profil

I wojna czeczeńska

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

I Wojna czeczeńska
W 1991 roku, wyniku stopniowego rozpadu ZSRR, nowo wybrany prezydent Dżochar Dudajew ogłosił 1 listopada powstanie niepodległej republiki Czeczenii. Był to ruch niepodległościowy. Jednak Rosja odpowiedziała na to wprowadzeniem w tym kraju stanu wyjątkowego, a kiedy Czeczenia odmówiła podpisania układu federacyjnego 31 marca 1992 roku, Rosja wysłała oddział komandosów, którzy mieli zaprowadzić „rosyjski porządek”. Ich dążenia skończyła się fiaskiem, a Czeczenia dalej dążyła do niepodległości.
W ten sposób rozpoczęła się wojna, gdyż Rosjanie nie mieli zamiaru utracić terenu tej republiki.
Początek wojny datowany jest na 11 grudnia 1994 r. To właśnie wtedy do Czeczenii wkroczyły wojska rosyjskie mające na celu kolejną próbę zatrzymania działań niepodległościowych. Na początku odnosili porażki, ponieważ byli źle przygotowani. Lecz w lutym 1995 roku Rosjanie zdobyli stolicę – Grozny. Ciekawostką odnośnie tego wydarzenia jest to, że generał Lew Rochlin, który zdobył Grozny odmówił przyjęcia tytułu Bohatera Rosji, ponieważ uznał, że zwycięstwo nad „własnymi obywatelami” nie było wielkim zaszczytem.
Po tym osiągnięciu zaczęły się walki partyzanckie, w których Rosjanie często ponosili straty. Później Czeczeni przeprowadzili kilka terrorystycznych ataków na rosyjskie obiekty. Następnie, 21 kwietnia 1996 r. zginął Dżochar Dudajew, po ataku rakietowym. Władzę po nim przejął Zelimchan Jandarbijew. Czeczeni po ataku na Rosjan odbili w sierpniu stolicę. Konflikt stał się przewlekły, a Rosja nieco się zniechęciła, ze względu na porażki poniesione w walce. W wyniku tego, 31 sierpnia 1996 r., podpisano rozejm kończący I wojnę czeczeńską, dzięki któremu konflikt został odłożony na 5 lat.
Według mnie, cała ta wojna między Czeczenami i Rosjanami była przykrym rozwiązaniem problemu. Wiadomo, że każdy kraj pragnie mieć niepodległość, więc Rosjanie powinni byli to zrozumieć. Cóż, czasami ludzie są bardzo egoistyczni. Nie znam wszystkich kulisów tego konfliktu, lecz uważam, że Czeczeni mają prawo do bycia niepodległym narodem.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna