profil

Frezarka karuzelowa

poleca 85% 364 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Frezarki

Cztery podgrupy obrabiarek: frezarki, czopiarki, wczepiarki i frezarko-kopianki, które pracują frezami, można zaliczyć do jednej grupy frezarek. Służą one do kształtowania elementów, nadając im jednocześnie dokładne wymiary i gładkość powierzchni.
Na frezarkach można wyrównywać powierzchnię, wykonywać wpusty i wypusty, wręgi, rowki, gniazda, widlice, czopy, wczepy i profile — przeważnie na węższych prostoliniowych lub krzywoliniowych powierzchniach elementów.
Narzędzie frezarek ma ruch roboczy obrotowy, materiał zaś — posuwowy prosto- lub krzywoliniowy. Narzędzie (frez) jest zamocowane we wrzecionie.
Posuw bywa ręczny lub zmechanizowany. Jeżeli wrzeciono jest pod stołem obrabiarki, to frezarka nazywa się dolnowrzecionową, jeżeli zaś nad stołem – górnowrzecionową. Frezarki rórnowrzecionowe pracują przeważnie frezami trzpieniowymi o małych średnicach, dlatego prędkość obrotowa ich wrzecion wynosi 12 000 di 24 000 obr./min.

Budowa i zasada działania

Górnowrzecionowe frezarki karuzelowe są przeznaczone do masowego frezowania zewnętrznego lub wewnętrznego przedmiotów na całym ich obwodzie lub do jednoczesnego frezowania jednego boku kilku elementów krzywoliniowych. Frezarki tego typu są stosowane w fabrykach mebli, krzeseł i w zakładach produkujących seryjnie drewniane karoserie. Zasadę działania frezarki karuzelowej wyjaśnia schemat kinematyczny. Na wysięgniku żeliwnego kadłuba znajduje się pneumatyczny cylinder z tarczą dociskową. Obok wysięgnika, na wychylnym ramieniu, jest zamocowany silnik elektryczny, napędzający pasem płaskim pionowe wrzeciono ułożyskowane w sankach przesuwanych w kierunku pionowym za pomocą śruby. Na końcówce wrzeciona jest zamocowane narzędzie frezarskie i pierścień oporowy. Okrągły stół frezarki wykonuje powolny ruch obrotowy o regulowanej prędkości. Obrabiany element jest układany na wzorniku i mocowany na stole tarczą dociskową. Ramię wrzeciona jest dociskane ręcznie lub pod działaniem ciężaru zawieszonego na lince do elementu, wskutek czego pierścień oporowy opiera się o bok wzornika.
Frezarka jest zautomatyzowana. Po ułożeniu elementu na stole obrabiarkę uruchamia się przyciskiem sterowniczym, który powoduje jednoczesne zaciśnięcie elementu, włączenie ruchu obrotowego stołu i dociśnięcie wrzeciona, do elementu. Po wykonaniu pełnego obrotu stół zatrzymuje się, wrzeciono zostaje odsunięte, a zacisk elementu zwolniony.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 1 minuta