profil

Groteska jako sygnalizacja katastrofy.

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rzeczywistość groteskowa staje się absurdalna, bezsensowna, czasami śmieszna i jednocześnie groźna, a nawet bardzo „nieprzyjemna”. Zdeformowanie rzeczywistości nie jest jednak bezcelowe, gdyż właśnie takie zaszokowanie odbiorcy, zmusza go do głębszych refleksji, np.- czy groteska jest sygnalizacja katastofy?

Gombrowicz przedstawia w sposob groteskowy skostniałą i staroświecką szkołę, w ktorej uczniowie ucząc się poezji Słowackiego wkuwają opinię, iż był on wielkim poetą. Młodzież z pokorą przyjmuje swój los, swe "upupienie" - pozbawienie naturalności swobody zachowań. Jest zmuszona do przyjmowania pozy, do udawania. Szkola taka nie przygotowuje człowieka do samodzielnego i indywidualnego myślenia, tylko do schematyczności, co wdlg. mnie jest powodem do niepokoju. Coz bowiem za pozytek z obywateli, ktorzy sa ograniczeni schematami i nie są nauczeni myslenia.

Kolejnym przykladem katastrofizmu-a raczej niemoralnego wychowania jest nowoczesna," wyzwolona" rodzina Młodziakow. Groteskowosc objawia się w fatalnym wychowaniu córki, wolnością seksualną itp. Dopiero Józio, sprowadzając nocą do sypialni Zuty równocześnie obu jej adoratorów - Pimkę i Kopyrdę oraz umiejętnie sterując wydarzeniami wprowadza w jej życie chaos i zamieszanie. Skandal powoduje nagłą przemianę rodziców w tradycyjnych ludzi ich poglądy nie wytrzymują tak silnego ciosu.

Tak samo groteskowo jak u Młodziaków, jest też na wsi, gdzie kontynuowane są w absurdalnych rozmiarach dawne porządki i systemy władzy, a żądanie Miętusa, by spoliczkował go chłop doprowadza do rewolucji i ironicznego chaosu.

Groteska demaskuje i poniża mechanizmy rządzące światem i ludźmi. Wyśmiewa sztuczność i nienaturalność ludzkich zachowań. Gombrowicz kpi ze wszystkich i ze wszystkiego przez cały tok powieści, tylko, że z tej kpiny można wysnuć całkiem ciekawe wnioski.
Dlatego myślę, że dla czytelnika groteska może być ciekawym sposobem „pojmowania” zasad rządzących światem oraz sygnalizacja katastrofy.

W. Poza tym utwory groteskowe mają wiele możliwości interpretacji. Czasami wydaje mi się, że autor napisał groteskę tylko po to, abysmy szukali sensu, którego w ogóle nie ma.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata