie umielibyśmy powiedzieć ani jednego spójnego zdania, nie moglibyśmy się porozumieć z polonistką, czy nawet z osobą, która ma jakieś pojecie na dany temat. Czasem próbujemy upodobnić się do interesującego nas bohatera, czy nawet tak bardzo ciekawią nas jego losy, że myślimy o tym dniami i nocami. Może być również tak, że zmieniają nam się poglądy na świat po przeczytaniu literatury, stajemy się ludźmi mądrzejszymi, mającymi własne zdanie, własną opinię.
Zatem niech każdy z nas zada sobie pytanie, czy książki nie są naszym oknem na świat? Szukając jakichś informacji sięgamy właśnie do nich, więc dbajmy o to, aby w naszym zacisznym kąciku nie brakło solidnej opowieści o miłości, czy fantastyce naukowej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty