profil

Wybrane konflikty zbrojne po II wojnie światowej

poleca 81% 942 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

*Powojenne konflikty zbrojne były wywołane rywalizacją radziecko-amerykańską i dekolonizacją, czyli procesem rozpadu imperiów kolonialnych, oraz jednoczesną emancypacją krajów odtąd przez nich podbitych.
*Dawne kolonie wraz z uzyskaniem niepodległości mogły samodzielnie korzystać z własnych dóbr naturalnych, wybierać dowolne systemy polityczne, współdecydować o polityce ONZ. Jednak znaczące zacofanie w rolnictwie i przemyśle sprawiło, ze stanowią one dziś tak zwany Trzeci Świat. Ponadto w większości tych państw ukształtowały się wutorytarne reżimy polityczne.
*Najpoważniejszymi konfliktami doby powojennej były: wojna koreańska (1950-1953), kryzys kubański (1962), wojna w Wietnamie (od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX w.) i dziesięcioletnia okupacja Afganistanu przez ZSRR (1979-1989).
*W konflitky te zaangażowane były USA i ZSRR, co groziło światu wybuchem kolejnej wojny globalnej.

-Wojna w Korei

W 1945 wojska aliantów wyzwoliły okupowaną przez Japończyków Koreę. W części północnej dokonała tego Czerwona Armia, w południowej Amerykanie. W czerwcu 1950 licząca około 200 tysięcy żołnierzy armia KRL-D zaatakowała Koreę Południową. Zbliżenie wojska ONZ do granicy komunistycznych Chin spowodowało, że w październiku po stronie KRL-D przystąpiła do wojny prawie milionowa tak zwana ochotnicza armia chińska. Oddziały te w styczniu 1951 zdobyły Seul. W sumie wojna trwała 3 lata tocząc się zmiennymi kolejami. 27 lipca 1953 w Panmundżon zawarto rozejm.

-Kryzys kubański
Od 1902 na Kubie następowała znaczna koncentracja kapitału amerykańskiego. W 1940 Francisco Batista y Zaldivar został prezydentem Kuby, i doprowadził do uchwalenia demokratycznej konstytucji oraz wprowadził reformy, wzorowane na amerykańskiej polityce „nowego ładu”. Rewolucja z lta 1956-1959 doprowadziła do przejęcia władzy przez armię powstańczą i „Ruch 26 lipca”, W 1959 premierem Kuby został główny organizator partzantki Fidel Castro Ruz. Kuba wspierana przez ZSRR była dobrze uzbrojona. 14 października 1962 amerykański samolot zwiadowczy wykonał zdjęcia sowieckej bazy budowanej na Kubie, na których było widać wyrzutnie rakiet, zaś inny lotniczy zwiadowca USA sfotografował na Morzu Karaibskim radziecki frachtowiec, na pokładzie którego można było rozpoznać przewożone myśliwce odrzutowe. Rząd USA podją więc decyzję o blokadzie Kuby. 28 października 1962 zawarto porozumienie amerykańsko-radzieckie w myśl którego ZSRR wycofał z Kuby wyrzutnie rakiet i bombowce, a USA zniosła wojskową blokadę Kuby.

-Wojna w wietnamie
Początkiem konfliktu w Wietnamie była próba odbudowania kolonialnych rządów francuzkich po wyzwoleniu kraju spod okupacji japońskiej. W 1945 utworzona została Demokratyczna Republika Wietnamu (DRW), obejmująca północną część kraju. W części południowej osiedli francuzi. W marcu 1946 DRW przynaległa do unii francuzkiej. W listopadzie doszło do antyfrancuzkich incydentów zbrojnych co zapoczątkowało prawie ośmioletnią wojnę wietnamsko-francuzką. W lipcu 1954 w Genewie zostało zawarte porozumienie kończące walki dzielące Wietnam wzdłuż rzeki Ben Hai. Zgodnie z porozumieniem miały się odbyć wybory, lecz w 1956 przywódca południowego wietnamu nie zgodził się na wspólne wybory z DRW obawiając się sfałszowania ich wyników. Zapoczątkowało to zbrojne zjednoczenie kraju pod rządami komunistów. Walki partyzanckie rozpoczęły się 1957. Sytuacja zaniepokoiła USA które udzieliły Wietnamowi Południowemu wsparcia finansowego i militarnego. Przeciągające się walki pochłaniające gigantyczne środki finansowe i tysiące istnień ludzkich doprowadziły do społecznych protestów. Pod ich napotem w marcu 1968 prezydent USA zawiesił militarne akcje USA w Wietnamie. Rozpoczęto negocjacje pokojowe które w 1973 zakończyły się podpisaniem porozumienia o zawieszeniu broni.

-Konflikt w Afganistanie.
W 1978 w Afganistanie doszli do władzy komuniści a ster państwa przejęła Ludowo-Demokratyczna Partia Afganistanu (LDPA). Do roku 2001 władza była niepewna w Afganistanie gdyż każdy władzca albo kandydat na głowę państwa był obalany lub zabijany, czasem nawet jedno i drugie. W październiku 2001 USA rozpoczęły w Afganistanie operację zbrojną przeciw Osami ibn Ladenowi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty