profil

Inkowie

drukuj
poleca 79% 987 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Inkowie jest to lud indyjski, który w okresie przedkolumbijskim stworzył państwo ze stolicą w Cusco. Pierwszym władcą był Manco Capac. Państwo Inków było wieloetniczne, na jego czele stał władca zw. Inką. O dziedziczeniu tronu decydowały najpotężniejsze arystokratyczne rody z Cusco oraz kapłani. Podstawą gospodarki Inków było rolnictwo. Zasadniczą część ludności stanowili chłopi żyjący w plemienno-terytorialnych wspólnotach. Każdy miał kawałek ziemi do ich dyspozycji, a pozostała część była własnością państwa. Chłopi uiszczali daninę na rzecz państwa uprawiając ziemię i wytwarzając określone produkty z dostarczonego przez państwo surowca. Istniały także wspólnoty wyspecjalizowane w pewnych rzemiosłach oraz grupy ludności wypełniające funkcje służebne. Inkowie wykorzystywali w rolnictwie duże zróżnicowanie ekologiczne środowiska naturalnego. Prowadzili wymianę międzynarodową oraz stosowali cykle produkcyjne. Budowali rozległe systemy nawadniające i tarasy uprawne. Szczególne znaczenie miała uprawa wielu odmian kukurydzy i ziemniaków, roślin bulwiastych, dyni, fasoli, papryki i in. Inkowie hodowali lamy( jako zwierzęta juczne, dostarczające mięsa i wełny), alpaki i świnie morskie. Inkowie nie znali pisma, a o ich wierzeniach i historii wiadomo jedynie z opartych na tradycji ustnej przekazów i świadectw archeologicznych. Oprócz boga Słońca czcili Wirakoczę oraz innych bogów. Charakterystyczne dla kultury materialnej Inków są budowle kamienne, wznoszone bez zaprawy murarskiej. Typowa dla ich kultury ceramika o motywach geometrycznych, narzędzia i broń z kamienia i brązu.
Państwo Inków w XVI w zostało podbite prze z Hiszpanów . W 1533 Hiszpanie zajęli stolice Inków –Cuzco, gdzie koronowany Manco Inca, po nieudanej próbie rekonkwisty schronił się w górach Vilcamby. W 1572 wicekról hiszpański F. de Toledo podbił Vilcambę i nakazał stracić jej ostatniego władcę- Tupaca Amaru. W trakcie podboju na skutek narzucenia Inkom wzorów europejskich i katastrofalnego spadku ich populacji, z kilkunastu milionów do niecałego jednego miliona, pod koniec XVI w zostały zniszczone struktury państwowe i dorobek Cywilizacyjny Inków.

INKA: tytuł władcy państwa Inków, arystokracja państwa Inków, spokrewniona z rodem królewskim. Lud środkowoandyjski ( mówiący w kiczua) które założył w epoce przedkolumbijskiej wielkie państwo. Wg tradycji, legendarny założyciel państwa Manco Capac( który może był postacią historyczną) wyprowadził swój lud z jaskiń górskich do doliny Cosco,( ok. 1200r ) która dzisiaj jest w Peru.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
19.7.2011 (10:26)

Amerykanie powinni coś wiedzieć o rdzennych ludach A. Prekolumbijskiej , ponieważ tak mogli by oddać im cześć bo mieszkają na ich terenach i Hiszpanie ich zabili . Moim zdaniem okryli się brutalną sławą , powinni ich nawracać .
I dobrze im , że inkowie zdążyli ukryć Eldorado pochłaniając tajemnice skarbu.

Aztek02

29.1.2011 (07:58)

Inkowie jest to lud indyjski hahahhahaha
Co mają wspólnego Indie z Ameryką południową i Inkami?????

Inkowie to lud indiański a nie indyjski!!!!!!!!!!

12.10.2009 (18:43)

Praca powinna zostać usunięta jak najszybciej.
Wstyd, aż się płakać chce :(