profil

Skutki zażywania narkotyków

drukuj
poleca 84% 1772 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

NARKOTYKI - są to środki odurzające pochodzenia roślinnego lub syntetycznego, powodujące - w zależności od dawki - uspokojenie, zniesienie bólu, euforię lub sen.

Wielokrotne stosowanie narkotyków prowadzi do przyzwyczajenia, uzależnienia i tzw. głodu narkotycznego, a konsekwencji do narkomanii.
Do narkotyków należą: opium, morfina, dionina i heroina, haszysz, kokaina, LSD oraz liczne substancje syntetyczne, np. amfetamina.

Heroina
Wytwarzana jest z soku pochodzącego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (opiumowego). Daje ona poczucie siły i zadowolenie, ale gdy przestaje działać, zażywający ją stają się niespokojni i przygnębieni. Biorą więc kolejne dawki, by poczuć się lepiej. Wkrótce nie mogą już bez niej żyć. Wpadają wtedy w nałóg heroinowy.

Kokaina
Wytwarzana jest z liści krzewu kokainowego. Z początku wywołuje ona przypływ energii i poczucie siły, jednak już po 20 minutach biorący kokainę odczuwają zagubienie i niepokój. Przez jakiś czas nie są w stanie spać.

LSD
Otrzymywany jest z pewnego rodzaju grzyba. Zażywający ten narkotyk mogą przeżywać halucynacje wzrokowe, np. widzieć zmieniające się barwy, kształty i rozmiary otaczających przedmiotów. Mogą też widzieć sytuacje i przedmioty nie istniejące w rzeczywistości. Niekiedy halucynacje są bardzo nieprzyjemne. Narkomani nazywają je złymi wycieczkami. Wywołują one lęk, depresje i choroby psychiczne.

Haszysz
Wytwarzany jest z liści i żywicy konopi indyjskich. U używających go wywołuje w pierwszej chwili wrażenie, że sprawniej widzą, słyszą, czują i myślą. Często przeradza się to w poczucie zagubienia, a także w stan, w którym człowiek gotów jest popełniać czyny nierozważne i niebezpieczne.

Wąchanie rozpuszczalnika i klejów.
Polega na wdychaniu oparów wydzielanych przez substancje, takie jak kleje, farby i płyny do czyszczenia. Ludzie wąchający doznają uczucia lekkości i przeżywają halucynacje. Opary przedostają się do krwi i niszczą serce. Powodują także mdłości, depresje i wypryski na twarzy.

NAŁÓG

Narkomania najczęściej bywa zapoczątkowana przez namowę narkomana, przez ciekawość, snobizm czy chęć imponowania.
Narkotyki prowadzą do nałogu (uzależnienia). Biorący je czują, że nie mogą bez narkotyków żyć. Aby zdobyć pieniądze gotowi są uciec do przestępstwa. Z chwilą popadnięcia w nałóg, wydobycie się z niego jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Ludzie zaczynają brać narkotyki, gdyż chcą poczuć się lepiej, kończą zaś biorąc je po to, by wydobyć się z tragicznego samopoczucia. Nałóg oznacza dla nich i ich rodzin ogromne nieszczęście i stres.
Narkomani mogą uzyskać pomoc od lekarza, który w pewnych wypadkach może zalecić leczenie szpitalne, często w zakładzie zamkniętym. Istnieją również społeczne grupy pomocy, które pomagają narkomanom i ich rodzinom, mogą również wskazać sposoby wyleczenia się z nałogu.

RYZYKO ZWIĄZANE Z BRANIEM NARKOTYKÓW

Zakażenia
Niektóre narkotyki brane są w postaci zastrzyków. Brudne igły mogą powodować owrzodzenia, ropnie, zatrucie krwi i żółtaczkę. Wielokrotne używanie tych samych igieł i strzykawek sprzyja przenoszeniu się wirusa HIV.

Przedawkowanie narkotyku
Może spowodować utratę przytomności, zniszczenie serca i innych narządów, a nawet śmierć. Łatwo jest przypadkowo przedawkować narkotyk, trudno bowiem określić, jakiej jest mocy i ile go wziąć. Narkotyki stają się znacznie bardziej niebezpieczne, gdy są ze sobą zmieszane. Ich efekty ulegają wówczas zwielokrotnieniu i nawet mała dawka może okazać się śmiertelna.

Szkody psychiczne
Człowiek zażywający narkotyki może być agresywny, może też odczuwać lęk lub doświadczać przerażających halucynacji. To wszystko może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu psychicznemu.

Zmiany w osobowości
Komórki nerwowe komunikują się między sobą za pomocą substancji chemicznych. Używając podobnych substancji chemicznych można wpływać na tę komunikację i wywoływać zmiany w mózgu. Działanie narkotyków polega na zakłócaniu naturalnych dróg komunikacji między neuronami. Nawet jednorazowe ich użycie może wywołać długotrwałe zmiany w działaniu komórek nerwowych. Zażywanie narkotyków powoduje poważne zmiany w działaniu niektórych, szczególnie wrażliwych komórek mózgu.

Zmiany w zachowaniu
Zażywający narkotyki mogą być podrażnieni, tracą zainteresowanie przyjaciółmi i pracą oraz dawne zamiłowania. Często przestają dbać o siebie. Zainteresowania narkomana zawężają się jedynie do problemu zdobycia narkotyków lub pieniędzy na nie. Nasilają się konflikty z otoczeniem, często także zaczynają się kłopoty z prawem.

Wypadki
Ludzie zażywający narkotyki, ze względu na stan zagubienia, w którym się znajdują, częściej niż inni ulegają wypadkom. Zdarza się, że wpadają do wody i toną, wdzierają się niespodziewanie na jezdnię lub wypadają z okna. Wąchający klej mogą się udusić na skutek przykrycia ust plastikową torbą lub śmiertelnie zakrztusić własnymi wymiotami.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (23) Brak komentarzy
14.12.2011 (18:15)

ty ziomek "Co wiecie o Dragach" hahaha koleś myślisz że wejdziesz na inną strone znajdziesz wiecej materiałów o skutkach zażywania narkotykach i odrazu możesz się tutaj wypowiadać jako profesjonalista ? Brałeś wiesz co jest po tych narkotykach ? nie udzielaj się . ! ja rownież nie wiem co się dzieje po nie których sunstancjach oduzających ale sie nie wymądrzam tak jak ty dzieciaku .następnym razem przeksztalcaj zdania bo to co skopiowales znalazlem na innej stronce ..dodal pare slow od siebie i mysli ze to jego .. ale mnie takie bachory wkurwiaja .. i jedyna zalosna osoba jestes ty .

8.12.2011 (15:48)

Heroina nie tylko występuje w postaci "kompotu" a także w postaci syntetycznej. Haszysz ma działanie uspakajające, przeciw bólowe, relaksujące tak samo jak marihuana , THC i inne kanabiniole nie wpływają na wyostrzenie zmysłów. Marichuana i Haszysz nie prowadzą do śmierci i można się uzależnić tylko psychicznie. A tak po za tym jak coś piszesz to sprawdź czy piszesz zgodnie z prawdą, bo twój artykuł zawiera sprzeczności od żeczywistości!!

28.11.2011 (21:04)

Co wy wiecie o dragach? Jakiś byle chłopczyna z pierwszej klasy podstawówki pisze o LSD chociaż nawet nie wie, że Kwas jest pół syntetycznym środkiem, a nie naturalnym (!) ma szkielet ergolinowy i jest tryptaminą. A co do wypowiedzi czytających: jak nie macie o nich pojęcia, to się nie wypowiadajcie. Kokaina była używana i jest nadal przy znieczulaniu np. oczu, a Heroina nie jest szkodliwa tylko uzależniająca. Tylko że tego wam nie powiedzą w szkole, bo od razu każdy pójdzie sobie ją kupić na dworzec we Wrocławiu. Każdy toksykolog powie, że Heroina i jej odmiany jak Morfina mają prawdopodobnie najsilniejszy potencjał nadużywania ze wszystkich dragów, ale nie mają szkodliwości większej, niż szklanka piwa.
I tak gwoli ścisłości nie wszystkie narkotyki szkodzą. Do tej grupy zaliczają się proste tryptaminy (DMT, LSD, LSA, Psylocybina, Psylocyna, Harmalina, Harmina, Tetrahydroharman, czy 5-MeO-DMT); ponadto: Meskalina, THC, Salwinoryna A czy wszelkie naturalne rodzaje morfianów (Morfina, Kodeina, Tebaina + Heroina z syntetyków, bo Buprenorfina nie jest dobra dla zdrowia) Sam brałem kilka razy Morfine, DXM i THC a jakoś nie widzę ani uzależnienia ani skutków ubocznych psycho-fizycznych. Żal mi ludzi, którzy czytają fora internetowe pisane przez księżulków którzy chleją na umór najbardziej niebezpieczny narkotyk świata - alkohol i potem mówią: narkotyki są złe! Poczytajcie sobie rzetelne prace naukowe tych, co się na tym znają, a nie byle durniów z ulicy. Pewnie - są dragi niebezpieczne jak Kokaina, Metamfetamina czy Atropina ale to, że jedna substancja jest groźna, nie znaczy, że wszystkie są takie. jesteście żałośni