profil

Złe Bakterie - Patogeny

poleca 83% 1958 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jeżeli bakterie szkodzą innym organizmom, wywołując u nich chorobę to określa się je mianem patogenów. W zakażeniu bakteryjnym bakterie wnikają w sposób bierny lub czynny do organizmu roślinnego, zwierzęcego lub ludzkiego gospodarza, w obrębie którego rozmnażają się i wywołują reakcję obronną organizmu. Przyczyną występowania objawów bakteryjnych chorób zakaźnych jest namnażanie się bakterii w tkankach i wydzielanie przez nie substancji o charakterze toksycznym, przede wszystkim jadów. Bakterie przenikają do organizmu człowieka głównie przez układ pokarmowy i oddechowy, tzn. dostają się wraz z pożywieniem, płynem, jak również wraz powietrzem wdychanym do płuc.
Wywołują one choroby takie jak dur brzuszny, trąd, cholera, dżuma, gruźlica oraz odpowiadają za niektóre zatrucia pokarmowe. Mimo to nie każda bakteria może od razu wywołać infekcję. Wiele bakterii występuje u wielu ludzi, ale tylko czasami ta obecność skutkuje chorobą. Mimo to nosiciele muszą uważać, gdyż zwiększa ona szanse na wystąpienie innych problemów zdrowotnych, np. choroby wrzodowej. Poza tym bakterie mogą także atakować rośliny, gdzie sieją wielkie zniszczenia, co jest powodem wielkich strat w rolnictwie. Mogą one wywołać raka bakteryjnego, zarazę ogniową, kanciastą plamistość, guzowatość korzeni. Atakują też zwierzęta, przez co dodatkowo zagrażają rolnictwu, gdyż mogą wywołać choroby zwierząt gospodarskich, takie jak chorobę Johna, salmonella czy wąglik.
Każdy gatunek bakterii ma charakterystyczne "spektrum" (sposób) działania na gospodarza. Gronkowiec lub paciorkowiec może np. spowodować infekcję skóry, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych. Dodatkowo wiele bakterii mogących powodować chorobę ustroju przebywa w jelicie, składając się na jego florę, ale nie wywołując infekcji. Istnieją też mikroorganizmy, które są pasożytami wewnętrznymi. Jedną z chorób wywoływanych przez nie jest tyfus plamisty. W końcu istnieją potencjalnie niegroźne bakterie, mogące jednak zbytnio namnożyć się przy osłabionej odporności organizmu.

Aby ustrzec się przed bakteriami i ich działaniem powinniśmy szczególnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, jak również dbać o środowisko w którym mieszkamy i żyjemy. Jeżeli już dojdzie do infekcji spowodowanej przez bakterie bardzo często do ich zwalczania stosuje się antybiotyki, które mają działanie bakteriobójcze, jeżeli zabijają bakterie lub bakteriostatyczne, jeżeli ich działanie polega na uniemożliwianiu ich prawidłowego wzrostu i rozmnażania. Antybiotyki są jednak stosowane nie tylko w przypadku ludzi, ale także przy chorobach i profilaktyce zwierząt gospodarczych.
Rozwojowi bakterii można zapobiegać przez zabiegi antyseptyczne (odkażające) czyli wszelkiego rodzaju działań, które maja na celu usunięcie wszystkich patogenów, poprzez zastosowanie:
środków chemicznych działających zabójczo na bakterie takich jak alkohol etylowy, gliceryna, kwasy octowy, mrówkowy, mydła sodowe,
wysokiej temperatury
promieniowania ultrafioletowego
promieniowania jonizującego

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty