profil

Obraz który powiesił bym w moim pokoju: Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka.

poleca 85% 2477 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pewnego dnia gdy przeglądałem strony internetowe natrafiłem na pewien obraz o bardzo głębokiej symbolice do tego był to obraz mojego ulubionego malarza Salvadora Dali znajduje on sie na pewno w czołówce surrealistów. Sam Hiszpan Jest jednym z najciekawszych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę "paranoiczno-krytyczną". Jego postępowanie budziło wiele kontrowersji, nawet po śmierci. Dali, w przeciwieństwie do wielu innych artystów swych czasów (np. komunisty Picassa) był zwolennikiem elitaryzmu i monarchii. Buntował się przeciwko kultowi przeciętności typowego dla demokracji. Krytykował także pacyfizm i anarchię. Również w odniesieniu do sztuki cechowała go postawa antymodernistyczna. W swych "Myślach i anegdotach" wyraził między innymi myśl, że "od 1800 roku nie powstało nic wielkiego". Jednym z takich najbardziej rozpoznawalnych atrybutów Salvadora jest "Profil czasu", który został przeniesiony także na rzeźbę. Jego obrazy mają interesującea kolory żywe i zgrane w przyjemych dla oczu kopozycjach i to wszystko składa się na dzieła sztuki. To jeden z niewielu malarzy, o którego pracach można powiedzieć tę często, nie zawsze odpowiednio, używaną frazę 'dzieło sztuki'. Wspaniały człowiek Wybrałem S. Dali właśnie za przesłanie jakie niosą ze sobą jego obrazy. Można rozpisywać się o nich do woli. Dlaczego wybrałem ten obraz? Pozwolę sobie opisać ten obraz

Obraz, który wybrałem, to "Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka". Nie jestem przekonany, czy moja interpretacja tego obrazu jest poprawna z obecnym zdaniem krytyków sztuki .
Obraz pt. „Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka” został namalowany w 1943 roku a autorem był Salvadore Dali a jego obrazy już w tamtym czasie budziły wiele kontrowersji. Dzieło przedstawia narodziny nowego człowieka. Artysta dotknął drażliwego tematu- geopolityki, którą przedstawił za pomocą bogatej symboliki.

Pierwszy plan podzielony jest na dwie części. Jedną z nich jest zniekształcona kula ziemska, która kształtem przypomina jajo- symbol nowego życia. Wykluwa się z niej dobrze zbudowany mężczyzna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wykluwa się z Ameryki Północnej. Artysta zrównuje nowe życie z nowym światem. Widać, że człowiek męczy się, próbując wydostać się z globu, który sprawia wrażenie więzienia. Zaznaczone są bowiem wyraźne odkształcenia stóp, kolan oraz głowy w powierzchni planety. Kontynenty (Ameryka Pd. i Afryka) odpadają od globu, są słabe, z góry odrzucone i przeznaczone na stracenie. Nad planetą unosi się stara, zniszczona płachta. Stanowi symbol ochrony. Z pęknięcia skorupy ziemskiej wypływa krew, która przypomina łzę.
Z boku stoją dwa jakby posagi są to Afrykanie którzy wydają się mniej ważni. Rzeźba ma symbolizować matkę, wskazująca ręką na człowieka próbującego wydostać się z globu oraz syn wtulający się w jej nogi. Są wychudzeni, smutni- cierpią. Dziecko wydaje się być zaciekawione, a zarazem przestraszone, szuka ochrony u swojej matki. Tło, mimo że nie przyciąga tak naszego wzroku jak pierwszy plan, przedstawia bardzo ważną scenę. Jest to element geopolityki i świetnie, dobitnie pokazana różnica klas. Amerykanie sprawiają wrażenie spokojnych, a, jak przypuszczam, Afrykanin wydobywa z siebie resztki sił do życia. Wszystko odbywa się na pustyni co mówi nam, że walczą praktycznie o nic. Walka jest bezwartościowa i zbędna. Ludzie symbolizują na tym obrazie całe społeczeństwa, które mogą tylko obserwować przebieg wydarzeń i nie mają na nie większego wpływu. Wszelkie decyzje podejmowane są na najwyższym szczeblu. Tutaj istotny jest fakt, że artysta żył w czasach obu Wojen Światowych. To właśnie wtedy Ameryka zaczyna grać pierwsze skrzypce i pojawia się pojęcie geopolityki. Na horyzoncie widzimy zachód słońca. Zachody to chwile ulotne, jednak w tym przypadku mamy wrażenie, że scena odgrywa się już bardzo długo. To właśnie czasy wojen i długiego poczucia wyższości Amerykanów, których nie obchodziły losy ludzi z Afryki i traktowali ich jako osoby drugiej kategorii. Kolorystyka idealnie oddaje nastrój obrazu. Barwy są dość intensywne, ale powodują, że czujemy smutek i ogólną stagnację. Szczególnie wpływa na ten fakt spokojne niebo oraz mocne cieniowanie. Salvador Dali ułatwił nam zrozumienie dzieła poprzez stworzenie zwartej kompozycji oraz nadanie jasnego i klarownego tytułu. Inaczej, ze względu na wiele połączonych ze sobą symboli, byłoby to dla zwykłego człowieka nie lada wyzwaniem.

Dzieło pt . „Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka” jest jednym z najciekawszych obrazów jakie widziałem w życiu i chociaż było wiele piękniejszych takich jak Mona Liza lub Dama z Gronostajem widziałem tez wiele obrazów chodź to wydaje się prawie niemożliwe obrazów dziwniejszych za przykład może posłużyć mi obraz Pablo Picasso pt. Guernica ukazujący cierpienia Hiszpanii podczas wojny domowej. Lecz ten obraz Zafascynował mnie bardziej niż wszystkie wymienione obrazy ponieważ ma w sobie coś specjalnego czego nie da się ująć w słowa. Więc mimo olbrzymiej i wspaniałej konkurencji obrazem który jeżeli tylko był by do kupienia i zogoscił by na mojej scianie był by ten własnie obraz

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty