profil

Sztokholm

poleca 84% 688 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sztokholm
Stolica Szwecji. Położony w środkowej części kraju na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz na lądzie stałym nad zatoką Saltsjon (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Malaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrstrom. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Jest to miasto wielu atrakcji i zabytków, miasto nowoczesne, tętniące bogatym życiem kulturalnym. Sztokholm jest miastem natury- lasów sosnowych, słodkiej i słonej wody, skał, żyjących tam zwierząt i roślin. Sztokholm najlepiej odwiedzać w okresie od maja do września. W tym czasie pogoda jest najkorzystniejsza, a w mieście odbywają się liczne koncerty, festiwale i imprezy. Miasto rozwinęło się dzięki znajdującym w pobliżu kopalniom żelaza. Od 1436 roku Sztokholm jest stolicą Szwecji.
Ciekawostki
* Sztokholm nazywany jest często ,,Wenecją Północy".
* Nazwa Sztockholm pochodzi od słów stock- kłoda oraz holm- wyspa.
* W najdłuższym dniu w roku słońce nie zachodzi tutaj przez 20 godzin i 37 minut, a w najkrótszym dniu słońce świeci przez 6 godzin i 4 minuty.
* Parki i ogrody to ponad 40% powierzchni miasta.
* Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).
* W mieście znajdziemy ponad 70 muzeów i 100 galerii sztuki.
* W Sztokholmie rozgrywane były Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912 roku.
* W 1952 roku uruchomiono w mieście pierwszą linię metra.
* W Sztokholmie znajdują się liczne uczelnie wyższe, m.in. założony w 1811r. Instytut Karolinska, założona w 1827r. Królewska Politechnika w Sztokholmie i założony w 1878r. Uniwersytet w Sztokholmie.
* W tym mieście znajduje się również budynek giełdy Bosen, w którym co roku członkowie Akademii Szweckiej przyznają Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta