profil

List do koleżanki z zagranicy o Polskich zwyczajach.

poleca 85% 413 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

16 października 2359r.

Droga Marino!

Piszę do Ciebie ten list, ponieważ dawno się nie widziałyśmy.Ostatnio studiowałam pewną książkę z której dowiedziałam się, że w Hiszpanii organizowana jest Corrida, czyli walka człowieka z bykiem. Mam nadzieję, że nie brałaś i nie weźmiesz udziału w takich pojedynkach. Jednak chciałabym zobaczyć zdjęcia z twojego kursu tańca flamenco, o których wiem od Fernanda.
Dużo czytałam o zwyczjach panujących w Twoim kraju wiem, że o godzinie czternastej nikt niczego nie sprzedaje tylko ludzie idą do barów. Oficjalnym systemem jest 24-godzinny, ale ludzie na co dzień używają 12 godzinnego .
Ja dowiedziałam się sporo o Twoim kraju, więc teraz pora, abyś to Ty poznała zwyczaje Polaków.
Za dwa dni Gerarda bierze ślub, poniewaz jestem jej druhną wiem wszystko o zwyczajach weselnych. Pewnie zastanawiasz się kto to jest druhna?Druhna przed ślubem pomaga pannie młodej zakładać suknię, musi być z nią u fryzjera i przy makijażu.Na weselu poprawiać jej sukienkę i stać przy niej całą imprezę.Tydzień temu zorganizowałam jej wieczór panieński, na którym spotykają się panna młoda i jej przyjaciółki. Zazwyczaj spotykają się w barach lub restauracjach. My wieczór Gerardzi zorganizowałyśmy w moim domu. Zjadłyśmy lekki posiłek i całą doc plotkowałyśmy.Ponieważ jej przyszły mąż nie jest katolikiem będzie musiał podpisać zgodę na wychowywanie dzieci w wierze katolickiej.W takim wypadku, osoba innego wyznania nie bierze udziału w sakramencie ślubu, ale małżestwo jest nadal ważne.Tradycyjnie, ślubny przyjeżdża ze swoimi rodzicami do domu panny młodej tuż przed uroczystością ślubu. Często orkiestra towarzyszy mu przygrywając piosenki weselne. W domu panny młodej, rodzice i teściowie dają błogosławieństwo młodej parze.


Następnie wszyscy razem jadą do urzędu cywilnego a potem do kościoła.Jadą do kościoła w wynajętym samochodzie albo taksówce, lub nawet na powozie konnym. Powóz ten jest ozdobiony białymi kwiatami i lalkami.Po uroczystości zaślubin jest czas na gratulacje od przybyłych gości. Zazwyczaj zaproszeni dają młodej parze drogie prezenty, kwiaty, pieniądze.Jeśli zdarzy się tak, że któryś z gości nie będzie mógł zjawić się na ślubie zawiadamia parę i najczęściej przesyła kartkę z życzeniami. Na szczęście na ślubie Judasza i Gerardzi będą wszyscy goście.
Mam nadzieję, że teraz będziesz znała polskie zwyczaje związane z uroczystością zaślubin. Z chęcią napiszę Ci o innych obyczajach panujących w naszym kraju. Na sam koniec chcę Cie serdecznie pozdrowić.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata