profil

Pojecie infrastruktury. Infrastruktura turystyczna.

poleca 84% 2830 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pojęcie infrastruktury.
Infrastruktura – to pojecie , które od wielu lat funkcjonuje w języku polskim, jednak nie posiada ogólnie przyjętej definicji i nie jest jednoznacznie rozumiane.
Określenie infrastructure pochodzi z języka angielskiego i oznacza podbudowę bazy, czy też szerzej – niezbędną podstawę gospodarki. W literaturze pod pojęciem infrastruktury najczęściej rozumie się ogół podstawowych instytucji i urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki.1
Klasyczny podział infrastruktury obejmuje:
1. Infrastrukturę gospodarczą ( techniczną i ekonomiczną, ) – są to:- urządzenia, sieci przesyłowe i instytucje z zakresu komunikacji (transportu i łączności), dostarczanie wody i energii, ochrony środowiska, itp.
W skład tej infrastruktury wchodzą:
energetyka (zaopatrzenie w prąd, gaz i ogrzewanie),
komunikacja (transport i łączność),
gospodarka wodna,
Ponadto urządzenia:
ochrony środowiska,
gospodarki komunalnej,
magazyny,
chłodnie,
urządzenia i instytucje handlowe (np. giełdy, targowiska, bazary, hurtownie, centra
logistyczne)3.
2. Infrastrukturę społeczną – czyli zespół urządzeń i instytucji publicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa i bezpośrednio zaspokajających potrzeby społeczne w dziedzinie nauki, kultury, oświaty, ochrony zdrowia i opieki społecznej, wypoczynku, kultury fizycznej, porządku publicznego, administracji, wymiaru sprawiedliwości, a także organizacje społeczne4.
W skład infrastruktury społecznej wchodzą:
1) urzędy administracji publicznej, szkoły, sądy, uczelnie wyższe, obiekty kulturalne (np. kina,
teatry, biblioteki ),
2) obiekty sportowo-rekreacyjne: (boiska, hale sportowe, pływalnie);
Klasyfikacja infrastruktury opiera się obecnie na kryterium funkcjonalnym i wyodrębnia następujące jej rodzaje:
podstawową ,
informacyjną,
ekologiczną,
społeczną,
biznesową.
Do infrastruktury podstawowej zaliczymy:
energetykę;
komunikację;
gospodarka wodno-kanalizacyjną;
Do infrastruktury informacyjnej zaliczany urządzenia które służą do przesyłania informacji oraz instytucje telekomunikacyjne. W skład infrastruktury biznesu – wchodzą instytucje otoczenia rynkowego, tj. różne instytucje wspierające biznes np.: banki, ośrodki szkoleniowe, inkubatory przedsiębiorczości6.
Infrastruktura turystyczna - to zespół obiektów i urządzeń, stanowiących wyposażenie określonego obszaru, szlaku lub miejscowości, umożliwiających zaspokojenie potrzeb ruchu turystycznego. Infrastrukturę turystyczną określa się mianem zagospodarowania turystycznego. Zagospodarowanie turystyczne jest to przystosowanie terenu dla potrzeb ruchu turystycznego i rekreacyjnego. Należy podkreślić, ze w literaturze stosowane są zarówno określenia gospodarka turystyczna jak również przemysł turystyczny.
Celem zagospodarowania turstyczno - rekreacyjnego jest zapewnienie turystom dojazdu do miejsc przeznaczenia turystyki. Dostępność komunikacyjna miejscowości i obszarów turystycznych zaliczana jestdo jednego z elementów atrakcyjności turystycznej. Baza komunikacyjna decydująca o dostępności komunikacyjnej terenu stanowi jeden z podstawowych elementów zagospodarowania turystycznego.
Infrastruktura turystyczna pełni kilka podstawowych funkcji. Od jej zagospodarowania zależy jak przystosowane będzie środowisko geograficzne do potrzeb turystyki. Zagospodarowanie to polega przede wszystkim na przystosowaniu do potrzeb ruchu turystycznego atrakcji, które będą stanowić cel przyjazdów turystycznych. Niezbedne jest również określenie dostępności komunikacyjnej oraz wyposażenie w odpowiednie obiekty obsługujące turystów, zapewniające nocleg czy pożywienie. Tak więc dostępność komunikacyjna i baza noclegowo – żywieniowa stanowią podstawowe elementy decydujące o stanie zagospodarowania turystycznego. Zakres zagospodarowania turystycznego uzależniony jest od położenia geograficznego miejscowości czy regionu. Zagospodarowanie określane jest jako infrastruktura turystyczna. Infrastruktura turystyczna to całość obiektów i urządzeń stanowiących wyposażenie wybranego obszaru lub miejscowości.3
Rys..Infrastruktura turystyczna.

INFRASTRUKTURA TURYSTYCZNA

Omawiając po kolei poszczególne elementy składowe infrastruktury turystycznej należy zacząć od pierwszej, czyli komunikacyjnej.
Infrastruktura komunikacyjna stanowi podstawę techniczną działalności turystycznej. Także rozwój gospodarczy regionu ściśle związany jest z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej. Aby infrastruktura komunikacyjna spełniała swoją rolę. Sieć i stan techniczny urządzeń komunikacyjnych musi spełnieniać określone kryteria, przede wszystkim dostępność i jakość. Głównymi podmiotami tej sieci są drogi i linie kolejowe. Ograniczona ilość połączeń kolejowych oraz dość wysoki koszt podroży nie sprzyjają rozwojowi tej działalności. Ciągły brak tras szybkiego ruchu i autostrad stanowi znaczący problem w dziedzinie działalności turystycznej. Kolejnym elementem infrastruktury komunikacyjnej jest jej wyposażenie w środki transportu. Należy tu wziąć pod uwagę jakość transportu drogowego, czyli np. autokarów i kolejowego czyli pociągów. Nierozłącznie wiąże się to z logicznym organizowaniem ruchu komunikacyjnego – dostosowania częstotliwości i pór kursowania pociągów czy autobusów do potrzeb i możliwości turystów. Jeżeli komunikacja ma funkcjonować na odpowiednio wysokim poziomie ważny jest stan zaplecza techniczno – usługowego, czyli lokalizacja stacji benzynowych, miejsc obsługi podróżnych, czy nawet warsztatów naprawczych.
Sieć oraz stan techniczny urządzeń komunikacyjnych (drogi, stacje obsługi)
Wyposażenie urządzeń komunikacyjnych wśrodki transportu (stan autobusów miejskich)
Organizacja ruchu komunikacyjnego
Stan zabezpieczenia techniczno - usługowego transportu
Kolejnym elementem infrastruktury turystycznej jest infrastruktura noclegowa i żywieniowa. Ze względu na charakter i rodzaj oferowanych usług turystycznych baza ta dzieli się ze względu na czas użytkowania: stałą i sezonową. Przez sezonowość ruchu turystycznego należy rozumieć nierównomierne natężenie wyjazdów lub przyjazdów turystycznych w skali roku lub w krótszych przedziałach czasowych, np. miesiącach letnich lub zimowych.
Charakter użytkowania bazy
Dostępność bazy
Stan i warunki materiałów technicznych
Stała
Sezonowa
Otwarta
Zamknięta środowiskowa-np. baza wojskowa, baza stowarzyszeń np. aktorów polskich
Trwała
Lekka kempingi, drewniane obiekty, sezonowa)

Infrastruktura towarzysząca usługom turystycznym – umożliwia najlepsze wykorzystanie walorów turystycznych.
Urządzenia umożliwiające korzystanie z walorów turystycznych (informacja turystyczna)
Urządzenia rozrywkowe kasyno, kawiarnia z parkietem
Urządzenia usługowe (fryzjer)
Urządzenia ułatwiające turystom uprawianie turystyki i sportu

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Typ pracy