profil

Choroby zakaźne - charakterystyka i przyczyny

poleca 81% 744 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Wirusy: - wtargnięcie wirusa do zdrowej komórki rozpoczyna się kiedy wirus przechwycony przez białka błonowe komórki gospodarza - kapsyd wirusa zlewa się z błoną komórkową, i kapsyd białkowy z kwasem nukelinowym wnika do wnętrza komórki. Wtedy zostaje uwolniony z kapsydu przez enzymy protolityczne i wchodzi w stan eklipsy - utajenia. Podporządkowuje sobie metabolzimy komórki i replikując nowe odnicnki DN-a. Potm zachodzi składanie podjednostek białkowych i k. nuklinowych w całość i uwolnienie, po którym wirion zakaża kolejne komórki. Komórki mogą ulec lizie w przypadku wolnego uwalniania wirionó lub materiał genetyczny wirusa ulega włączeniu. Wirus jest wbudowany w postaci zamaskowanej w chromosomy jako nieczynny Prowirus, który może powrócić do normalnego cyklu reprodukcji i to w kolejnych pokoleniach, ponieważ jest przekazywany w czasie podziału komórek potomnych. Przykłady chorób wirusowych: - Wirus zapalenia wątroby typu A(HAV) - tzw: choroba brudnych rąk, objawiająca się brakiem apetytu, zmęczeniem, bólem brzucha mięśni i stawów. - Wirus zapalenia wątroby typu B(HBV)- tzw: żółtaczka wszczepienna prowadząca do marskości wątroby, żółtaczki lub śmierci. - Opryszczki - bolesne pęcherzyki wypełnione płynem wywołane kontaktem z osobą zakażoną czy używaniem wspólnych przedmiotów. - Grypy - kaszel, katar, bóle głowy, gorączka, bóle mięśni - można się zarazić przez kontakt lub drogą kropelkową. - Ospa prawdziwa - wysoka gorączka, bóle krzyża, zaczerwienienie spojówek - kropelkowa bądź przez kontakt.

2. Bakterie i grzyby chorobotwórcze:
- wytwarzają otoczki komórkowe chroniące je przez fogocytozą, produkują enzymy koagulazy powodujące krzepnięcie krwi i hemolizyny wywołujące rozpad krwinek czerwonych, wytwarzają jady - toksyny zatruwające organizm.
- Grzybice rozwijają sie w siedliskach mokrych i wilgotnych. Grzybice włosów, skórne i paznokci są bardzo uciążliwe - przenoszą się przez kontakt lub przedmioty z otoczenia chorego. A także rzadkie zmienianie skarpetek, jest to choroba uciążliwa. Przykładami niektórych chorób zakaźnych są: - gangrena(zgorzel) - jest to martwica tkanek, laseczka zgorzli infekuje organizm podobnie jak laseczka tężca. - tężec - laseczka tężc występuje w ziemie i po kontakcie z nią dochodzi mrowienia w okolicach rany bóle głowy, szczękościsk, skurcz i bóle mięśni - rzeżączka - dwoinki rzeżączki przenoszone drogą płciową oraz przez wspólne używanie np: pościeli.
- Kiła - krętek blady, przenoszony drogą płciową z matki na dziecko podczas lub przed porodem o objawiający się owrzodzeniem na narządach płciowych, czerwoną wysypką, bólem głowy, kości stawów, uszkodzenie serce i układu nerwowego.
- Błonica - maczugowiec błonicy przenoszony błoną kropelkową objawiające się osłabieniem, bólem gardła, gorączką, obrzękiem węzłów chłonnych.

3. Antybiotyki Najlepszym rozwiązaniem, by wyeliminować drobnoustroje chorobotwórcze są antybiotyki wytwarzane przez sztuczną syntezę bądź z różnych gatunków bakterii i grzybów. Działaj poprzez hamowanie wzrostu i rozwoju mikroorganizmów, zwłaszcza bakterii, grzybów, pierwotniaków. Penicylyna np: hamuje budowę ściany i błony komórkowej, sterptomycyna - syntezę białek patogenów. Antybiotyki jednak niszą florę bakteryjną jelit o prowadzi do biegunek i awitaminoz. Może zostać uszkodzona wątroba czy nerki. Stosuje się je do chorób zakaźnych przewodu pokarmowego układu oddechowego. Antybiotyki są niezwykle ważne, ale pojawiają się organizmy willoodpornościowe, które budzą poważne obawy.

4. Osobny punkt można poświęcić wirusowi HIV, który wywołuje AIDS. Występuje on we krwi, spermie, mleku piersi, wydzielinie z pochwy. Prowadzi do niego również używanie nie sterylnych igieł np: przez narkomanów. Kiedyś przyczyną była również przetaczanie zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych. Nie można się zarazić wirusem HIV poprzez tradycyjne kontakty towarzyskie, również przez kleszcze, ponieważ wiriony HIV są delikatne i poza ustrojem przeżywają kilka dni. Wrażliwe są również na środki odkażające jak alkohole czy lizol.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty