profil

Losy Andrzeja Radka

poleca 82% 1003 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Andrzej Radek urodził się w Pajęczynie Dolnym. Pochodził z rodziny chłopskiej, dlatego jego droga do wiedzy była trudna. Radek jak każde wiejskie dziecko wychowywał się sam. Od wczesnego dzieciństwa musiał pracować. Jego rodzice byli bardzo zapracowani i nie mogli poświęcić czasu synowi. Miłość do nauki zaszczepił w nim nauczyciel dworskich dzieci, który był największym autorytetem chłopca.

Gdy Kawka nauczył Jędrzeja pisać i czytać, umieścił go w szkole w Pyrzogłowicach. Kiedy bohater był w drugiej klasie, Paluszkiewicz zmarł. Zostawił on swojemu podopiecznemu część pieniędzy, które ten miał przeznaczyć na naukę. Chłopak przeszedł klase trzecia i czwartą, a potem zdał na patent. Po tym wydarzeniu udał się na wakacje w rodzinne strony. Pod koniec wakacji przyszło mu opuścić Pajęczyn. Bardzo przeżył opuszczenie wsi, ponieważ wiedział, że już więcej tu nie wróci.

Do Klerykowa bohater wybrał się na piechotę, ponieważ nie było go stać na pojazd. W połowie drogi szczęście uśmiechnęło się do Andrzeja. Przejeżdżał tamtędy furman, który zmierzał właśnie do Klerykowa i zabrał chłopca. Okazało się, że Płoniewicz poszukuje niedrogiego korepetytora. Został nim Radek, który oferował swoje usługi w zamian za mieszkanie. Gdy Jędrzej poszedł do szkoły wyśmiewano się z jego wiejskiego pochodzenia i chłopskiej gwary.

Przodował w tym Tymkiewicz, z którym bohater wdał się w bójkę. Miał zostać za to wydalony ze szkoły, jednak wstawił się za nim Marcin Borowicz. Jędrek brał udział w spotkaniach "na górce" u Gontali. Odwdzięczył się Borowiczowi, kiedy ten był załamany po wyjeżdzie "Biruty".

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
13.1.2010 (20:26)

Ja próbuje to przerobić jakoś na CV :P . Życiorysu jeszcze nie pisałem więc nie mam pojęcia czy raca wykonana dobrze czy źle w każdym razie mi się przyda

15.12.2008 (17:02)

To miał być życiorys, czy kpina?

19.5.2008 (13:25)

ale sie ktoś wysilił.... lol

Treść sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta