profil

Czy Polacy byli odpowiedzialni za Holocaust?

poleca 87% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Holocaust - masowe mordowanie Żydów podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Na terenach Polski zgładzono ich prawie 3 000 000- najwięcej w Europie, najwięcej na świecie. Do dzisiaj pojawiają się głosy, jakoby Polacy byli współodpowiedzialni za te bestialskie mordy. Całkowicie się z tym nie zgadzam i postaram się to udowodnić.

Adolf Hitler wraz z rozpoczęciem II wojny światowej doskonale zdawał sobie sprawę, że najwięcej Żydów żyje w Polsce i że to Polska jest najlepszym terenem do ich eksterminacji. Jego bestialskiemu planowi nikt nie mógł się sprzeciwić, żaden kraj, żadna organizacja, żaden człowiek. Założył sobie, w jaki sposób "wykończy" naród żydowski, a za nim stały tysiące gotowych na wszystko żołnierzy niemieckich i ich sojuszników. Polska nie pomagała Hitlerowi w zagładzie Żydów. Owszem, antysemici byli i działali- jak wszędzie, działali także podli szmalcownicy (wydawali Żydów Niemcom), ale był to tak znikomy procent narodu, iż nie można obarczać odpowiedzialnością za to całej Polski.

Polacy przez cały czas trwania II wojny światowej pomagali Żydom. Organizowali pomoc lekarską i finansową, traktowali ich jak swoich rodaków- cierpiących głód, nędzę i ból po stracie rodziny, pomagali uciekać z gett, ukrywali ich w swoich domach. Narażali tym swoje życie, bowiem w Polsce ukrywanie, czy jakakolwiek inna pomoc Żydom była karana śmiercią. Tragedia wojny dotknęła wszystkich mieszkańców Polski i mitem stały się wszelkie podziały.

W 1953 roku Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, stworzył nagrodę-medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Wyróżniano w ten sposób ludzi, którzy w wydatny sposób przeciwstawiali się antysemityzmowi i zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Dotychczas przyznano ponad 17 000 takich medali, aż 5373 z nich otrzymali Polacy. Świadczy to o tym, iż Polska była bardzo aktywna w latach 1939-1945 w takich działaniach, w pomocy, a nie przeciwstawianiu się Żydom.

Oczywiście- nie wolno uogólniać i podporządkowywać jednych czynów całemu narodowi. Zdarzały się też przypadki, kiedy Polacy wydawali Żydów; kiedy dokładali swoją cegiełkę do mordów żydowskich, czy też wręcz sami organizowali masowe zagłady (vide Jedwabne). Były to na szczęście haniebne i znikome sytuacje, o których większość Polaków chciała jak najszybciej zapomnieć. Jestem przekonany, iż Polacy nie byli odpowiedzialni za Holocaust.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła: