profil

Ewidencja zapasów materiałów

poleca 85% 472 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ewidencję zapasów materiałów prowadzi się na kontach zespołu „3”.
Materiał to rzeczowy składnik majątku obrotowego, który zużywa się całkowicie w jednym cyklu produkcyjnym. Materiały można podzielić na: podstawowe, pomocnicze, paliwo, części zapasowe maszyn, urządzeń, opakowania, odpadki.. Z otrzymaną dostawą materiałów wiążą się dwa podstawowe dokumenty: a) dokument zakupu materiału f-ra i f-ra VAT b) dokument przychodu materiału PZ- przyjęcie materiału za pomocą, którego dokumentuje się odbiór materiałów z zewnątrz. Innymi dokumentami magazynowymi są: -dla rozchodu – „pobranie materiałów”. RW- dokumentuje on rozchód wewnętrzny materiałów. – Wydanie na zewnątrz” – WZ. Ponadto prowadzi się kartoteki rejestrujące stan ilościowy materiałów.
Przychody i rozchody materiałów wycenia się wg cen nabycia powiększonej o koszty związane z zakupem, załadunkiem. Ewidencja materiałów prowadzona jest w celach ewidencyjnych, które: -
*mogą być zmiennymi ewidencyjnymi, stosuje się zasade:
a) FIFO- „pierwsze przyszło – pierwsze wyszło” – Rozchodu dokonuj się wg cen pierwszej dostawy znajdujacej się jeszcze w magazynie wg cen dostawy drugiej.
b) LIFO- „ostatnie wyszło – pierwsze przyszło” – Rozchodu dokonuje się wg cen ostatniej dostawy, a po jej wyczerpaniu wg cen dostawy przedostatniej.
c) „cen przecietnych” – średnia materiałów w magazynie, aktualizowana o kazdej dostawie.
*mogą być zmiennymi ewidencyjnymi: Stała cena ewidencyjna- cena zmieniająca się w ciągu pewnego okresu np. roku, którą przyjęto do wyceny przychodu i rozchodu materiałów. Przyjęcie stałych cen ewidencyjnych powoduje, że rzeczywiste ceny poszczególnych zakupów będą się od niej różnić. Różnice te nazywamy odchyleniami ewidencyjnymi. Odchylenie ujmuje się na odrębnym koncie „odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów”, który jest kontem korygującym do konta „materiały”. Odchylenia mogą być: Debetowe- w przypadku, gdy rzeczywista cena zakupu jest wyższa od ceny ewidencyjnej. Kredytowe, gdy rzeczywista cena zakupu jest niższa od cey ewidencyjnej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta