profil

Wojna jest złem i nigdy nie może się powtórzyć

poleca 85% 238 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wojna jest to zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi. Większość trwających obecnie lub w historii wojen było znacznie rozciągniętych w czasie, niektóre trwały po kilkadziesiąt lat. W wielu wojnach zginęły miliony ludzi, tysiące zostało rannych.
Konflikt zbrojny przedstawił reżyser Roman Polański w filmie „Pianista”. Ukazano w nim dzieje II wojny światowej przeżyte przez tytułowego bohatera, Żyda. Opowieść zaczyna się w czasie, gdy do Warszawy wkraczają Niemcy i wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Przez to rodzina zostaje pozbawiona środków do życia, wyprzedaje obrazy, meble, a w końcu największy skarb artysty: fortepian. Pod karą śmierci zostają zmuszeni do noszenia opasek z gwiazdą Dawida. Zaczynają się prześladowania Żydów. Umieszczają ich za murami getta. Zamieszkują centrum piekła, gdzie prawie pół miliona ludzi stłoczonych jest na skrawku ziemi wielkości jednej dzielnicy. Przeżycie tam graniczy z cudem. Dzięki nieludzkiemu okrucieństwu pianista i tysiące innych osób przeżywa niewyobrażalne cierpienia. Wojna to zło, które nie powinno się powtórzyć.
Innym filmem przedstawiającym okrucieństwo ludzi podczas konfliktu jest „Katyń” wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę. Ekranizacja pokazuje zbrodnię Katyńską z 2 perspektyw: kobiet, oczekujących na powrót swoich mężów, synów i ojców oraz z perspektywy samych internowanych oficerów, którzy nie tracąc nadziei, do końca wierzą w szczęśliwy powrót do domu. Poznajemy losy bohaterów –starają podtrzymać siebie i swoich kolegów na duchu. Przeżywają też załamania nerwowe. W niewyjaśniony sposób wszyscy giną w lesie katyńskim prócz porucznika. Po latach wraca on do ojczyzny, lecz pobyt tam okazuje się dla niego trudny – dręczą go wyrzuty sumienia. Popełnia samobójstwo. W czasie gdy żołnierze zmagają się ze stalinowcami , kobiety czekają na oficerów w domu. Po wojnie starają się walczyć z faszyzmem władzy komunistycznej i do końca wierzą że mężczyźni wrócą do domu. Konflikt zbrojny jest największą tragedią dla ludzkości.
Wojna jest najgorszym złem jakie może spotkać człowieka. William Tecumsen Sherman stwierdził, że „wojna jest okrutna i nie da jej się ucywilizować.” Ludzie powinni szanować wolność i niepodległość zdobytą krwawymi ofiarami naszych przodków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta