profil

Mendel Gdański "Napisz, dlaczego stary proboszcz, widząc rozmodlonego Żyda zatrzymał się i zdjął kapelusz? "

poleca 88% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Maria Konopnicka

Czym dla współczesnego człowieka jest tolerancja i szacunek?
Według słownika PWN tolerancja to uznawanie prawa innych do posiadania poglądów, gustów itp. odmiennych od poglądów oceniającego; nie obejmuje idei antyhumanitarnych ani zbrodniczych. Natomiast szacunek to cześć, poszanowanie, poważanie, uznanie.
Żydzi to wyjątkowy naród, w biblii przedstawiony jako stworzony przez Boga. Niestety jest to też naród, który nigdy nie miał własnej ojczyzny. Na ziemiach polskich w XIX w. żyły wielopokoleniowe rodziny Żydowskie, które choć miały odmienną, własną kulturę uważały Polskę za własną ojczyznę. Zamierzali służyć jej jak najlepiej. .

Czy o księdzu, który widząc rozmodlonego Żyda, zatrzymał się i zdjął kapelusz można powiedzieć, że był tolerancyjny i ukazał szacunek? Uważam, że tak. Wykazał bardzo duże poszanowanie, nie tylko dla samego Żyda, ale i również dla religii, którą on wyznaje. Niestety takich ludzi jak ten ksiądz jest coraz mniej. Można tu wiele przykładów przetoczyć.

Chociażby i w samej książce Marii Konopnickiej przedstawiony jest antysemityzm: „Żyd zawsze Żydem, a Żyd to element obcy.” Dla tamtejszych ludzi Żyd kojarzy się z czymś złym, niedobrym z jakimiś pasożytami, które trzeba jak najszybciej wytępić- „Żydów mają bić!”.

Niestety nietolerancje można zauważyć nawet i teraz. Prowadzone są wojny religijne między różnymi wyznaniami. Najbardziej jasnym przykładem będzie chyba zaatakowanie Ameryki przez terrorystę Osama Bin Ladena, który twierdzi, że Amerykanie zagrażają ich religii. Trzeba ich zabić, bo to jedyne rozwiązanie.

Nawet dzieci wyśmiewają się z innych wyznań. Chodzą za innymi i krzyczą: „On jest Żydem, on jest zły”. Czy ludzie nie mogą już żyć normalnie?

A przecież między człowiekiem a człowiekiem nie ma różnicy. Że Cygan jest Cyganem a Murzyn Murzynem, Żyd Żydem, Buddysta Buddystą nie oznacza to wcale, że ten ktoś jest zły! Bo ty jesteś Polakiem a ten Amerykaninem nie oznacza to wcale, że któryś jest gorszy od drugiego.

Na świecie brakuje ludzi, którzy swoja postawą przypominali, by proboszcza z noweli Marii Konopnickej „Mendel Gdański”. Coraz mniej jest ludzi tolerancyjnych i takich, którzy zważają na ludzkie cierpienie. Nie chodzi już tylko o tło religijne, ale i także o każde inne. Dlatego starajmy się mieć dla drugiego człowieka duży szacunek i bądźmy tolerancyjni!!!

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury