profil

Uzasadnij, że "Latarnik" jest wyrazem hołdu H. Sienkiewicza dla A. Mickiewicza.

poleca 84% 1528 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

W utworze Henryka Sienkiewicza pt. "Latarnik" została ukazana książka Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz". Przez przedstawienie tego dzieła H. Sienkiewicz chciał złożyć hołd dla wspaniałego polskiego pisarza Adama Mickiewicza.

Latarnik był dużym patriotą i przez prawie całe życie nie mógł powrócić do ukochanej ojczyzny. Kochał swój kraj, lecz brał udział w powstaniu i dlatego wyjechał. Przez całe życie szukał domu w innych państwach. Słyszało polskich pisarzach, utworach. Nawet w Stanach Zjednoczonych czytał ojczyste dzieła znanych polskich pisarzy. Gdy latarnik zobaczył w swoich dłoniach "Pana Tadeusza" zaczęło go ściskać w sercu, nie mógł oddychać. Łza zakręciła mu się w oku. Po chwili zaczął płakać. Po tylu latach zobaczył ojczyznę przed oczami. Henryk Sienkiewicz napisał "Latarnika" by przedstawić ludziom, że "Pan Tadeusz" jest epopeją narodową. Sienkiewicz ukazywał w tym utworze wzruszenie, które okazał latarnik. Sienkiewicz musiał kochać dzieła Mickiewicza. Dla niego "Pan Tadeusz" był wzorem do życia i bez niego nie mógłby żyć. Dlatego napisał "Latarnika", w którym przedstawił hołd ku wspaniałości utworu Adama Mickiewicza.

"Pan Tadeusz" powinien służyć jako książka, którą powinien czytać każdy Polak codziennie. Jest utworem uniwersalnym dla wszystkich ludzi, bez względu na wiek. Dlatego Sienkiewicz właśnie ten utwór wybrał, aby przedstawić w "Latarniku".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury