profil

Wydajne sposoby chłodzenia Peceta

poleca 85% 1277 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wentylatory:

a) hałas 75 dBA
b) rodzaje wentylatorów :małe , duże
c) hałas wentylatora zasilacza 60 dBA

Wentylator:
Jest to technicze urządzenie wirnikowe do poruszania powietrza. Jest to źródło niewielkiego, lecz uporczywego hałasu wytwarzanego przez komputery stołowe, montowane w nich w celu lepszego odprowadzania ciepła wytwarzanego przez zasilacz i układy zintegrowane. Wiekszy wentylator nie zawsze oznacza lepszej wydajności .

Aby wyciszyć pracę wentylatora należy:
Wyczyścić łopatki wiatraków z gromadzącego się na nich kurzu .Zakurzone wentylatory pracują głośniej i mniej wydajniej. Podczas zmniejszenia prędkości obrotowej wentylatorów ważne jest kontrolowanie temperatury procesora i płyty głównej. Wydajność wentylatorów można bezpiecznie zmniejszyć, dopóki temperatura procesora i płyty głównej nie wzrośnie więcej niż o 0,56 stopni celcjusza. Prędkość obrotowa wiatraków podłączonych do płyty głównej trójżyłowymi przewodami można regulować np.: za pomocą programu Speed Fan. Wentylatory podłączone za pomocą dwóch przewodów nie maja monitorowanej prędkości obrotowej i nie mogą być regulowane programowo. Niektóre wentylatory bardzo słabo reagują i zwalniają np.: dopiero wtedy, gdy spowolnimy je do 5% początkowej prędkości. Jeśli przypadkowo zatrzymamy wentylator, to może doprowadzić do uszkodzenia komputera. W wypadku procesora nie można zrezygnować z wentylatora, ale można go zmienić na inny, cichszy model. Trudny do wyciszenia jest wentylator umieszczony w zasilaczu peceta. W typowych obudowach wentylator zasilacza znajduje się w górnej tylnej części. Jego wyciszenie jest ważne, gdyż cały generowany przez ten wentylator hałas wydostaje się na zewnątrz komputera. Niestety bardzo często nie możemy w łatwy sposób wymienić go na cichszy model. W takiej sytuacji można przynajmniej przykręcić wentylator do obudowy zasilacza, używając podkładek gumowych, co zmniejszy wibracje.


Radiator:

a) rozróżniamy dwa rodzaje: aluminiowe, z miedzi

Radiatror: Jest to urządzenie zazwyczaj metalowy użebrowany element stosowany do odprowadzenia ciepła z silnie nagrzewających się elementów komputera najczęściej kart graficznych i procesorów. Sam radiator do chłodzenia peceta nie wystarczy i dodatkowo trzeba na nim zamontować wentylator pompujący powietrze. Radiatora zadaniem jest odprowadzenie ciepła wydanego przez procesor.

Zastosowanie radiatorów:
Większy radiator nie zawsze oznacza lepszą wydajność. Dzięki dużej powierzchni radiator oddaje ciepło otaczającemu powietrzu. Radiatory często wspomagane są chłodzącymi wiatraczkami. Do chłodzenia Chipsetu płyty głównej komputera zamiast małego radiatorka z wentylatorem można użyć dużego radiatora. Dzięki temu wyeliminujemy jedno ze żródeł hałasu. Radiator jest połączony z obudową przyrządu np.: tranzystora, diody, element służący do odprowadzania ciepła wydzielonego wskutek przepływu prądu elektrycznego ( rozpraszacz ciepła ).

Rodzaje Chłodnic:
Chłodnica: Jest wymiennik ciepła służący do chłodzenia płynów bądź skraplania par i gazów w instalacjach technicznych. W zależności od zastosowanego czynnika chłodzącego chłodnice dzieli się na suche i mokre .Chłodnicą może być Ogniwo Peltiera, ciekły azot, woda

Stosując wydajne sposoby chłodzenia wiatraka np.: za pomocą ogniwa Peltiera lub chłodzenie cieczą, poważnym problemem mogą się okazać kropelki wody skraplające się podczas chłodzenia w pobliżu procesora lub, co gorsza na samym procesorze. Sytuacja taka jest dość niebezpieczna dla zdrowia CPU, należy wiec zadbać o pozbycie się nadmiaru wilgoci. Rozwiązaniem jest tzw. Płyn hydrofobowy dostępny w sklepach z artykułami elektronicznymi.

Ogniwo Peltiera: stosujemy do chłodzenia procesora lecz trzeba uważać na skraplającą się wodę. Można też chłodzić komputer za pomocą bloku wodnego. Ogniwo Peltiera jest to urządzenie w postaci płytki, które po podłączeniu do prądu przenosi ciepło z jednej strony na drugą ( z jednej strony robi się zimna kosztem nagrzewania się drugiej strony ).Urzadzenie to montujemy pomiędzy procesor a np.: radiator i podłączamy do zasilania.

Chłodzenie cieczą jest ostatecznym rozwiązaniem w chłodzeniu procesora ( woda).

Aby chłodzić cieczą potrzebujemy:

a) zbiornik o pojemności wystarczającej aby woda schłodziła się do temperatury pokojowej zanim zostanie ponownie zassana przez pompkę do wymiennika ciepła.

b) pompkę wodną trochę większą niż od akwarium

c) odpowiednie przewody, rurki

d) wymiennik ciepła

e) narzędzia i materiały aby to wszystko podłączyć

Nie należy przesadzać z chłodzeniem, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 25 stopni celcjusza a procesor chłodzimy do np.: 50 stopni celcjusza to na naszym CPU może skraplac się para wodna. Jest to woda destylowana ,która nie przewodzi prądu, ale w połączeniu z kurzem może spowodować zwarcie na układach elektronicznych. Aby temu zaradzić należy zamontować kontroler częstotliwości obrotów wiatraka na procesorze lub w przypadku chłodzenia cieczą zastosować pompkę z regulacja przepływu, dzięki temu gdy komputer będzie pracował na wo otach trzeba zmniejszyć stopieź schłodzenia CPU np.: w przypadku grzania w gre Quake ustawić na maksimum.

Obieg Powietrza wewnątrz komputera:
Obieg powietrza wewnątrz komputera powinien być dobry tak aby wiatrak procesora nie mielił tego samego gorącego powietrza. W szczególnych przypadkach może to wymagać zainstalowania dodatkowego wiatraka na obudowie procesora, który będzie odpowiadał za wymianę powietrza miedzy wnętrzem komputera a otoczeniem. Całe wnętrze komputera powinno być wolne od kurzu i brudu, mogą one spowalniać pracę wiatraka i utrudniają wymianę ciepła. Obieg powietrza ma wpływ na hałas wydawany przez komputer. Poziom hałasu jest to czynnik, który wpływa na wydajność zestawu chłodzącego. Ważne aby rozgrzane powietrze w obudowie było stale wymieniane na chłodniejsze z zewnątrz. Zimne powietrze powinno być wysłane przez wentylator na przednim panelu obudowy i wydalane przez wentylator na panelu tylnym. Na wpływ na obieg powietrza we wnętrzu komputera ( jednostki centralnej ) ma wpływ odpowiednie ułożenie elementów zestawu komputera na właściwej pozycji. Wpływy takie na obieg powietrza ma odpowiednie ułożenie tasm łączących elementy komputera z płyta główną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut