profil

Rozprawka "Wyprawa, wędrówka, tułaczka … - Podróż nie jedno ma imię."

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-06
poleca 84% 3330 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Krzysztof Kolumb Homer

Zapewne każdy z was kiedykolwiek wyruszył w podróż. Najprawdopodobniej z różnych przyczyn i w różnych celach. Każdy podróżuje z innego powodu. Jedni poszukują lepszego życia . Drudzy są żądni przygód i ciekawi świata, pragnął zwiedzać i poznawać inne ludy i ich kultury. Dla innych podróże są pasją oraz sposobem na życie, dzięki nim spełniają swoje marzenia. Jestem zwolenniczką stwierdzenia, że „Wyprawa, wędrówka, tułaczka…-podróż nie jedno ma imię.” Motyw podróży bardzo często pojawia się w literaturze, sztuce, muzyce oraz historii. Przykładami postaram się udowodnić, że istnieje wiele rodzajów podróży.

Zacznę od powieści Antoine'a de Saint-Exupéry'ego pt: „Mały Książę”, która opowiada o chłopcu, który z powodu swojego nieszczęśliwego życia, samotności oraz braku przyjaciół postanawia wyruszyć w podróż. Przeżywa on mnóstwo przygód, poznaje wielu ciekawych ludzi i zwiedza miejsca, których istnienie nigdy wcześniej nie przyszło mu do głowy, a co najważniejsze znajduje przyjaciela, którego tak długo szukał i którego tak strasznie mu brakowało.

Następnie przejdę do wielkich odkryć geograficznych w XV-XVI wieku. Ciekawość ludzi i chęć poznawania nowych lądów, sprawiła, że wyruszali oni w dalekie podróże w nieznane. Przykładem takiej wyprawy jest rejs Krzysztofa Kolumba, który poszukując morskiej drogi do Indii, odkrył nowy kontynent. Jest to uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości.

Innym przykładem podróży jest wędrówka Odyseusza opisana w eposie Homera pt.: „Odyseja”. Bohater po wojnie tułał się po wodach i lądach, by wrócić do ojczyzny. Przeżywa wiele niebezpiecznych przygód, mimo to nie poddaje się i wierzy, że w końcu uda mu się wrócić do swojego kraju. Mamy tu do czynienie z niechcianą tułaczką, odbywaną z przymusu.

Dotychczasowe rozważania potwierdzają stwierdzenie, że „Wyprawa, wędrówka, tułaczka…-podróż nie jedno ma imię. Może być zarówno wycieczką, wyprawą jak i tułaczką. Bardzo często pojawia się ona w życiu każdego człowieka i odgrywa w nim ważną rolę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta