profil

Charakterystyka Klary (śluby panieńskie)

poleca 85% 203 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Klara to o jedna z głównych postaci filmu pt." Śluby panieńskie". Jest ona młodą, zagorzałą, samodzielną, energiczną, przekorną, złośliwą i mającą własne, wyrobione poglądy na życie, zbuntowaną pod wpływem przeczytanych lektur dziewczyną, która nie lubi nudnego, monotonnego życia na wsi i zawsze sama chce decydować o swoim losie. U utworze większość czasu spędza ona z Anielą - swoją kuzynką, która zdecydowanie różni się zachowaniem od swojej towarzyszki. Jest bowiem dobroduszna, łatwowierna i posłuszna, co Klara potrafi wykorzystać na swój sposób. Opiekę nad dziewczętami sprawuje Pani Dobrójska, matka Anieli.
Postać Klary jest niezwykle barwna i niewątpliwie wzbudzająca kontrowersje. Można ją nazwać "dziewczyną z charakterkiem", o czym świadczą jej liczne cechy. Zaletami tej bohaterki są niewątpliwie inteligencja i błyskotliwość, które ujawniały się niemal na każdym kroku. Dziewczyna niezwykle szybko kojarzyła fakty i potrafiła racjonalnie, logicznie myśleć. Wiedziała doskonale, że jej obojętność bardzo irytuję mężczyzn, więc często zachowywała się w ten sposób. Niezaprzeczalnie odznaczała się również sprytem i aktywnością. Wszystko wokół niej działo się bardzo szybko i nie wiadomo było, co dziewczyna w danej chwili powie lub zrobi. często można było dostrzec u Klary bunt i brak pokory.
Gdy zorientowała się, że rodzina pragnie zobaczyć ją z zakochanym w niej, natrętnym romantykiem Albinem na ślubnym kobiercu, szybko przekonuje Anielę do złożenia ślubów panieńskich. Dwie śliczne dziewczyny przy blasku świecy składają przysięgę: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”.
Gdy ktoś ją denerwował potrafiła być nawet ironiczna i wredna, szczególnie wobec mężczyzn. Żartowała sobie z nich i kpiła nieustannie. Nie zapominała o danej obietnicy i nie miała zamiaru wyjść za mąż, lecz do czasu. Wszystko zupełnie zmieniło się, kiedy Gustaw wprowadził w życie swój plan i poradził Albinowi, co ma zrobić wobec zawziętej Klary. Wtedy dziewczyna ostatecznie zgodziła się na ślub z Albinem, ponieważ wolała jego niż dużo starszego Radosta. Można powiedzieć, że w tym przypadku Klara była niekonsekwentna, gdyż zerwała wcześniej złożone śluby. To zdarzenie doświadczyło ją, że ironizowanie z innych nie jest niczym przyjemnym, lecz czy dziewczyna weźmie to pod uwagę w dalszym postępowaniu? Można się tylko domyślać.
Moim zdaniem Klara to bardzo ciekawa postać literacka. Co prawda nie wzbudza ona sympatii widzą, ale bardzo przyciąga jego uwagę. Uważam, że to głównie ona trzyma w napięciu podczas filmu. W rzeczywistości również można spotkać osoby przypominające zachowaniem Klarę, lecz są one bardziej narażone na odrzucenie i jest im trudno znaleźć przyjaciół. Radą dla wszystkich po przeczytaniu "Ślubów panieńskich" może być to, aby brać pod uwagę uczucia innych, a nie myśleć tylko o sobie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty