profil

Charakterystyka porównawcza Jacka Soplicy i Ks Robaka.

poleca 85% 217 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jacek Soplica to ubogi szlachcic zawadiaka, który dzięki tupetowi i odwadze zdobył sławę wśród okolicznej szlachty. Miał na nią wielki wpływ, dlatego zwano go Wojewodą, na sejmikach umiał skłonić szlachtę do poparcia określonych racji. Był ceniony przez magnatów, między innymi przez Stolnika. Jest ojcem Tadeusza i Bratem Sędziego. Z daleka śledzi los syna i Zosi, córki jego ukochanej Ewy. Po wydarzeniach, jakie nastąpiły w jego życiu [wstąpienie do Zakonu Bernardynów] przyjął nazwisko Robak. Miało to na celu przypominanie że sobą gardzi. Pełnił funkcję emisariusza. Wcześniej był więziony przez zaborców, walczył w bitwach. Przygotowywał powstanie na Litwie. Jacek to bardzo przystojny szlachcic, z wąsami od ucha do ucha, nosił strój szlachecki [żupan, spodnie, skórzane buty, kontusz, pas szlachecki, czapka]. Nie był wątły lecz dobrze zbudowany i sprawny fizycznie. Podobał się kobietom. Robak nosił stój mnicha.

Jacek to szlachcic o wielkim temperamencie, łatwo się zapalał i wtedy działał w sposób nieprzemyślany, przykładem takiego zachowania jest zabójstwo Stolnika. W życiu kieruje się uczuciami, a nie rozumem. Jego duszą targają silne emocje: wielka miłość do Ewy, nienawiść do Stolnika, chęć zemsty. Jest niezwykle odważny, pełen fantazji, ale i pyszny, zarozumiały, wyjątkowo pewny siebie. Najważniejszą dla niego wartością jest honor. Dlatego nie może znieść odrzucenia go jako kandydata do ręki Ewy i postanawia się zemścić. Jest ponadto krzykliwy, pozbawiony skrupułów. Cechuje go bark patriotyzmu, troszczy się o własne, prywatne sprawy. Gdy jednak zabił Stolnika w napadzie gniewu postanowił się zmienić.

Wstąpił do legionów generała Dąbrowskiego. Potem wstąpił do zakonu, co poświadczyło jego zmianę. Robak to przykład człowieka, który się poświęcił dla ojczyzny - dojrzały patriota. Jest pełen pokory, cichy uparty, ma jasno wytyczony cel i chce go osiągnąć. Jest odpowiedzialny i opiekuńczy, czuwa nad losem Tadeusza i Zosi – a jego marzeniem jest doprowadzenie ich do szczęśliwego małżeństwa. Całe swoje życie poświęca ojczyźnie, służy dobrym przykładem, wykorzystuje swoje talenty przywódcze dla zjednoczenia szlachty w imię wspólnej sprawy. Jest tajemniczy, cieszy się szacunkiem, a jego słowa są bardzo ważne dla szlachty.

Jacek Soplica, jak każdy człowiek, popełnił w życiu wiele błędów. Zabójstwo Stolnika było jednym z nich - ogromnym, ponieważ nie mógł po tym stanąć na nogi. Skłoniło go to do przemiany wewnętrznej, której dokonał. Dlatego sądzę, że Jacek może być wzorem do naśladowania dla wielu z nas.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem