profil

Uzasadnij, że kamizelka w utworze Bolesława Prusa jest symbolem bohaterstwa bliskich sobie ludzi w obliczu śmierci.

poleca 85% 447 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Będę starała się bronić tezy, iż kamizelka w utworze Bolesława Prusa jest symbolem bohaterstwa bliskich sobie ludzi w obliczu śmierci. Może warto najpierw zastanowić się nad znaczeniem słowa bohaterstwo.
Trudno zaprzeczyć, że żona kochała swojego męża, aż tak mocno, aby nie powiadamiać go o zbliżającej się śmierci i nie zwężać jego kamizelki. Komuś może wydawać się, że to łatwe zadanie, jednak ona nie dawała po sobie poznać jak mocno cierpi okłamując go, że niby wszystko jest dobrze i, że dana choroba nie jest poważna. Kiedy mąż zauważył, iż chudnie domyślał się, że jego koniec nadchodzi.
I tutaj przytoczę cytat:
,, Pan – co dzień posuwał sprzączkę, ażeby uspokoić żonę, a pani co dzień – skracała pasek, aby mężowi dodać otuchy. ‘’ Te słowa najlepiej odzwierciedlają ich postępowanie. Widać, że dane małżeństwo kocha się bardzo mocno i nie potrafi powiedzieć czy wyrazić tego jak bardzo cierpi. Nie chcieli krzywdzić siebie, myśleli, że póki nie wyznają prawdy wszystko będzie dobrze i odwleką chorobę.
Żona bała się tego, iż kiedy wyzna prawdę swojemu mężowi ten załamie się i nie będzie miał już powodu do uśmiechu na twarzy. Mąż także wiedząc, przynajmniej przypuszczając to, że choroba postępuje, chciał pokazać żonie, że przytył. Tylko, że fakt, iż przytył nie był prawdziwy, ponieważ kiedy tak oby dwoje skracali tę kamizelkę w końcu ta była na niego za ciasna.
Tak więc zgadzam się z tezą napisaną w rozpoczęciu a powyższe argumenty w rozwinięciu potwierdzają ją.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta