profil

Ciśnienie atmosferyczne

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-23
poleca 85% 708 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE - ciśnienie w pewnym punkcie atmosfery ziemskiej, wytworzone przez ciężar słupa powietrza nad tym punktem; ciśnienie to maleje wraz ze wzrostem wysokości. Wartość ciśnienia na poziomie morza wynosi ok. 101 kilopaskali, czyli 1013 milibarów, co odpowiada 760 mm Hg. (czytaj milimetrów słupa rtęci). Dokładna wartość na danej szerokości geogr. zmienia się w zależności od temperatury i pogody.

Mierzone barometrem zmiany ciśnienia atmosferycznego pomagają w prognozowaniu pogody. Słyszymy wówczas o niżach atmosferycznych, które przynoszą ze sobą zwykle pogorszenie pogody lub o wyżach atmosferycznych zapowiadających pogodę słoneczną i dobre samopoczucie.

Do mierzenia ciśnienia atmosferycznego używane są barometry. Najczęściej używane są b. rtęciowe, hydrostatyczne, obciążnikowo-tłokowe, aneroidalne (sprężynowe) i inne. W barometrze aneroidalnym płaskie cylindryczne metalowe pudełko z próżnią w środku zwiększa lub zmniejsza wymiary przy zmianie ciśnienia. W barometrze rtęciowym ciśnienie słupa rtęci w szklanej rurce o wys. 75 cm (zamkniętej z jednej strony i wygiętej z drugiej strony) jest zrównoważone przez ciśnienie atmosferyczne ze strony otwartej - zmianę ciśnienia odzwierciedla zmiana wysokości słupa rtęci. Barometr wyposażony w urządzenie rejestrujące jest zwane barografem. Pisak, sterowany ruchem barometru rysuje linię ciągłą na papierowej taśmie nawiniętej na obracający się cylinder. Zebrane dane służą do opracowywania prognoz pogody

Obecnie jednostką ciśnienia jest pascal- Pa, który zastąpił bary i milibary (1 bar równy jest 105 Pascalom). Nazwa jednostki pochodzi od nazwiska francuskiego uczonego Blaisea Pascala (Bleza Pascala).

BLAISE PASCAL - ur. 1623 r., zm. 1662 r. Francuski matematyk, fizyk, filozof i pisarz.
Przyczynił się do rozwoju hydromechaniki, matematyki i fizyki. Sformułował między innymi prawo Pascala dotyczące ciśnienia w cieczach, a także matematyczny trójkąt Pascala.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta