profil

Wojny grecko-perskie i wojna peloponeska

poleca 83% 1086 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przyczyny:
-II poł. VI w.p.n.e.-Persja obejmuje obszary Azji Mniejszej z koloniami greckimi
-Persowie narzucają koloniom greckim daniny, podatki
-Persowie nie tolerowali wolności Greków
-bunty Miletu, powstanie w Jonii-499-494r.p.n.e.-(494r.p.n.e-upadek Miletu, powstanie kolonii greckich na wybrzeżu Azji Mniejszej kończy się właśnie wspomnianym upadkiem Miletu.)


Przebieg:
I wyprawa perska na Grecję-490r.p.n.e.(flota perska kierowana przez Fenicję, Artafernesa, Datysa). Persom chodziło o zaskoczenie Greków.
MARATON-490r.p.n.e.
-dowódca Aten:Miltiades
-siły ateńskie(greckie):10000 Ateńczyków(hoplitów) i 1000 Platejczyków
Hoplici:ciężkozbrojna piechota grecka i macedońska w falandze. Na jej uzbrojenie składała się włócznia(ok.2m), miecz(rola pomocnicza), okrągła lub owalna tarcza, metalowy miecz, pancerz sięgający do pasa i nagolennice. Po okresie wojen perskich (V w.p.n.e.) zaznaczyła się wyraźna dążność do wprowadzenia lżejszego uzbrojenia(pancerz skórzany, mniejsza tarcza i krótszy miecz). Doceniono także rolę piechoty lekkozbrojnej (hypaspiści i peltaści).
Dowódca Persów: Dariusz I Wielki
Zwycięstwo: Grecja
Coś znaczącego: dystans z Maratonu do Aten, który przebieg żołnierz Miltiadesa przebiegają dzisiaj także maratończycy na IQ. Po końcu I wyprawy Persów zmarł Dariusz I Wielki, wybuchły tam zamieszki, walkę o władzę wygrał Kserkses. Od tej pory Ateńczycy i Grecy przygotowują się do kolejnego ataku Persów, tymi działaniami dowodzi Temistokles.

TERMOPILE-480r.p.n.e.
-Persowie posuwają się szybko i zajmują całą pn Grecję, Grecy chcieli ich zatrzymać w wąwozie Termopile.
Dowódca Greków(król Sparty): Leonidas
Dowódca Persów: Kserkses
Przebieg:
-Leonidas wysłał wojska do obrony Aten, a przy sobie zostawił 300 osób, w wyniku zdrady, Persowie okrążyli Greków - zginęli wszyscy wraz z Leonidasem, ale dali czas Grekom do obrony. Słynny jest napis upamiętniający odwagę i honor poległych:"Przechodniu idź i powiedz Sparcie, że wierni jej prawom, tu spoczywamy. Autorem tych słów jest Simmonides.
-Persi wkraczają do Grecji Środkowej, flotylla próbuje zaatakować Ateny, wywiązuje się bitwa morska pod Salaminą-480r.p.n.e.(Grecy wygrali dzięki temu, że posiadali szybsze i lepiej skonstruowane okręty).
PLATEJE-479r.p.n.e.
-Dowódca Greków:Pauzaniusz
-Dowódca Persów:Mardoniusz(zginął w czasie walk)
-Zwycięstwo:Grecja(po tej bitwie oddziały lądowe Persów zostały wyparte z Grecji)
PRZYLĄDEK MYKALE-479p.n.e.
-Grecy rozbili Persów(ich flotę)
449r.p.n.e.-POKÓJ KALIASSA - Persja zrzekła się terenów greckich
Grecy wygrali dlatego, że:
-mieli lepsze ukształtowanie terenu
-osłabienie Persów długim pobytem w Grecji
-Grecy mieli lepszych dowódców
-zjednoczenie państw greckich(większa siła)

WOJNA PELOPONESKA-(431-404r.p.n.e.):
-przyczyną wybuchu tej wojny jest rywalizacja między Spartą i Atenami
I okres:
*431-421r.p.n.e.-Sparta prowokuje konflikt, atakuje Attykę(Ateny). Spartanie chcą wyniszczyć Ateny, podpalają pola uprawne, więc ludność Attyki przeniosła się do Aten, które udzieliły im schronienia. Wzrosło niezadowolenie w Atenach oraz wybuchła zaraza. W związku z tym w 421r.p.n.e. zawarto traktat pokojowy
II okres:
*415-413r.p.n.e.-działania zbrojne dzieją się na Sycylii. Syrakuzy(osada) jest po stronie Sparty, natomiast Segesta wspiera Ateny. Zwyciężyła Sparta i Syrakuzy.
III okres:
*413-404r.p.n.e.-działania zbrojne na terenie Attyki, które kończą się totalną klęską Aten, chociaż o zwycięstwie Sparty można rzec pyrrusowe(okupione dużymi stratami). Od tego czasu inicjatywę w Grecji przejmują Teby, a cała Hellada chyli się ku upadkowi.

Dzięki za przeczytanie. Proszę o ocenę i komentarz.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Historia powszechna