profil

Wędrówka, tułaczka, wyprawa… - udowodnij, że podróż niejedno ma imię

poleca 85% 973 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wędrówka, tułaczka, wyprawa, każde z tych słów oznacza to samo: „odcinek czasu, w którym poruszamy się z jednego miejsca do drugiego”. Można, więc dojść do wniosku, iż podróż niejedno ma imię. Przyglądając się środowisku, w którym żyjemy spostrzegamy, że otaczający nas ludzie, zwierzęta ciągle się przemieszczają. Czy to człowiek migruje w poszukiwaniu pracy, czy to ptak odlatuje do „ciepłych krajów”, wszędzie możemy zauważyć ciągłą podróż. Aby potwierdzić moją tezę: "Podróż niejedno ma imię", przytoczę teraz kilka argumentów opierając się o literaturę.

Pierwszym moim argumentem będzie podróż tytułowego bohatera książki pt.: „Mały Książę”. Ów chłopiec - Mały Książę, wyruszył w podróż, w celu zwiedzania pobliskich planet. Wędrówka ta była dla niego przyjemną wycieczką, podczas której, pogłębiał swoją wiedzę, poznawał nowe sytuacje oraz ludzi. Z tego typu wędrówką spotykamy się najczęściej. Ludzie podróżują po świecie, by zobaczyć coś więcej od pobliskiej okolicy. Podobnie jak Mały Książę chcą pogłębiać swoją wiedzę i poznawać kulturę innych ludzi.

Kolejnym argumentem ukazujących wielorakie znaczenie słowa podróż jest motyw wędrówki Eragona głównego bohatera książki „Eragon”. Chłopak po stracie ojca postanowił go pomścić. Wyruszył na długotrwałą wędrówkę, podczas której musiał sam zapewnić sobie środki potrzebne do życia oraz uważać na ciągłe niebezpieczeństwa. Piętnastoletni chłopak z ogromnym bólem w sercu po stracie ojca oraz z nieokiełznaną młodzieńczą determinacją wyrusza w niebezpieczną podróż tropem zabójców swojego taty.

Moim ostatnim przykładem jest tułaczka Skawińskiego, ukazana w książce „Latarnik”. Tytułowy bohater wyemigrował z ojczyzny w czasach, gdy Polska była pod zaborami. Prowadził on szlachetne i bohaterskie życie, niejednokrotnie ocierając się o śmierć. Jego ucieczka z zajętego przez rozbiorców państwa, miała charakter nieszczęśliwej podróży, podczas której zdawał sobie sprawę, że więcej już do niej nie wróci. Sytuacja, przez jaką musiał przejść Skawiński, w tamtym czasie dotknęła wielu Polaków. Często także zauważamy ją w dzisiejszych czasach, kiedy to ludzie, opuszczają swój rodzinny dom w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków do życia. W wielu przypadkach tak jak Skawiński już nigdy więcej nie wracają do ojczyzny.

Wnioskując z powyższych argumentów, możemy zauważyć, jak bardzo wieloznacznym pojęciem jest wyraz podróż. Myślę, że udało mi się potwierdzić tezę, iż: podróż niejedno ma imię, przytaczając trzy różne znaczenia tego słowa. Niesie ona pozytywne, jak i negatywne emocje.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

jest spoko, w wprowadzeniu kilka ciekawych argumentów :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata