profil

Problemy globalizacji

poleca 85% 251 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Globalizacja” jest na ustach wszystkich. Słowo na czasie, które szybko zmienia się w slogan, w magiczną formułę, hasło otwierające bramy wszystkich tajemnic teraźniejszości i przyszłości. Podczas gdy jedni globalizacją nazywają praktyki którym się oddajemy, ponieważ chcemy być szczęśliwi, dla innych stanowi ona przyczynę naszego nieszczęścia. Wszyscy jednak uważają „globalizację” za nieunikniony los świata, a także za nieodwracalny proces, który dotyczy każdego z nas w takim samym stopniu i w ten sam sposób. Jesteśmy „globalizowani” , a bycie „globalizowanym” znaczy niemal to samo dla wszystkich, których ten proces dotyka.
Wielu przywódców światowych widzi w globalizacji nową szanse na rozwiązanie problemów międzynarodowych. Tymczasem spotkania na szczycie poświęcone temu zagadnieniu wywołują mnóstwo zamieszek i protestów. Czym jest globalizacja? Jakie są jej pozytywne i negatywne skutki?
Słowem „globalizacja” nazywa się coraz większą ogólnoświatową współzależność ludzi i krajów. W grudniu 1999 roku podczas odbywającej się w Seattle sesji Światowej Organizacji Handlu na ulicach wybuchły zamieszki. Wiele ludzi ucierpiało. Pytając o tego przyczynę wielu demonstrantów odpowiedziało, że chodzi o utratę pracy, problemy ekologiczne oraz niesprawiedliwość społeczną – bali się globalizacji, jej następstw dla ludzkości i naszej planety. Ta postępująca i nieodwracalna integracja pociąga za sobą cały szereg skutków – dla gospodarki, polityki, kultury i środowiska naturalnego. Prezydent Gruzji, Eduard Szewardnadze tak się wypowiedział: „My, obywatele Ziemi, jesteśmy jedną wielką rodziną. Nowa epoka niesie nam nowe wyzwanie i nowe ogólnoświatowe problemy, tak jak katastrofy ekologiczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, krwawe konflikty oraz ubóstwo.” A według Martina Wolf’a globalizacja jest najważniejszym zjawiskiem ekonomicznym naszej ery. Dzięki niej otwierają się przed ludźmi niespotykane wcześniej możliwości. Z tych wypowiedzi wynika, że globalizacja niesie nadzieje, ale także obawy.
To zjawisko, cytując słowa Amarya Sen, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, „wzbogaca świat pod względem naukowym i kulturowym, a wielu ludzi przysparza też korzyści materialnych”, następnie dodał: „daje ogromne szanse, by w XXI wieku położyć kres ubóstwu”. Ten optymizm nie jest bezpodstawny. Nastąpiła radykalna poprawa sytuacji materialnej. W skali światowej dochód przeciętnej rodziny wzrósł trzykrotnie, porównując go z rodziną żyjącą 50 lat temu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wartości przeciętne, szczególnie te, które dotyczą skali całego świata, bywają bardzo mylące. Na wielu obszarach w ciągu ostatniego półwiecza dochody nie wzrosły wcale, natomiast w innych rejonach podniosły się kilkakrotnie.
POZYTYWNE SKUTKI GLOBALIZACJI
- dzięki globalizacji pojawia się możliwość lepszego życia. Jak wiadomo osoby, które wychowywały się w środowisku biednym i patologicznym dalej w tym środowisku tkwią i globalizacja pomaga to zmienić.
- wraz ze spadkiem bezrobocia i zwiększeniem rynku zbytu, zwiększa się zapotrzebowanie na usługi oraz nowe technologie. Jedną z podstawowych usług, której obecność zawdzięczamy procesowi globalizacji jest sieć globalna, czyli powszechnie znany Internet. W Polsce w ostatnich latach najbardziej dynamicznie się rozwinął, i staje się obecny prawie w każdym domu.
- powstawanie nowych i łączenie się istniejących przedsiębiorstw. Modernizacja i unowocześnianie firm. Poprawa warunków pracy.
Wielką zaletą globalizacji jest to, iż powoduje rozwój handlu między państwami. Dlaczego polscy rolnicy nie mieliby możliwości zakupu tańszych, zagranicznych sprzętów rolniczych? Dlaczego polscy producenci wyrobów mięsnych nie mogliby sprzedać swoich towarów na rynek zachodni. Globalizacja otwiera rynki krajów, producenci mogą sprzedawać swoje towary w innych państwach. Chociaż niektóre państwa ze względu na stosunki polityczne uniemożliwiają przepływ towarów na swoje rynki. Wystarczy spojrzeć na kraje sąsiadujące z Polską, np. Rosja, która ze względu na stosunki polityczne z naszym państwem nałożyła embargo na polskie mięso i produkty mięsne, tym samym pozbawiając polskich producentów możliwości większego zarobku i dalszego rozwoju.
NEGATYWNE SKUTKI GLOBALIZACJI
- jednym z negatywnych skutków tego procesu jest uzależnienie się od innych państw, bardzo rozwiniętych, którzy tak naprawdę decydują o losach państw słabo rozwiniętych gospodarczo. Także ich kryzysy gospodarcze dotykają państwa biedne.
- sprzedaż przedsiębiorstw firmom zagranicznym. Budowanie fabryk poza krajem. Powstanie monopolu.
- niszczenie krajowej produkcji. Nadmierny import towarów.
- w ostatnich latach coraz częściej się mówi o zanieczyszczeniu Ziemi i wynikających z tego problemów. Stopniowo ociepleniu ulega klimat, mamy do czynienia z coraz częstszymi powodziami i trzęsieniami ziemi. Niestety globalizacja nie pomaga złagodzić tego problemu, lecz jeszcze go powiększa. Ze względu na budowę coraz większej ilości fabryk Ziemia ulega coraz większemu zanieczyszczeniu. Winne są temu najczęściej fabryki, swoje odpady wypuszczają do rzek, zanieczyszczając je.
- kolejnym poważnym problemem wynikającym z globalizacji jest spadek przyrostu naturalnego. Kobiety coraz rzadziej zachodzą w ciążę, a środowisko się starzeje. Także stan zdrowia młodych ludzi pozostawia wiele do życzenia. Swój udział także w tym przypadku ma globalizacja. Na ulicach widzimy coraz większą ilość otyłych dzieci, spowodowane jest to brakiem aktywności fizycznej i fast foodami. Postępująca technologia związana z globalizacją uzależnia dzieci od komputerów, rosnąca ilość restauracji z fast foodami przyciąga młodych ludzi. W rezultacie z braku ruchu i otyłości tacy ludzie umierają o kilkanaście lat za wcześnie.

Globalizacja ma swoje wady i zalety, lecz z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie jest potrzebna, lecz konieczna do normalnego życia. Wystarczy spojrzeć na kraje, w których ten proces jest blokowany, czyli np. Korea Północna, gdzie nie istnieje wymiana handlowa. Te komunistyczne państwo skutecznie zablokowało ten proces, lecz kosztem swoich obywateli, bo muszą żyć w biedzie. Proces ten rozpoczął się prawie w każdym kraju i zawsze przyniósł jakieś korzyści. Tak więc globalizacja jest potrzebna, ma swoje wady i zalety, lecz korzyści są większe i bardziej widoczne, niż straty spowodowane przez ten proces.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Typ pracy