profil

Odezwa

poleca 83% 2843 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

...................... 28.05.2010r.

Szanowni Mieszkańcy !
Jestem uczennicą gimnazjum w....... im. ......e i zwracam się z prośbą , aby nazwa ulicy Karola Świerczewskiego została zmieniona na ulice im. Zygmunta Jana Rumla.
Karol Świerczewski jest dla wielu polaków bohaterem. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę większość ludzi nie bardzo interesuje historia Polski, prawdziwi bohaterowie z czasów wojen, polscy sprzymierzeńcy czy wrogowie. Nikt dokładnie nie wie kim był i co robił dla kraju „antybohater” Karol Świerczewski patron jednej z najdłuższych ulic Ruszowa. Człowiek traktowany przez polaków jako bohater powinien dbać o naród polski. Karol Świerczewski pod żadnym względem nie zasługuje na miano polskiego bohatera.
Karol Świerczewski urodził się 22 lutego 1897r. w Warszawie. Posługiwał się pseudonimem Walter. Był polskim generałem, doktorem nauk wojskowych oraz komunistą sowieckim i hiszpańskim. Brał udział w wielu wojnach przeciw Polsce, bliski upadek I Armii Wojska Polskiego zawdzięczamy jego rozkazom, które wydawał pod wpływem alkoholu. Powierzona mu II Armia WP poniosła porażkę w bitwie pod Budziszynem. W ciągu dwóch tygodni jej trwania, w kwietniu 1945, II Armia straciła 57% swoich czołgów, a straty w ludziach wyniosły 4902 poległych, 2798 zaginionych bez wieści i 10 532 rannych, co stanowiło aż 27% wszystkich strat poniesionych przez całe ludowe Wojsko Polskie .
W czasie pełnienia funkcji posła Sejmu Ustawodawczego realizował ściśle stalinowskie rozkazy m.in. odmawiając prawa łaski żołnierzom Armii Krajowej skazanym na śmierć. Wyróżnił się w ofensywie saragoskiej i podczas odwrotu na froncie aragońskim. Oprócz walk z oddziałami frankistowskimi, przeprowadzał czystki w szeregach ochotników międzynarodowych – rozstrzeliwując jeńców wojennych i własnych podwładnych. Zginął 28 marca 1947 w potyczce pod Jabłonkami koło Baligrodu. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi akcję w celu usunięcia nazw ulic i pomników ku czci ideologii nazistowskiej i komunistycznej Świerczewskiego.
Zygmunt Jan Rumel – poeta nieznany. Urodził się 22 lutego 1915r. w Piotrogrodzie. Był Komendantem VIII Okręgu Wołyń BCh, oficerem Armii Krajowej oraz poetą. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej w stopniu podporucznika artylerii. Po dostaniu się do niewoli sowieckiej podał się za szeregowca i został zwolniony. Zygmunt Rumel udał się do kwatery dowództwa UPA 7 lipca 1943 wraz ze swoim oficerem Krzysztofem Markiewiczem i woźnicą Witoldem Dobrowolskim, gdzie został aresztowany i zabity.
Pierwsze próby poetyckie Zygmunta Rumla, opublikowane w szkolnym piśmie, datują się na rok 1934. Rękopisy wierszy Rumla przetrwały dzięki żonie poety, która z rodzinnym archiwum przeszła m.in. przez powstanie warszawskie. Wybór jego wierszy wydano pośmiertnie dopiero w 1975 r. Spotkał się on z wysoką oceną m.in. Jarosława Iwaszkiewicza "umysł i talent noszący cechy wręcz oryginalne", wspominając śmierć młodego poety Iwaszkiewicz napisał: „Był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem”.
Po podsumowaniu powyższych argumentów uważam, że konieczna jest zmiana nazwy ulicy
z fałszywego bohatera na prawdziwego bohatera.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty