profil

Co współczesnego człowieka porusza do głębi, a może przyzwyczailiśmy się do wszystkiego?

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na powyższy temat udzielenie odpowiedzi nie jest proste, ponieważ dotyczy nas samych, a w szczególności naszych charakterów. Obiektywna ocena zachodzących przemian w stosunkach międzyludzkich pozostaje w sferze rozważań socjologów, teologów i filozofów. Ciągle nie umiemy wyciągnąć wniosków z lekcji, jakie dała nam historia, by zapobiegać ujemnym wpływom na kształtowanie się naszej osobowości.
Dziś wkroczyliśmy w XXI wiek. Zadajemy sobie pytanie, jaki on będzie dla nas, współczesnego człowieka. Jeżeli potrafimy zrozumieć negatywne skutki przemian, a w naszej świadomości budzić to będzie głęboki poczucie naruszania godności to znaczy, że nie przyzwyczailiśmy się do wszystkiego co jest złe.
Życie człowieka oparte na agresji, nienawiści, przemocy, nietolerancji poruszana nas do głębi. Nie możemy się godzić na ciągły strach i dominację ludzi dobrze zbudowanych tzw. osiłków. Oni to, nie zastanawiają się nie myślą, tylko siłą dyktują pozostałej społeczności swoją wolę, nie patrząc na wartości stworzone przez pokolenia
Niepokoi minie wzrost tępa życia i konsumpcyjne nastawienie do świata. Ludzie stają się niewolnikami pracy i pieniądza, zapominają o normalnym życiu, zgodnym z naturą. Coraz bardziej bulwersuje nas szerzące się zło, terroryzm i fanatyzm. Człowieka wrażliwego, zdrowego umysłowo zawsze irytować będzie burzenie przyjętych kanonów.
Nie powinniśmy spokojnie na ludzki egoizm i przyzwyczajać się do niego. Człowiek oprócz własnej osoby musi dostrzegać wokół siebie i innych, może bardziej potrzebnych bezdomnych, chorych, głodnych, cierpiących lub tylko zmartwionych i samotnych. Życie dla samego siebie jest puste i próżne. Pieniądze to nie wszystko, szczęście nie dają choć bez nich trudno żyć.
Ludzkie serca przepełnione są głębokim żalem, gdy niewinne mordowanie są, dzieci, młodzież i dorośli. Nie można obojętnie przejść, kiedy słyszymy, że czyjeś zwłoki zostały zbezczeszczone dla zdobycia, czy okazania swojej dominacji. Boli mnie zanik autorytetów i pewnych wartości co powoduje tworzenie się grup nieformalnych, sekt religijnych, które wciągają ludzi i zakłócają ich światopogląd i tożsamość. Powstaje wiele subkultur młodzieżowych. Każdą z nich charakteryzuje specyficzny sposób zachowania i ubierania się jej członków. Ich spotkaniom coraz częściej towarzyszą alkohol i narkotyki. Młodzi ludzie z przedawkowania używek często umierają. Ta sytuacja porusza nas do głębi, ale i musimy zastanowić się jak temu zapobiec, w którym momencie zagubionej osobie podać pomocną dłoń.
Denerwuje nas brak uprzejmości dla osób starszych, używanie wulgarnych słów, przekleństw, niepotrzebne niszczenie mienia oraz otaczającej nas przyrody.
Współczesny człowiek z niecierpliwością czeka na wynalezienie przez naukowców „cudownego” leku na choroby nieuleczalne wykorzystując zdobycze inżynierii genetycznej. Złości nas jednak fakt, że szybki rozwój cywilizacji niesie ze sobą również niebezpieczeństwa. Postęp techniki odbywa się kosztem niszczenia naszej planety. Wynalazki nie mogą być wykorzystane przeciwko człowiekowi, aby nie doprowadzić do jego zagłady.
My, ludzie zbudowaliśmy świat taki, jaki jest. Każdy z nas musi pamiętać, aby wartości i doświadczenia przekazane przez przodków umiejętnie wykorzystać i nie odkładać ich na górną półkę, abyśmy nie mieli czego się wstydzić przed następnymi pokoleniami. Mamy wspaniałego człowieka Jana Pawła II, który jest orędownikiem ekumenizmu, wzorem do naśladowania przez wszystkie narody świata. Jako ludzie nie stoimy na straconej pozycji, skoro wśród nas jest taki przywódca duchowy. Możemy odbudować się, pojednać ze sobą zapomnieć o urazach, niesnaskach i animozjach. W miarę postępu cywilizacji wnętrze, każdego z nas powinno być przepojone miłością do drugiej osoby i nie możemy przyzwyczajać się do konsumpcyjnego nastawienia do świata, chorób cywilizacyjnych, kryzysu wartości, zaniku autorytetów, wojen i klęsk żywiołowych

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty