profil

Sytuacja literatów i literatury w rzeczywistości moskiewskiej na podstawie rozdziału 13 "Mistrza i Małgorzaty".

poleca 85% 2332 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sytuacja literatów i literatury w rzeczywistości moskiewskiej na podstawie 13 rozdziału. Plan wypowiedzi.

-Krótka charakterystyka tego, jak znalazł się w szpitalu IWAN BEZDOMNY (obrazek+świeczka, kalesony), przetransportowany z MASSOLITU (gdzie w sposób niewiarygodny przedstawił sytuację śmierci swjego przyjaciela MICHAŁA BERLIOZY) Obezwładniony, uderzył kelnera w ucho (prześcieradło).

Stwierdzenie u chorego SCHIZOFRENI BEZOBJAWOWEJ-utajnionej.

Szpital psychiatryczny był miejscem leczenia. (przypominał bardziej więzenie – kraty zamykane na klucz, fartuchy).OPIEKUNKA PRASKOWIA FIODORÓWNA.

Ludzie krzyczą z bólu, gniewu, ataki szału.

Paradoks: Pisarze piszą pod dyktando komunistów.
Wiersze dobre, które w jakikolwiek sposób nie są zgodne z komunistycznym stylem bycia – nie mają szanse na powodzenie (rozmowa z Iwanem Bezdomnym „Nie podobają mi się one (...) Nie czytałem żadnych pańskich wierszy”. Moska: ateistyczne państwo. Niecenzuralne, zakazane książki o „Poncjuszu Piłacie” (autor Bezdomny).

W Moskwie obecni są „kapusie-krytycy”, którzy demaskuja, pogrążaja literatów, którzy piszą twórczość niezgodną, „zakazaną” (krytyk Łatuński).

„Nieszczęsny poeto, sam sobie jesteś winien kochaneczku”. POETA-KTOŚ NIEZRÓWNOWAŻONY. (uspokajanie zastrzykami).


Stan obłakania. Mistrz z powodu obłąkania, przejęcia się powięscią o Poncjuszu z Pontu znalazł się w szpitalu. Poeta-mistrz wygrał 100 tys. rubli- (czapeczka M, odzew redaktora, chichot

NIEDORZECZNY TEMAT KRYTYCY ŁATUŃSKI – ARYMAN - LITERAT Mscisław Laurowicz przemyt apoligii Chrystusa - religijny tandet -przemyt piłatyzmu. – sąd Łatunskiiego, a dwaj pozostali: starowier wojujący (odłamiec, odszczepieniec)

NOWY ZNAJOMY Mistrza ALOJZY : TAKI A TAKI ROZDZIAL NIE PRZEJDZIE PODBUDOWA FALSZU - PISANIE WBREW SOBIE Mistrz SPALIł POWIESC CHOROBA, płaci się za kłamstwo.

Do głosu zostają dopuszczeni Ci poeci, którzy piszą wbrew sobie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury