profil

Czy miłość usprawiedliwić może kłamstwo? - moje przemyślenia po lekturze noweli Prusa poparte doświadczeniami własnymi.

poleca 84% 697 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Życie bez miłości to jak czarodziejska latarnia bez światła"
(J.W.Goethe)

Miłośc to.... no właśnie czym ona jest? Chyba nikt nie zliczy ilości mysli, jakie na ten temat napisano, zaśpiewano, namalowano, sfilmowano.... Jest to "temat-rzeka". Zastanawiając sie nad moja pracą chciałem znależć chociaż jeden powód, dlaczego powinienem o tym pisać? Czy ja moge cos nowego powiedziec w tej materii? Przypomniały mi sie wtedy słowa piosenki zespołu "Chłopcy z Placu Broni" : "tyle słów powiedziano o miłości (...) Ty nie mów nic". Jednak doszłam do wniosku, że opiszę moje przemyslenia (bo czemu inni moga a ja nie?)
W temacie postawiono bardzo trudne pytanie. Czy miłością można usprawiedliwić kłamstwo? Logicznym byłoby odpowiedzenie NIE!!!!!! Jednak wydaje mi sie , że mogłabym tak odpowiedzieć osoba, która nigdy nie kochała. Nie chciałbym zbytnio odwoływać się do własnych doświadczeń. Sądzę że mało kto lubi opisywać włsane przeżycia, tak aby KAŻDY mógł miec do nich wgląd.
Chciałbym tylko zauważyc, że miłośc to stan, kiedy "przenosimy góry". Dla kochanej osoby zrobilibysmy wszystko. Wszystko zależy od siły uczucia. Z treści utworu Bolesława Prusa wynika że miłośc opisanego małżestwa była prawdziwa i szczera. Ale czy możemy nią uspawiedliwić kłąmstwo jakiego oboje sie dopuszczali?

Sądzę że odpowiedz powinna brzmiec TAK!!!! Człowiek zakochany ma pewne prawa, którym inni nie podlegają. Moim zdaniem bohaterowie "Kamizelki" nie dopuścili sie kłamstwa. Chcieli oni chronic kochaną osobę. Sami wiemy, że kiedy kogoś sie kocha wybacza mu sie różne rzeczy, stara sie go cgronić przed "całym złem tego świata". Dlatego też chciałbym uzasadnić moją odpowiedz w ten sposób: MIłość może byc usprawiedliwieniem dla kłamstwa, jeśli kłamiemy, żeby nie zranić kochanej osoby.
Ponieważ moja praca jest dość nietypowa chciałbym równie nietypowo ją zakończyć. Przytocze słowa, które chyba najtrafniej określają istote miłości:

"Kiedy kochamy sie, stajemy sie niesmiertelni i niezniszczalni jak bicie serca, jak deszcz lub wiart, a o coż wiecej chodzi????"
(Eric Maria Remarque)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury