profil

Sławni Polacy

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-27
poleca 75% 1458 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sławienie narodu, jest to reprezentowanie go z dobrej strony, demonstrowanie osiągnięć danego kraju, chwalebnych czynów, które będą wpisane do światłych dziejów historii.
Skutkiem takich czynów, osiągnięć jest uznanie w oczach innych narodów, uzyskanie sobie pozytywnej oceny, aprobaty.
Lecz przede wszystkim należy sobie na ową ocenę zasłużyć, a zasłużyło sobie na to wielu Polaków. Nasi rodacy wyróżniali się zarówno w naukach, odkryciach, jak i w sztuce, sportach czy w walce w obronię innych państw.
Dla potwierdzenia moich słów, powołam się na przykłady osób które w znacznym stopniu przyczyniły się do podniesienia Polski w oczach świata.

Na początku zacznę od świata odkryć, świata nauki. Niewątpliwie trzeba tu wymienić sławnego fizyka i chemika, Marię Skłodowską-Curie żyjącą na przełomie wieków XIX i XX. Zajmowała się ona promieniowaniem ultrafioletowym, wyodrębniła wiele pierwiastków promieniotwórczych. Za co w 1903 roku dostała Nagrodę Nobla.Odkryła wraz z mężem pierwiastki mocno napromieniowane jak polon czy rad. Napisała wiele prac poświęconych fizyce i chemii jądrowej. Kobieta ta w pełni poświęciła się nauce, za co przypłaciła życiem, gdyż zmarła na białaczkę. Jednakże kolosalnie wysławiła imię kobiet, śmiało można wyciągnąć wniosek, że obaliła stereotyp kobiety jako istoty zdolnej jedynie prowadzić dom, niższej i gorszej od mężczyzny.
Otworzyła wielu kobietom oczy, pokazała że choć jest w znacznym stopniu więcej mężczyzn w świecie nauki, to jednak nie znaczy że kobieta ma się naukom nie udzielać.

Następną osobistością jest żyjący również na przełomie wieków XIX i XX, genialny lekarz mikrobiolog, immunolog i serolog, Ludwik Hirszfeld. Zajmował się oznaczaniem grup krwi (A,B,AB,0), oraz dziedziczeniem ich. Wprowadził czytnik Rh. Odkrył pałeczki duru (Salmonella Hirszfeldi). W czasie trwania I Wojny Światowej pomagał zwalczać epidemie duru plamistego który rozprzestrzenił się w Serbii, również zajmował się metodami ratowania niemowląt. Założył Ośrodek Badań Patologii Ciąży. Za te konkretne działania, za ratowanie życia ludzkiego dostał w 1950 roku Nagrodę Państwową. Z całą pewnością można powiedzieć, że ten wybitny lekarz wiele pomógł i wniósł do świata nauki.

Przejdę teraz do odkrywcy geograficznego, podróżnika, geologa Pawła Strzeleckiego. Był on członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Royal Society w Londynie. Odkrył wielkie złoża miedzi w Kanadzie i złota w Australii. Na tym kontynencie zdobył także największy szczyt i nawał go Górą Kościuszki. Była to ewidentna prowokacja polityczna, gdyż jak wiadomo Polski wtedy nie było na świecie jako narodu. Strzelecki postanowił więc nadać górze imię chwalebnego i znanego Polaka. Chciał pokazać, ze choć Polski nie ma, pamięć po niej nigdy nie zginie.
Imię Tadeusza Kościuszki znane jest nie tylko w naszym kraju ale także w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczył on pod dowództwem amerykańskim, w licznych bitwach o niepodległość Stanów (najsławniejsza pod Saratogą ). Był świetnym dowódcą, znakomicie opracowywał plany fortyfikacyjne. Wstawiał się za prawami równości dla murzynów.Zasłużył sobie na wdzięczność ze strony amerykanów. W Polsce był dyktatorem w Powstaniu Kościuszkowskim. Wydał Uniwersal Połaniecki, uczestniczył w tworzeniu Legionów Polskich.

Następnym równie znanym Polakiem, jest działacz Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa. Jest to człowiek który zakończył panowanie komunizmu w Europie Środkowej i pokazał, ze można zrobić to drogą kompromisów, bez rozlewu krwi. Przypomina nam o tym posiedzenie Okrągłego Stołu, kiedy to władze komunistyczne i opozycja zasiadły razem by dojść do porozumienia. Świat był pod wrażeniem. Rok 1989 był rokiem przełomowym. Jeden człowiek wyzwolił Środkową Europę.

Udział Polaków da się zauważyć także w sztuce i kulturze. Mało kto nie zna wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, żyjącego w XIX wieku Fryderyka Chopina. Swoimi kompozycjami zyskał sobie sławę w całej Europie. Wywarł ogromny wpływ na artystów XIX i XX wieku,jak Liszt czy Wagner. Do teraz odbywają się Między Narodowe Konkursy Pianistyczne imienia F. Chopina.

Kolejną sławną osobistością jest znany reżyser, żyd z pochodzenia, aktor Roman Polański. Kręcił swoje dzieła za granicą. Wyreżyserował wiele sławnych filmów jak „Chinatown”, „Nóż w wodzie”, „Dziewiąte wrota” czy „Pianista” (nagroda w Cannes). Współpracował także z innymi światowej sławy talentami. Śmiało można Polańskiego zaliczyć do czołówki reżyserskiej na świecie. Otwiera on drzwi polskim artysta i pokazuje, że filmy polskie mogą wiele wnieść do świata filmu.

Następnie można przejść do zasłużonych sportowców.
Należy tu przede wszystkim napisać o pilotach i konstruktorach lotniczych o Frańciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze. Budowali oni samoloty RWD. Odbyli lot dookoła Ziemi i zwyciężyli w sławnym konkursie lotniczym w Challenge’u. Zginęli obaj tragicznie, w katastrofie lotniczej. Na ich cześć nazwano ulice w Warszawie, która prowadzi na lotnisko. Ich nazwiska znane są na świecie pilotom i konstruktorom. Wiele wnieśli do techniki lotniczej.

Kolejnym światowej sławy sportowcem jest Robert Korzeniowski. Jest on Olimpijskim Mistrzem Świata w dyscyplinie jaką jest chód. Ten wielki sportowiec zyskał sobie przydomek „ maszynki solidności”. W świecie sportu jest podziwiany za ambicje i miłość z jaką podchodzi do sportu. Człowiek ten szanowany jest za to, że sukces jaki odniósł wypracował sobie sam, swoja własną ciężką pracą.. Stał się autorytetem w swej dziedzinie.

Podsumowując twierdzę, że bez wątpliwości można doszukać się wielu osób które sławią imię Polski w konkretnych dziedzinach. Na pewno chwalebne czyny i osiągnięcia naszych rodaków są doceniane. Dzięki temu możemy (co prawda nie zawsze) z dumą mówić o Polsce, z zainteresowaniem czytać podręczniki historyczne i cieszyć się, że byli tacy ludzie, czy są nadal, którzy podnieśli wysoko nasz kraj w oczach innych narodów.

Możemy mieć tylko nadzieje, że taka działalność nie skończy się i nadal będzie miał miejsce.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

jest zbyt długa ale samemu można wyciągnąć najważniejsze informacje i to streścić i będzie spoko

w jeden dzień się jej nie naucze!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 5 minut