profil

Czy polska gospodarka może dogonić świat?

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska gospodarka na przestrzeni wieków pod wpływem różnych zmian geopolitycznych na arenie międzynarodowej nigdy nie mogła się maksymalnie rozwinąć, ponieważ czynniki takie jak wojna, zabory, czy odizolowanie państwa przez komunizm hamowały nasz rozwój gospodarczy i stosunki między partnerskimi krajami handlowymi ulegały zahamowaniu.
Teraz po wielu latach gospodarka polski uległa rozkwitowi zapoczątkowanemu przez upadek socjalistycznego reżimu i przez wzrost zaufania do naszych produktów krajów zachodnich.
Szybki rozwój naszego systemu gospodarczego zawdzięczamy polskim małym przedsiębiorcom, którzy utrzymują się wyłącznie z eksportu na zachód do Niemiec czy na wschód do Rosji. Popyt tych krajów na nasze produkty jest nadal na wysokim poziomie, ale ta koniunktura może się pod wpływem czynników niezależnych od naszego kraju diametralnie zmienić. Dlatego myśląc o dogonieniu największych gospodarek musimy zastanowić się nad postawieniem na nowoczesną gospodarkę, której częścią jest nowoczesna energetyka taka jak gaz łupkowy, farmy wiatrowe, energia słoneczna, czy geotermia. To jest nasza przyszłość jako kraju bogatego w te innowacyjne, zastępcze źródła energii. To jest też nasza szansa, której nie możemy przegapić i oddać we władanie obcych przedsiębiorstw. Naszym zadaniem jest wspomaganie polskich firm wydobywczo-energetycznych.
Wyrównanie poziomów państw zachodnich z naszą gospodarką pomagają nam organizacje, do których należymy takie jak Światowa Organizacja Handlowa (WTO), Organizacja Współpracy i Rozwoju (OECD). W których powinniśmy zabierać głos i posiadać przedstawicieli, którzy będą rzetelnie walczyć o polskie interesy na arenie między narodowej.
Moim zdaniem polski system gospodarczy dogoni świat, jeśli spełni właśnie te warunki i polscy rządzący skończą z podkładaniem nóg przedsiębiorcom, bo małym firmom trzeba pomagać a nie nakładać na nie bezzasadne kary czy obostrzenia, ponieważ na małych przedsiębiorcach jest usytuowany kręgosłup naszego systemu gospodarczego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata