profil

Uzasadnij na podstawie poznanych lektur trafność stwierdzenia, że miłość niejedno ma imię

poleca 83% 749 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec William Szekspir

Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł, albo zabrać do bram raju - ale zawsze gdzieś nas prowadzi. I czas się z tym pogodzić, albowiem jest ona treścią naszego istnienia. Miłości trzeba szukać wszędzie, nawet za cenę długich godzin, dni, tygodni smutku i rozczarowań. Bowiem kiedy wyruszymy na poszukiwanie miłości - ona zawsze wyjdzie nam na przeciw. I nas wybawi. Paulo Coelho
O miłości słyszy się wiele, często możemy ją dostrzec w sztuce lub muzyce. Towarzyszy ona człowiekowi już od wieków. Jadnak uczucie to ma wiele imion, gdyż przejawia się na różne sposoby. Postaram się udowodnić słuszność tego stwierdzenia podając kilka przykładów z lektur szkolnych.
Prawie każdy z nas słyszał o tragicznej miłości dwojga kochanków- Romea i Julii oraz Tristana i Izoldy. Historie te opowiadają o tym, jak to spotykają się dwie bratnie dusze, które prawdopodobnie na siebie czekały całe życie, a ich uczucie jest tak silne, że doprowadza bohaterów do śmierci.
Bez wątpienia wszyscy zasługują na miłość, zwłaszcza na tą odwzajemnioną i szczęśliwą. Taką właśnie miłość reprezentuje Odyseusz – główny bohater „Odysei” Homera – wraz ze swą żoną, Penelopą. Silne uczucie, którym się darzyli, pozwoliło im przetrwać dwudziestoletnią rozłąkę. Penelopa wiernie wyczekiwała swego męża, podczas gdy on próbował wrócić do rodzinnego domu. Motyw miłości odwzajemnionej oraz silniejszej niż śmierć pojawia się także w powieści Stephanie Meyer „Zmierzch”.
Kolejnym argumentem, dowodzącym słuszności postawionej tezy jest patriotyzm i miłość do ojczyzny, którą dostrzec możemy w powieści faktu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Książka ta jest dokumentem bohaterstwa i patriotyzmu młodzieży polskiej, która w imię miłości do ojczyzny potrafiła podjąć walkę z niemieckim okupantem.
Nie należy również zapominać o miłości jaką rodzice darzą swoje dzieci. Rodzice gotowi są zrobić wszystko dla swych pociech. Kiedy jednak dochodzi do nieprzewidzianego nieszczęścia, w wyniku którego dziecko umiera, rodzice pogrążają się w żalu i tęsknocie. Takiego właśnie nieszczęścia doświadczył wybitny polski poeta, Jan Kochanowski. Po śmierci swojej trzyletniej córki, Urszuli, pisał treny. Wyrażał w nich swój ból po stracie dziecka, które kochał.
Niekiedy jednak ludzie błądzą i miłość do rzeczy materialnych przedkładają nad bliźnich. Takim zagubionym człowiekiem jest Ebenezer Scrooge, główny bohater „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa, który troszczył się tylko o pieniądze. Przez to rozstał się z narzeczoną i unikał kontaktu z innymi ludźmi. Stał się człowiekiem nieczułym oraz oschłym i bardzo skąpym.
Jak wszyscy wiedzą, Polacy są ludźmi wierzącymi. Większość to katolicy, którzy starają się żyć zgodnie z prawami, jakie obowiązują w tej religii. Jednym z nich jest miłość do Boga i bliźniego zawarta w przykazaniu miłości. Święty Paweł Apostoł wyjaśnia w I Liście do Koryntian, czym jest miłość, dokładnie opisując to uczucie. Według Apostoła Narodów miłość staje ponad rozumem oraz jest najważniejsza spośród wszystkich cnót.
Myślę, iż z powyższych argumentów jasno wynika, że istnieje wiele rodzajów miłości, a każdy z nas doświadczył któregoś z nich.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty