profil

Jak postrzegam władze i jakie są wobe niej moje oczekiwania

poleca 87% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska Polska

Władza to według pojęcia ze słownika języka polskiego to ludzie lub instytucje, które zostały uprawnione na podstawie Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997r. do sprawowania rządów w wyniku powszechnych wyborów.
W Polsce posiadamy dwa rodzaje władzy. Może ona być ustawodawcza (sejm, senat), albo wykonawcza (prezydent, rząd). Obecną kadencję w rządzie sprawuje Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) i Unia Pracy (UP) , a także politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Prezydentem Polski jest Aleksander Kwaśniewski z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W skład sejmu wchodzą politycy z wspomnianej koalicji wyborczej SLD-UP, a także z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Partii Ludowo-Demokratycznej, Ruchu Odbudowy Polski, Samoobrony RP oraz siedmiu posłów nie zrzeszonych w żadnej z wymienionych partii. Patrząc na ten rozkład sił według mandatów zmienił się on diametralnie w stosunku do poprzedniej koalicji rządowej i sejmowej. Wyborcy, którzy zawiedli się na poprzednich rządach Jerzego Buzka i AWS, postanowili teraz postawić na alternatywę w postaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy. Od początku kadencji SLD sejm ostro zabrał się do pracy, nad wieloma projektami ustaw, m.in. o głośnej ostatnio Ustawie o Abolicji Podatkowej. Nie obyło się jednak bez konfliktów na arenie politycznej, związanych głównie z politykami Samoobrony, która po rozłamie wewnętrznym przekształciła się w Samoobronę RP.
W rządzie obecnej kadencji od początku sprawowania władzy do kilku zmian, m.in. na stanowisku ministra finansów, czy ministra sprawiedliwości. Roszady dokonane przez Leszka Millera doprowadziły do burzliwych dyskusji politycznych w mediach. Po zmianie na stołku ministra finansów, który objął Grzegorz Kołodko zgłoszono kilka ustaw, właśnie z tego z tego ministerstwa mające na celu naprawienie i stabilizację nie oszukując się nie najlepszej polskiej gospodarki.
Patrząc na rząd z perspektywy, już prawie roku należy zwrócić uwagę iż zdążył wiele rzeczy uchwalić. Chociażby pozamykał niektóre „rozdziały” w negocjacjach z Unią Europejską.
Zwracając uwagę na nasz region Trójmiasta politycy z koalicji rządowej podczas wyborów samorządowych będą musieli stoczyć zacięty bój o głosy wyborców. Jak wiadomo Trójmiasto to bastion prawicy (PO, PiS). Natomiast jeżeli chodzi o moje oczekiwania wobec władzy, nie są one wygórowane, ani niemożliwe do spełnienia. Idąc do urny wyborczej podczas zbliżających się dużymi krokami wyborów samorządowych chciałbym mieć pewność iż po wybraniu odpowiedniej partii spełni ona moje oczekiwania. Chodzi głównie o pracę , nie mówię tu o jakichś astronomicznych zarobków, lecz o zwykłym zajęciu, które zapewni mi i mojej przyszłej rodzinie godny byt. Żadna praca nie daje efektów bez wysiłku, ale po co harować jak przysłowiowy wół jeżeli i tak nie będziemy pewni czy starczy nam funduszy na wyżywienie do kolejnej wypłaty.
Jak wiadomo największą bolączką polskiego społeczeństwa jest bezrobocie, a po ukończeniu szkoły chciałbym mieć szerokie perspektywy zatrudnienia. Patrząc więc w kierunku wyborów samorządowych, tylko świadomie oddany głos da nam, młodym absolwentom bezpieczny start w dorosłe życie.

--

Praca zostałą napisana przezemnie na podstwawie Kostytucji RP z 2 kwietnia 1997 (wiadomości na temat struktury władzy), Encykolepdii PWN z 1994r. , a także na podstwie oficjalne stronie Parlamentu RP.
Za prace otzrymałem ocene "4+" u wymagającego nauczyciela WOS-u. To chyba nieźle :)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty