profil

Czy bohaterowie "Kamieni na szaniec" uczą nas jak godnie żyć?

poleca 85% 351 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Każda książka ma jakiś konkretny temat. Powieść "Kamienie na szaniec" opowiada o autentycznych losach jej bohaterów. Przywołuje sytuacje, w których sobie radzili lub nie. Dlatego uważam,że bohaterowie tej książki uczą nas jak godnie żyć.
Wojownicy o wolność posiadali odwagę oraz pewność siebie. Jedną z takich osób był Alek, dla którego ważny był każdy Polak. Udowodnił to podczas akcji Kopernikowskiej. Pomimo tego, że mógł zginąć nie patrzył na to, tylko starał się uczcić pamięć osoby, która była ważna dla ich kraju. Zdjął płytę niemiecką i zabrał ją ze sobą. Pokazał nam, że można pokonać przeciwieństwa losu oraz nie wahać się nawet w obliczu śmierci.
Drugą sytuacją, gdzie pokazali, jak godnie żyć było wyznaczanie sobie celów. Nawet te najmniejsze jak stworzenie fabryki marmolady udowadniają, że pomimo bezrobocia potrafili stworzyć coś, aby mieć z czego żyć. Wydawali sobie postanowienia i starali się doskonalić swe umiejętności, tak jak Alek, który obiecał sobie pisząc na kartce papieru, że będzie pracował nad sobą.
Jednak to trzecie wydarzenia utwierdziły mnie w moim przekonaniu. Mianowicie brali oni czynny udział w wojnach, poświęcali się, lecz nie tylko dlatego. Nawet w obliczu śmierci Rudy i Alek nie wypominali nikomu, że to przez nich zginęli. Umierali w chwalę, za swoją ojczyznę. Każdą akcję traktowali równie ważnie jak resztę. Pod Czarnocinem nie udało się im, zapamiętali to, lecz nie poddawali się i dalej walczyli. Wypełniali swe obowiązki jak najlepiej potrafili oraz przejmowali się nie tylko swoim losem, ale i osób obcych dla nich.
Myślę, że to właśnie bohaterowie powieści "Kamienie na szaniec" uczą nas jak godnie żyć, ponieważ wykazali się bezinteresownością. Pełnili służbę dla państwa oraz pokazali odwagę. Poświęcali się dla innych, dążyli do celu oraz starali się odbić swój kraj od Niemców. Nie było ważne dla nich tylko zabijanie, lecz wolna ojczyzna, pełna dobroci i braterstwa.

Sory,że nie ma akapitów,ale nie dało się zrobić..

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta