profil

Dlaczego nie chcesz żyć w czasach Hammurabiego.

poleca 83% 705 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Za władania Hammurabiego Babilonia była prężnym państwem –miastem , posiadającym prawa, za które złamanie ponoszono czasem okrótną karę. Z tak dobrze zorganizowanym aparatem urzędniczym Hammurabi podbijał przylegające miasta tworząc potęgę. Ogradzał je murami dla zwiększenia bezpieczeństwa, i dbał o dobro świątyń. Za jego władania spisano kodeks, który popularnie zwany jest „oko za oko , ząb za ząb” był on brutalny i zauważamy w nim podział na grupy społeczne: gdzie uprzywilejowane są grupy zamożniejsze.

Chciałabym, żyć w jego czasach, tylko wtedy gdy znajdowałabym się w jednej z uprzywilejowanych grup, ponieważ ponosiły one mniejszą odpowiedzialność za swoje czyny i dostawały łagodniejsze kary. Lecz co by było gdybym się w niej nie znajdowała...
W obliczu dzisiejszego prawa wszyscy jesteśmy równi. Stojąc przed sadem, nie zauważamy podziału na przynależność do grupy społecznej. Z tego powodu, jednak wole życ w czasach współczesnych, ponieważ licze na sprawiedliwość zarówno w osądzeniu jak i wydawani u ewentualnej kary.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła: