profil

Dzień św. Patryka w Irlandii

poleca 85% 134 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Day), to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Święto patrona Irlandii - św. Patryka. Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane zarówno z popularnością kultury celtyckiej, jak i pewnymi podobieństwami kulturowymi społeczności. W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego, irlandzkiego "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.
Irlandzka zielona koniczyna
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony - symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
Praktycznie każde irlandzkie miasto stara się w jakiś specjalny sposób uczcić to święto. Najwięcej imprez jest oczywiście w Dublinie. Tam obchody zazwyczaj poprzedza kilkudniowy festiwal, podczas którego na ulicach odbywają się różne pokazy, imprezy, przedstawienia teatralne, wystawy i targi, a na Merrion Square działa wesołe miasteczko.
W dniu św. Patryka na stadionie Croke Park w Dublinie odbywa się mecz futbolu gaelickiego i hurlingu. Punktem kulminacyjnym tego dnia jest parada, która wyrusza spod katedry św. Patryka. Przyciąga ona około 700 000 uczestników ubranych w zielone stroje - barwy narodowe. Obchody kończą się oczywiście w pubach. Wiekszość świętujących udaje się na Earlsfort Terrace, gdzie do muzyki irlandzkiej bawią się do białego rana.
Dzień św. Patryka obchodzony jest także w naszym kraju. Tego dnia w wielu pubach można napić się zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Typ pracy