profil

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” - Rozprawka

poleca 85% 863 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ernest Hemingway

Uważam, że to zdanie całkowicie odnosi się do rzeczywistości.
Po przeczytaniu „Starego Człowieka…” uświadomiłem sobie fakt, że nie można się poddawać, nigdy. Chciałbym przedstawić swoje poglądy, opierając się na przykładach z naszej Polskiej historii, oraz książki.
Zestawmy ze sobą Polskę, znajdującą się pod zaborami, i Santiago, rybaka, który od osiemdziesięciu czterech dni nie złowił ani jednej ryby. Oboje, mimo tego że są zniszczeni, Polska nie istnieje na mapach, a Santiago mimo tego, że jest rybakiem nie złowił ryby od prawie trzech miesięcy. Oba te przedziały czasowe są bardzo duże patrząc z odpowiedniej perspektywy. Polska, kraj istniejący od ponad tysiąca lat, znika z map. Santiago, rybak, który żyje z łowiectwa i ryb nie ma prawie żadnych pieniędzy.
Oboje się nie poddają, w Polsce rozpoczynają się powstania a Santiago wypływa w morze. W obu tych przypadkach nie było lekko, w Polsce przelano wiele krwi, wiele dzieci straciło swoich ojców. Santiago natomiast, musiał odbyć heroiczny pojedynek z rybą.
W obu przykładach wysiłek i poświęcenie przyniosły zwycięstwo, polska odzyskała niepodległość, a Santiago przełamał złą passe. Miał rację Wybicki pisząc „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy.” , bo gdy żyje duch, ciała nie można pokonać, siła woli może przenosić góry.
Z prowadzonych rozważań, można wyciągnąć metaforę, że Santiago i Polska to rodzeństwo. Można śmiało wyciągnąć wniosek, że człowieka można zniszczyć ale nie pokonać, gdyż nie jest stworzony do porażek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta