profil

Ważniejsze wydarzenia gospodarcze ostatnich lat (świat, Europa, Polska)

poleca 85% 121 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przykłady ważniejszych wydarzeń gospodarczych na świecie, w Europie oraz w Polsce.

1. ŚWIAT: Kryzys finansowy 2007-2009 – ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny rynku finansowego i bankowego w latach 2007-2009, który rozpoczął się od zapaści rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.
Kryzys wywołały pożyczki hipoteczne udzielane przez banki przy wysokim ryzyku spłaty, często osobom o marginalnych możliwościach finansowych . Początkowo kryzys omijał gospodarkę Polski. Na jako główne zagrożenia wskazywano na takie zjawiska jak niebezpieczną zależność wartości złotego od spekulacyjnych inwestycji krótkoterminowych, wysokie zadłużenie państwa oraz wysoki udział importu w produkcji. Potem jednak pojawiły się czynniki powodujące przeniesienie się kryzysu do Polski - ograniczenie akcji kredytowej przez banki, atak spekulacyjny na polską walutę i znaczne obniżenie wartości złotego oraz problemy finansowe w przedsiębiorstwach z opcjami walutowymi.

2. EUROPA: Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy (nazywany też wojną gazową) - odnosi się do wielu sporów pomiędzy rosyjskim dostawcą gazu Gazpromem, a Ukrainą, szczególnie w zakresie dostaw gazu ziemnego, jego cen i długów. Spory te są zagrożeniem dostaw gazu do wielu krajów europejskich, które są zależne od rosyjskiego gazu ziemnego. Poważny spór rozpoczął się w marcu 2005 na temat ceny tranzytu gazu. Kolejny konflikt miał miejsce w październiku 2007, ponownie dotyczył długów Ukrainy i doprowadził do zmniejszenia dostaw gazu w marcu 2008. W ostatnich miesiącach 2008 r. stosunki pomiędzy Gazpromem, a Ukrainą ponownie stały się napięte, ze względu na spór o wielkość zadłużenia Ukrainy. W styczniu 2009, spór doprowadził w wielu krajach europejskich do całkowitego odcięcia dostaw gazu z rurociągu Gazpromu przechodzącego przez terytorium Ukrainy.
100% spadek dostaw gazu zanotowały m.in. Austria Chorwacja, Grecja, Macedonia, Węgry, Bułgaria. Polska zanotowała 70% spadek dostaw gazu.

3. POLSKA: 18 kwietnia 2007 roku UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawo do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku Polskę odwiedzi 21,4 mln turystów, przygotowanie Euro 2012 oznaczać będzie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy, przyspieszenie tempa nakładów na środki trwałe oraz większy napływ inwestycji zagranicznych - to prognoza wpływu organizacji Euro 2012 na rozwój polskiej gospodarki według Ministerstwa Gospodarki.
Przygotowania do EURO 2012 oznaczają przede wszystkim wzmożone inwestycje (stadiony, infrastruktura drogowa, komunikacyjna, hotele itp.) Największe korzyści z organizacji Euro 2012 odniosą przedsiębiorcy z branży budowlanej i turystycznej. Zyskają zarówno wykonawcy, jak i dostawcy materiałów. W trakcie samej imprezy najwięcej zyska branża hotelarska, ale też producenci żywności i handlowcy. Zwiększonych przychodów mogą spodziewać się również agencje reklamowe. Przyznanie Polsce prawa organizacji tak dużego przedsięwzięcia podniesie również prestiż kraju.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty