profil

Lift (a lifting?)

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lifting podobieństwa i różnice
Wstęp
Pojawiające się okresowo w czasopismach kobiecych doniesienia o rewelacyjnych środkach przywracających młodość nieodmiennie przynoszą stosującym je paniom rozczarowanie. Wygląd twarzy i szyi. zawsze wystawionych na ludzkie spojrzenia, w największym stopniu decyduje o ocenie wieku i atrakcyjności danej osoby. Jest również jednym z najważniejszych czynników wpływających na nawiązywanie kontaktów osobistych i zawodowych. Pogodna, wypoczęta twarz wzbudza sympatię i zaufanie, zmęczona i smutna- odwrotnie: odpycha i zniechęca lub nawet wywołuje agresję. Wbrew przypisywanemu Abrahamowi Lincolnowi powiedzeniu, że po czterdziestym roku życia twarz każdego z nas wygląda na tyle, na ile zasłużyliśmy, wiele osób pełnych werwy i młodzieńczej energii ma na twarzy przedwcześnie wyryte piętno czasu. Głębokie bruzdy, „worki pod oczami”, smutne, opuszczone kąciki ust i wąskie, „zaciśnięte” wargi zaprzeczające pogodnemu usposobieniu powodują stres i brak akceptacji swojego wyglądu. W ostatnich dziesięcioleciach dzięki szybkiemu rozwojowi chirurgii estetycznej nie jesteśmy już bezradni w takich sytuacjach.
Niniejsza praca dyplomowa składa się z kilku podpunktów. W pierwszym podpunkcie scharakteryzowano pojecie liftu i liftingu, ukazując zasadnicze różnice pomiędzy nimi.


1.1 Pojęcie Liftu i Liftingu
Cytując za Słownikiem Wyrazów Obcych; lifting oznacza zabieg chirurgiczno-kosmetyczny polegający na naciąganiu skóry twarzy i szyi w celu zlikwidowania zmarszczek . Słowo lifting pochodzi z języka angielskiego.
1.2 Działanie Liftów
1.3 Zjawisko hyperaemii
1.4 Dostępne lifty na polskim rynku i efekty ich stosowania
Na polskim rynku dostępne są różne zabiegi chirurgiczne przywracające twarzy młodzieńczy wygląd. Do takich zabiegów można zaliczyć plastykę twarzy. Plastyka twarzy (face lift) jest operacją, która polega na oddzieleniu skóry twarzy i szyi od podłoża, poprawieniu napięcia leżących pod nią powięzi, a następnie naciągnięciu i usunięciu nadmiaru skóry. Efektem tego zabiegu jest wygładzenie głębokich zmarszczek wokół oczu, rozprostowanie fałdów nosowo-wargowych oraz zlikwidowanie obwisłych policzków, podbródka i poprawienie wyglądu szyi. Należy zdawać sobie sprawę, że całkowite usunięcie wszystkich zmarszczek (zwłaszcza tych nad górną wargą i na powiekach) nie jest możliwe. Zabieg sprawi jedynie, że twarz będzie wyglądać na młodszą i bardziej wypoczętą. Z tego względu face lift często łączy się z plastyką powiek, wstrzykiwaniem kolagenu lub własnej tkanki tłuszczowej, czy dermabrazją, co bardzo poprawia rezultaty plastyki twarzy. Trwałość wyników operacji zależy od wieku, rodzaju skóry, trybu życia (przede wszystkim chodzi o palenie papierosów oraz picie alkoholu), a także od wielu innych czynników. Waha się ona od kilku do kilkunastu lat .
Mimo wprowadzania na rynek coraz nowszych generacji kosmetyków oraz stosowania różnego typu nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych (peeling, myolift itp.) chirurgiczne usuwanie zmarszczek wciąż pozostaje praktycznie jedyną skuteczną metodą odmłodzenia twarzy. Proces starzenia się twarzy przebiega indywidualnie i jest złożony. Dlatego osoba pragnąca poddać się operacji powinna przede wszystkim uświadomić sobie, co najbardziej przeszkadza jej we własnym wyglądzie. Pierwszym warunkiem uzyskania dobrego wyniku zabiegu jest w miarę precyzyjne określenie własnych oczekiwań, od nich bowiem w znacznym stopniu zależy zakres przeprowadzonej operacji. Niekiedy może się okazać, że nie jest konieczne wykonanie pełnego face liftu lub przeciwnie, należy go połączyć z plastyką powiek, powiększeniem ust czy liposuction podbródka. Pacjenci, którzy nie potrafią sprecyzować, co właściwie chcieliby zmienić w swojej twarzy, podświadomie oczekują cudu i pomimo najlepiej nawet wykonanej operacji mogą być z niej niezadowoleni .
Face lift pozwala na częściowe (w niektórych przypadkach nawet prawie całkowite) rozprostowanie zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek), wygładzenie fałdów nosowo-wargowych i szyi, a także uniesienie obwisłych policzków. Nie jest możliwe zlikwidowanie zmarszczek nad górną wargą, głębokich bruzd na czole i przy nasadzie nosa.
Zabiegowi face lift można się poddać właściwie w każdym wieku, zależy to od decyzji pacjenta i oczywiście jego ogólnego stanu zdrowia. Po operacji twarz wydaje się młodsza o 5-10 lat, ale dokładne określenie stopnia poprawy wyglądu nie jest możliwe. Należy przyjąć, że osoba poddana plastyce twarzy wygląda młodo „jak na swój wiek”. Dzięki zabiegowi dalszy proces starzenia dotyczy twarzy „młodszej”, co powoduje, że operowani przez wiele lat wyglądają lepiej od swoich rówieśników. Osoby poddające się operacji muszą pamiętać, że czasu nie sposób zatrzymać. Po upływie 5-10 lat może być potrzebne powtórne wykonanie face liftu. Nie można jednak przesadzać- nie należy wykonywać więcej niż trzy takie operacje. Czwarta niesie za sobą duże ryzyko powikłań (powstanie widocznych blizn, opóźnione gojenie), a ponadto sprawia, że twarz upodabnia się do pozbawionej mimiki maski.
Face lift jest trudną, chociaż w wykonaniu wykwalifikowanego chirurga- bezpieczną operacją. Do najczęściej występujących powikłań pooperacyjnych można zaliczyć: opóźnione gojenie się ran i powstanie widocznych blizn. Może także wytworzyć się ( chociaż rzadko), s krwiak lub może dojść do porażenia gałązek nerwu twarzowego . Sam zabieg może być wykonany w szpitalu lub w gabinecie, w znieczuleniu miejscowym, albo ogólnym- jeśli pacjentka woli „spać” podczas operacji. Przed zabiegiem włosy wiąże się w pasemka, a w miejscu przyszłego cięcia na skroniach wystrzyga się wąską „ścieżkę”.
Linia cięcia jest wyznaczana indywidualnie. Na ogół rozpoczyna się na owłosionej skórze głowy na skroniach, następnie biegnie łagodnym łukiem w dół w naturalnych załamaniach skóry przed uszami (możliwe jest również ukrycie tej części blizny wewnątrz ucha), zakręca wokół płatka za uszy, mniej więcej w połowie małżowiny ponownie kieruje się w skórę owłosioną, równolegle do brzegu linii włosów. Następnie skórę oddziela się od leżących pod nią mięśni i tkanki tłuszczowej. Jeśli jest to konieczne, można na tym etapie operacji usunąć także nadmiar tkanki tłuszczowej z policzków i podbródka oraz naciągnąć układ powięziowy twarzy. Pozwala to uzyskać lepsze i trwalsze efekty. Operację kończy naciągnięcie skóry, wycięcie jej nadmiaru i zaszycie rany. Dopiero wówczas wykonuje się plastykę powiek, jeśli postanowiono połączyć oba zabiegi. Zazwyczaj za uchem pozostawia się cienki drenik, by zapobiec wytworzeniu się krwiaka. Po zabiegu zakłada się opatrunek. W zależności od zakresu operacja trwa od 2 do 4 godzin.
Po zabiegu pacjentki przeważnie odczuwają ból. Niewielki ból, jaki się pojawia po zabiegu, z łatwością można uśmierzyć za pomocą popularnych środków przeciwbólowych (pyralgina, paracetamol). Sączki usuwa się na drugi dzień po operacji, a po kilku dniach zdejmuje opatrunek i zastępuje go mniejszym lub tylko specjalnymi plastrami. Można wówczas umyć włosy. Należy pamiętać, że w ciągu kilku do kilkunastu tygodni po operacji wrażliwość na ból i zmiany temperatury w operowanych miejscach może być słabsza. W związku z tym nie wolno w żadnym wypadku używać elektrycznych suszarek, ponieważ mogą spowodować poważne oparzenia .
Normalnym następstwem face liftu są zasinienia oraz obrzęki twarzy i powiek (nawet jeśli nie były operowane), najbardziej nasilone w 2-3 dni po operacji i ustępujące stopniowo w ciągu 7-10 dni. Aż do pełnego zrostu skóry, tj. przez 3-4 tygodnie, nie należy stosować makijażu. Wskazane jest natomiast używanie kremów witaminowych lub z elastyną czy kolagenem do nawilżenia twarzy. Po kilku miesiącach blizny stają się niewidoczne; w nielicznych wypadkach mogą jednak ulegać przerostowi, niezależnie od starań i umiejętności chirurga. Wymaga to operacyjnej korekcji .
Jednym z częściej wykonywanych zabiegów jest plastyka czoła. Plastykę czoła (forehead lift) przeprowadza się naciągając skórę na czole i skroniach oraz wycinając jej nadmiar. Pozwala to rozprostować poprzeczne bruzdy na czole oraz między brwiami, a także unieść brwi i wygładzić górne powieki. Twarz wydaje się pogodniejsza i bardziej wypoczęta. Zabieg ten łączony jest zazwyczaj z plastyką powiek lub face liftem, dzięki czemu cala twarz staje się młodsza. Kobiety decydując się na taki zabieg, powinny wiedzieć, że face lift nie usuwa wszystkich oznak starzenia się skóry twarzy. Istnieje zawsze pewna grupa pacjentek, które muszą poddać się dodatkowym zabiegom chirurgicznym. Plastyka czoła jest jedną z operacji, która pozwala na udoskonalenie efektów face liftu. Wykonuje się ją także jako oddzielny zabieg u osób, których górna część twarzy starzeje się szybciej niż dolna. Podobnie jak w wypadku plastyki twarzy nie można dokładnie określić, kiedy warto zdecydować się na operację - przynosi ona korzyści kobietom i mężczyznom w niemal każdym wieku. U starszych osób wskazaniem do zabiegu mogą być naturalne konsekwencje procesu starzenia się: głębokie bruzdy na czole, między brwiami i u nasady nosa, a także opuszczenie się łuków brwi i kącików oczu. U młodszych plastyka czoła pozwala na przykład dzięki uniesieniu zewnętrznych części brwi nadać twarzy pogodniejszy wyraz. Aby uzmysłowić sobie, w jaki sposób zabieg ten może zmienić naszą twarz, wystarczy przeprowadzić prostą próbę. Stojąc przed lustrem należy oprzeć dłoń na górnej części czoła, tak aby kciuk znajdował się w okolicy zewnętrznego końca jednej, a palec serdeczny- drugiej brwi. Przesuwając dłoń ku górze uzyskamy efekt odpowiadający w przybliżeniu wynikowi zabiegu .
Tak jak i inne operacje kosmetyczne plastyka czoła nie wyklucza ryzyka powikłań. Do najczęstszych i na ogół przejściowych należą zaburzenia czucia i przerzedzenie włosów w okolicy czołowej. Dolegliwości te ustępują w ciągu kilku miesięcy. Plastykę czoła można wykonać w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych (pacjent opuszcza wówczas klinikę tego samego dnia, kiedy był operowany). Ze względu na koszty zazwyczaj wybiera się drugą możliwość. Od pacjenta zależy także, czy zabieg odbędzie się w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym. Przed operacją włosy wiąże się w pasemka, a wzdłuż linii cięcia przebiegającej kilka centymetrów za linią brzegu włosów wystrzyga się wąską ścieżkę. U osób o wysokim czole, u których powstające w wyniku operacji przesunięcie linii włosów daje niekorzystny efekt estetyczny . Skórę oddziela się od podłoża, naciąga, a jej nadmiar usuwa. Na tym etapie, jeśli chirurg uzna za stosowne, można przeciąć lub nawet usunąć część mięśnia czołowego powodującego marszczenie czoła i powstawanie poprzecznych bruzd. Sprzyja to dłuższemu utrzymaniu się elektów operacji. Zabieg kończy zszycie skóry i założenie okrężnego opatrunku. Całość, zależnie od zasięgu preparowania, trwa od 1 do 2 godzin. Niewielki ból, jaki pojawia się po zabiegu, z łatwością pacjentki opanowują za pomocą ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych. Obrzęki powiek i zasinienia w operowanych okolicach są naturalną konsekwencją zabiegu i ustępują w ciągu 7-14 dni. Opatrunek należy zdjąć po kilku dniach po operacji i wówczas można umyć włosy (z tego samego powodu co w wypadku plastyki twarzy nie należy stosować elektrycznych suszarek do włosów). Szwy usuwa się 10-14 dni po zabiegu. Na ogół po tygodniu można powrócić do normalnego trybu życia, choć zależy to oczywiście od indywidualnych cech pacjenta .
Plastyka powiek (blefaroplastyka) jest operacją polegającą na wycięciu nadmiaru skóry, a także (jeśli jest to konieczne) usunięciu zgromadzonych pod nią niewielkich ilości tkanki tłuszczowej, która sprawia, że powieki wyglądają, jakby były opuchnięte. Zabieg nie tylko wygładza zmarszczki, ale sprawia, że oczy wydają się większe. Operacja, w zależności od potrzeby, może dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych, bywa często łączona z innymi zabiegami odmładzającymi twarz (jak np. Jace lift). Efekty utrzymują się u różnych pacjentów od kilku do kilkunastu lat .
Powieki nadają oczom kształt. Nie tylko je chronią, ale w znacznym stopniu decydują o ich wyrazie. Pomarszczone, spuchnięte powieki szpecą i postarzają twarz. I odwrotnie, jeśli są gładkie, pozbawione zmarszczek, mogą dodać wiele uroku i młodzieńczości nawet twarzy starszej osoby. Z biegiem lat na górnych powiekach pojawiają się liczne poprzeczne zmarszczki. Czasem skóra, której jest zbyt dużo, układa się w fałdy- w skrajnych przypadkach utrudniając nawet widzenie. Na dolnych powiekach tworzą się nie tylko zmarszczki, ale bardzo często również obrzęki, co z kolei daje wrażenie cieni i „worków” pod oczami. Zdarzają się także obrzęki powiek górnych. Związane jest to z powstawaniem tzw. przepuklinek tłuszczowych: w miarę upływu czasu niewielkie ilości tkanki tłuszczowej, leżące początkowo w obrębie oczodołu, przemieszczają się bliżej powierzchni skóry. Powieki mogą się starzeć jednocześnie z całą twarzą lub dużo szybciej. Blefaroplastyka pozwala wygładzić zmarszczki, usunąć nadmiar skóry czy przepuklinki tłuszczowe, nie likwiduje jednak zmarszczek wokół oczu („kurzych łapek”) i nie zmienia rysunku brwi. Z tego względu, jeśli to konieczne, można ją połączyć z innymi zabiegami (na przykład plastyką twarzy, czoła lub wstrzykiwaniem kolagenu), aby odmłodzić całą twarz. Tak jak inne operacje estetyczne plastyka powiek poprawia ich wygląd, ale nie zmienia go całkowicie. Osiągnięcie upragnionego ideału jest więc raczej niemożliwe.
Powikłania po dobrze wykonanym zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko. Należą do nich: infekcja i przedłużone gojenie, niedomykanie się powiek oraz wywinięcie brzegu rzęsowego powieki. W dwóch ostatnich przypadkach bezwzględnie konieczna jest korekcja chirurgiczna, może bowiem dojść nawet do utraty wzroku. Ponieważ skóra na powiekach zazwyczaj bardzo dobrze się goi, blizny po upływie kilku miesięcy są prawie niewidoczne, tym bardziej że cięcie operacyjne prowadzi się w naturalnych załamaniach skóry .
Zabieg wykonuje się zwykle w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Przed operacją na powiekach zaznacza się linie cięć i fragmenty skóry przeznaczone do wycięcia. Po znieczuleniu skórę przecina się wzdłuż wyznaczonych uprzednio linii, odpreparowuje od leżącego poniżej mięśnia okrężnego oka i usuwa jej nadmiar. Na tym etapie operacji, jeśli trzeba, wycina się również przepuklinki tłuszczowe. Następnie brzegi rany zszywa się cienką nicią. Podczas operacji powiek dolnych, skórę nacina się wzdłuż brzegu rzęsowego i odpreparowuje od brzegu oczodołu. Podobnie jak przy operowaniu powiek górnych w tym momencie usuwa się przepuklinki tłuszczowe. Operacja taka pozwala to wygładzić dolną powiekę i nadać oczom bardziej młodzieńczy, weselszy wygląd (opuszczenie się zewnętrznych kącików oczu jest jednym z charakterystycznych objawów starzenia się twarzy). Po operacji na powieki zakłada się malutkie opatrunki, które łatwo zasłonić dużymi okularami przeciwsłonecznymi. Plastyka górnych powiek trwa około 30, dolnych zaś około 40 minut. Po zabiegu może pojawić się niewielki ból, nie wymagający na ogół użycia nawet środków przeciwbólowych. Normalnym następstwem są zasinienia i obrzęki zarówno powiek górnych, jak i dolnych, nawet wówczas, gdy operowane były tylko jedne z nich. Zmiany te ustępują powoli w ciągu 7-14 dni. Szwy zdejmuje się po 4-5 dniach od operacji. Częstą dolegliwością jest zaczerwienienie i świąd spojówek, czego z łatwością można uniknąć, stosując zalecane przez chirurga krople do oczu .
Operacje modelujące kształt warg należą również do popularnych zabiegów upiększających. Zmysłowe, pełne usta są niezwykle pociągającym elementem kobiecej urody. Niestety, z wiekiem czerwień wargowa się zwęża, kąciki ust opadają, a wokół warg (zwłaszcza górnej) pojawiają się liczne pionowe zmarszczki. Zmiany te, niezależnie od pogodnego usposobienia, nadają twarzy zacięty i smutny wyraz. Również wiele młodych pań jest niezadowolonych z kształtu ust, którymi obdarzyła je natura.
Wargi można modelować na wiele różnych sposobów. Stosuje się zabiegi pozwalające zmienić zarys czerwieni wargowej, wygładzić zmarszczki nad górną wargą oraz uwydatnić (pogrubić) kontur ust. Można wykonać samą korekcję warg lub połączyć ją z plastyką całej twarzy; zależy to od wieku pacjentki. Trwałość efektów zależy od rodzaju operacji .
Chirurgiczna korekcja czerwieni wargowej lub konturu ust. W praktyce wykonuje się obecnie dwa rodzaje operacji. Jeden zabieg polega na wycięciu wąskiego paska skóry, przylegającego do czerwieni wargowej. Kształt wycinka dobierany jest tak. aby po zbliżeniu brzegów rany uzyskać pożądany zarys i szerokość ust. Linia szwów przebiega na granicy czerwieni wargowej i otaczającej ją skóry. Dzięki temu blizna jest później prawie niedostrzegalna i łatwa do ukrycia pod makijażem. Zabieg może dotyczyć obu warg lub tylko jednej z nich zgodnie z życzeniem pacjentki. Nie zmieni jednak grubości (pełności) ust oraz nie usunie zmarszczek nad górną wargą i dlatego nie stosuje się go. jeśli taka korekta nie jest potrzebna. Drugi zabieg poleca na założeniu wzdłuż czerwieni wargowej przez niewielkie ciecia w okolicach kącików ust odpowiednio ukształtowanej wkładki ze specjalnego tworzywa sztucznego (GoreTex). Dzięki temu usta stają się pełniejsze i rozprostowują się niewielkie zmarszczki nad górną wargą. Operacja przynosi trwale rezultaty. W razie potrzeby można usunąć wkładkę i przywrócić wargom poprzedni kształt .
Przeszczep tkanki tłuszczowej jest także często wykonywanym zabiegiem. Operacja polega na wstrzyknięciu odpowiednio przygotowanej tkanki tłuszczowej, do warg i w okolice kącików ust. Metoda ta daje bardzo dobre wyniki, a ryzyko powikłań jest znikome. Pozwala nie tylko pogrubić, uwydatnić usta, ale również rozprostować zmarszczki nad górną wargą i unieść kąciki ust. Zabiegi tego typu są niezwykle popularne zwłaszcza wśród ludzi filmu i mody. Dla zmniejszenia obrzęku zarówno przed zabiegiem, jak i w ciągu kilku godzin po nim trzeba kłaść na usta okłady z lodu.
Operacje odmładzające twarz, wykonywane są w dożylnym znieczuleniu ogólnym. Pacjentka po zabiegu może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Zwykle przez pierwsze kilka dni po wstrzyknięciu tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w drugiej i trzeciej dobie) usta pozostają zasinione i obrzęknięte. Rezultat zabiegu można zobaczyć zazwyczaj dopiero po tygodniu. Podobnie jak w wypadku innych przeszczepów tkanki tłuszczowej dwu-, trzykrotne powtórzenie zabiegu gwarantuje wieloletni efekt.
Zastrzyki z kolagenu to również popularna forma upiększania ciała. Efekty wstrzykiwania kolagenu są podobne do skutków przeszczepu tkanki tłuszczowej. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego. Tylko wyjątkowo powstają obrzęki i zasinienia, a oczekiwany rezultat jest natychmiastowy, choć niestety krótkotrwały (kilka do kilkunastu miesięcy) i niesie za sobą ryzyko powstania trudnych do leczenia odczynów alergicznych .
Dzięki dermabrazji można jedynie wygładzić zmarszczki wokół warg. Zabieg ten stanowi najczęściej uzupełnienie plastyki twarzy. Podobne efekty daje peeling- chemiczny, najlepiej fenolowy. Dzięki tej kuracji można zlikwidować zmarszczki wokół oczu, czoła i ust lub uwydatnić wargi. Niestety, „cud” nie trwa wiecznie: w zależności od różnych czynników (wiek, rodzaj skóry, rodzaj użytego preparatu itp.) efekt utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy .
Pod koniec lat siedemdziesiątych na Uniwersytecie Stanford w Kalifornu uczeni amerykańscy odkryli możliwość zastosowania kolagenu w chirurgii plastycznej. Białko to jest naturalnym składnikiem skóry oraz wielu innych tkanek i ulega rozpadowi podczas procesu starzenia się organizmu. Zmarszczki powstają przede wszystkim wskutek zmniejszenia się ilości kolagenu w skórze, stąd pomysł jego wstrzykiwania, aby przeciwdziałać skutkom upływu czasu. Peptydy wchodzące w skład kolagenu wiążą wodę, dzięki czemu w miejscu podania powstaje niewielki obrzęk, który pozwala wygładzić i naciągnąć skórę. W przeciwieństwie do silikonu, który wypełnia zmarszczki i nie ulega przeobrażeniom w organizmie, wstrzyknięty kolagen wbudowuje się w tkanki. Stwierdzono, że pobudza on regenerację naturalnego kolagenu znajdującego się w skórze i elastyny, co z kolei prowadzi do pogrubienia skóry i wygładzenia zmarszczek .
Do zabiegu wykorzystywane mogą być dwa rodzaje kolagenu - amerykański(Zyderm) i japoński (Atelocolagen). Można powiedzieć, że kolagen japoński ma nieco inaczej ułożone włókna i dzięki temu daje trwalsze efekty. Zależnie od rodzaju i głębokości zmarszczek używamy różnych stężeń kolagenu. Zyderm I(najmniej stężony) stosuje się do wypełniania najpłytszych zmarszczek i wstrzykuje się go tuż pod naskórek. Efekt działania preparatu utrzymuje się około 6 miesięcy. Zyderm II jest bardziej stężony, można go aplikować głębiej i pozwala na wypełnienie głębszych zmarszczek, a rezultaty jego działania widoczne są mniej więcej przez rok. Najtrwalszym (najbardziej stężonym) jest Zyplast, który służy do likwidowania głębokich bruzd.
Za pomocą kolagenu można wyrównać zmarszczki na czole, między brwiami, wokół ust oraz powiek (tzw. kurze łapki) oraz głębokie bruzdy nosowo-wargowe. Nie należy natomiast wstrzykiwać go w skórę samych powiek, która jest zbyt cienka. Kolagenem można również wypełniać i wygładzać blizny, a także powiększać usta .
Podczas zabiegu lekarz za pomocą cieniutkiej igły wstrzykuje kolagen w wybrane przez pacjenta miejsca. Na ogół zastrzyk nie jest bolesny, jednak w okolicach szczególnie wrażliwych (na przykład wargi) może wymagać dodatkowego, miejscowego znieczulenia.
Często pacjenci korzystają z operacji odmładzających twarz. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj przed dużym, dobrze oświetlonym lustrem, aby pacjent mógł obserwować jego przebieg i proponować ewentualne niewielkie zmiany. Efekt jest natychmiastowy, a lekki obrzęk w miejscu podania kolagenu utrzymuje się zaledwie 3-4 godziny. Po zabiegu dobrze jest nastrzyknięte miejsca schłodzić lodem i unikać przez 3-4 godziny gwałtownej mimiki. Po zabiegu przez 4 dni nie wolno korzystać z solarium, sauny ani pić alkoholu .
Można również korzystać z przeszczepu z własnej tkanki tłuszczowej. Zabiegi przeszczepiania własnej tkanki tłuszczowej polegają na wstrzyknięciu pod skórę odpowiednio przygotowanych komórek tłuszczowych, uprzednio pobranych z miejsc, gdzie zazwyczaj występują w nadmiarze (brzuch, pośladki, uda). Operacje tego rodzaju wykonuje się w tym samym celu co kuracje kolagenowe, tj. dla wygładzenia zmarszczek i skorygowania kształtów wybranych okolic ciała (najczęściej twarzy). W przeciwieństwie do wstrzykiwania kolagenu przeszczepianie własnej tkanki tłuszczowej nie wiąże się z ryzykiem odczynów uczuleniowych, a dwu-, trzykrotne powtórzenie zabiegu gwarantuje kilkuletni efekt.
Zabiegi przeszczepiania tkanki tłuszczowej należą do stosunkowo nowych osiągnięć chirurgii plastycznej. Pozwalają wygładzać zmarszczki wokół ust i rowki nosowo-wargowe, rozprostować głębokie pionowe zmarszczki między brwiami, zmienić kształt warg, a także uwypuklić kości policzkowe. Służą również do korygowania nierówności po zabiegach odsysania tkanki tłuszczowej. Przeszczepianie tkanki tłuszczowej może być osobną operacją lub też uzupełniać inne zabiegi odmładzające twarz. Spośród przeszczepionych komórek tłuszczowych tylko około 30 % nie ulega wchłonięciu i pozostaje na stałe w nowym miejscu. Z tego powodu podczas pierwszej operacji tkankę tłuszczową wstrzykuje się z nadmiarem, który ulega resorpcji w ciągu kilku do kilkunastu dni. Do uzyskania trwałych rezultatów konieczne jest dwu, trzykrotne powtórzenie zabiegu w kilkumiesięcznych odstępach czasu .
Przeszczepienie własnej tkanki tłuszczowej daje bardzo dobre wyniki i niezwykle rzadko występują po nim powikłania, dlatego też na całym świecie metoda ta wypiera wstrzykiwanie kolagenu. Zabieg taki może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub po krótkotrwałym dożylnym znieczuleniu ogólnym. Pacjent udaje się do domu jeszcze tego samego dnia. Ponieważ znieczulenie miejscowe utrudnia podczas operacji właściwą ocenę ilości wstrzykniętej tkanki tłuszczowej i częściowo maskuje uzyskiwane efekty, na ogół stosowany jest drugi z wymienionych rodzajów znieczulenia . Operacja polega na odessaniu za pomocą specjalnego zestawu strzykawek i sond (analogicznie do liposuction) odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Po jej rozdrobnieniu próbkę wstrzykuje się podskórnie w wybrane okolice. Z uwagi na niewielkie rozmiary sond i igieł używanych podczas zabiegu operacja nie pozostawia na ciele żadnych widocznych śladów. Dla uniknięcia obrzęków i zasinień zarówno przed samym zabiegiem, jak i w ciągu kilku pierwszych godzin po nim konieczne jest stosowanie okładów z lodu na miejsca, w które została wstrzyknięta tkanka tłuszczowa. Operacja zależnie od rozległości trwa 20-40 minut i nie wymaga zakładania opatrunków .
Po operacji pacjenci mogą odczuwać niewielki ból, ale można go z łatwością uśmierzyć popularnymi środkami przeciwbólowymi. Normalnymi następstwami najlepiej nawet przeprowadzonej operacji są obrzęki i zasinienia (zwłaszcza w drugiej i trzeciej dobie), które znikają w ciągu 5-10 dni. W pierwszym tygodniu, w związku z pewnym nadmiarem podanej tkanki tłuszczowej i obrzękiem, nastrzykiwane okolice, na przykład usta, mogą wydawać się zbyt duże. Efekt staje się widoczny po ustąpieniu obrzęków i wchłonięciu części komórek tłuszczowych.

1.5 Przeciwwskazania do liftów
Kuracja kolagenowa ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie korzystna jest możliwość szybkiego odmłodzenia twarzy, która staje się gładsza i pogodniejsza; poprawia się zarazem cera bez konieczności wykonania operacji plastycznej. Jeżeli jednak nadmiar skóry jest bardzo duży, na przykład policzki są obwisłe i zniekształcają zarys twarzy, najlepszym wyjściem pozostaje operacja (face lift). Wstrzyknięcie kolagenu pozwala jednak poprawić jej efekt - wygładzić zmarszczki wokół ust, które po operacji nie znikają. Wadą kolagenu jest możliwość wystąpienia nieoczekiwanych reakcji uczuleniowych oraz konieczność ponawiania iniekcji co 6-12 miesięcy dla utrzymania osiągniętego rezultatu. Z tego powodu wiele kobiet wybiera raczej przeszczepienie własnej tkanki tłuszczowej . Osoby decydujące się na zabieg powinny pamiętać, że na dwa dni przed planowanym zabiegiem nie powinno się zażywać aspiryny, korzystać z sauny, ani solarium. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zmyć makijaż, a przy tłustej cerze- nałożyć maseczkę oczyszczającą pory. Wstrzykiwany kolagen przygotowuje się z tkanek wołu lub cieląt. Jest on dla człowieka białkiem obcogatunkowym. należy go jednak odpowiednio chemicznie przetworzyć, aby nie wywołał odczynów uczuleniowych. Mimo stosowania skomplikowanej technologii nie zawsze się to udaje- u niektórych osób kolagen powoduje niepożądane reakcje. Z tego względu osoby cierpiące na choroby z autoagresji, takie jak gościec, łuszczyca, toczeń rumieniowaty, choroba Basedowa, sklerodermia i inne, nie mogą poddać się temu zabiegowi. Nie powinno się również wstrzykiwać kolagenu kobietom w ciąży oraz osobom stosującym leki obniżające odporność. Ilość kolagenu wstrzykniętego w ciągu roku nie może przekraczać 15 cm3. Osoba decydująca się na zabieg, powinna pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie tzw. testu skórnego, który polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości kolagenu w skórę przedramienia i miesięcznej obserwacji tego miejsca. Stwierdzono, że skóra u około 3% zupełnie zdrowych osób reaguje zaczerwienieniem i obrzękiem. Ten tzw. dodatni test skórny wyklucza kurację kolagenową. Co więcej, mimo daleko posuniętej ostrożności nawet u osób z ujemnym wynikiem testu może dojść do odczynu uczuleniowego na wstrzyknięte białko. Spowodowane jest to obecnością przeciwciał, których nie potrafimy jeszcze wykryć. Po miesiącu od podania większej ilości kolagenu w miejscu wstrzyknięcia pojawiają się swędzące, sino-czerwone zgrubienia. Objawy te z czasem same ustępują.
Zakończenie
Bibliografia:
1. Kimberly A. Henry , Być piękną, Wydawnictwo Virgo, Wrocław 2006
2. I. Kamińska- Szmaj, Słownik Wyrazów Obcych, Wydawnictwo Europa, Warszawa 2001
3. Thomas Tessa, Lifting twarzy w 10 miniut, Wydawnictwo Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2005
4. Eva Fraser, Twarz bez zmarszczek.Lifting bez chirurga, Wydawnictwo ABA, Warszawa 2003
5. Holle Jurgen, Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 1996
6. M. Sankowski, Chirurgia Plastyczna, Wydawnictwo Profesjonalne, Warszawa 2008
Źródła internetowe:
1. http://la-perla.pl/ulthera_nowosc_lifitng_skory.html?gclid=CJKXhuXw86gCFc8u3wodHVG3Sg
2. http://www.chirurgiaplastyczna.info/Baza-Wiedzy/Przeszczepy-autogennej-tkanki-tluszczowej
3. http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/pozegnanie-ze-zmarszczkami-czyli-wszystko-o-wypelnianiaczasch-zmarszczek
4. http://www.beaute.pl/skutecznoae-depilacji-laserowej/uroda
5. http://klinika-brazylia.com.pl/powiekszanie_ust/
6. http://kosmetyczkawroclaw.net/?p=168
7. http://www.biobody.pl/index.php?id=1,524,531,551

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 24 minuty