profil

Katyń-prawda i pamięć

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Katyń-prawda i pamięć”


W historii naszego kraju niesamowicie ważnym pojęciem jest patriotyzm. Patriotyzm to postawa wobec ojczyzny, przejawiająca się rzetelna praca, przekładaniem nadrzędnych wartości (np.niepodległości, suwerenności) nad własne cele, gotowością do ich obrony nawet za cenę życia. Polska ma za sobą wiele wojen, walk, nieporozumień, które tak naprawdę budowały siłę Polaków. Wywoływały manifestacje rodaków pokazujące jak cenny jest naród polski. Wygrane, przegrane wzbudzały wytrwałość w dalszej walce o wolność kraju. Przez to inne mocarstwa patrzyły na Polskę chciwym okiem. Chcieli ziem, czy zniszczyć jedność Polaków? Do czego dążyli popełniając zbrodnie na niewinnych ludziach? Trudno jest stwierdzić co kierowało naszymi oprawcami: chciwość, zazdrość? Dlaczego zabili tylu ludzi? Niezrozumiałe jest takie okrucieństwo człowieka. Katyń jest miejscowością w Rosji, położoną 18 kilometrów na zachód od Smoleńska, nad Dnieprem. To miejsce mogłoby kojarzyć się z pięknymi terenami, bujnymi lasami, ale zbrodnia, która została tam popełniona narzuca tylko jedno skojarzenie-okrucieństwo i nieludzki totalitarny system radziecki.
Na mocy dekretu władz ZSRR, podpisanego przez Stalina 5 marca 1940 roku , 15 tysięcy polskich oficerów przetrzymywanaych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostało przez NKWD od kwietnia do maja 1940roku rozstrzelanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i pochowanych w Miednoje. Ten masowy mord nosi dziś nazwę zbrodni Katyńskiej.
Z lekcji historii wiadomo, że po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939roku do niewoli w ZSRR dostało się około 15 tysięcy oficerów. Decyzją o ich wymordowaniu-jako wrogów komunizmu i ZSRR, podpisanym przez Stalina, NKWD rozstrzelało ok.22 tysięcy obywateli polskich w tym 15tysięcy oficerów. Informacje o odkryciu masowych grobów w Katyniu podali Niemcy 13 kwietnia 1943roku (to dziś symboliczna rocznica zbrodni) Dwa dni później radio moskiewskie podało komunikat, że zbrodnie popełnili Niemcy w 1941roku . Ujawnienie zbrodni przez Niemców posłużyło Stalinowi za pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem polskim w Londynie. Według historyków , był to pierwszy krok sowieckiego dyktatora w kierunku stworzenia własnej ekipy do rządzenia Polską. Po zajęciu Katynia przez Armię Czerwoną sowiecka komisja lekarska „ustaliła”, że zbrodni dokonali Niemcy. Konsekwentnie oskarżając Niemców delegacja ZSRR na procesie w Norymberdze zażądała włączenia sprawy do aktu oskarżenia. Wkrótce jednak wycofała się z tego, obawiając się o uniewinnienie Niemców. Przez całe lata propaganda ZSRR i PRL twierdziła, że mordu dokonali hitlerowcy. Do 1956roku władze PRL mówiły o „perfidnej niemieckiej prowokacji w Katyniu”. Potem samo słowo Katyń zniknęło całkowicie- przez lata cenzura wykreślała z każdej publikacji. ZSRR do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990roku. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie przyznano, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940roku przez NKWD. Strona radziecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedia Katyńską nazywając ją „jedną z najcięższych zbrodni stalinizmu”
„A było ich niemało. Zwłoki były ściśle ułożone warstwami obok siebie, przeważnie twarzą do dołu, jedynie tylko w warstwach górnych były częściowo rozrzucone bezładnie. Zwłoki były ubrane w mundury wojskowe. Wszędzie przyczyna śmierci był postrzał w tył głowy, uszkadzającej ważne dla życia ośrodki mózgowe, wywołujący natychmiastową śmierć. Egzekucje wykonywane były z wielką wprawą i precyzją” Czytając ten fragment jednego z raportów do oczu same cisną się łzy. Życie- to słowo zawiera w sobie mnóstwo treści. Dla nas są to kolejne szczęśliwe chwile, zbieranie doświadczeń, rozwijanie się. Życie jest dla nas niezrozumiałym zadaniem, osiąganiem indywidualnych celów obok ważnych dla nas ludzi. Ludzi, którzy nas kochają i wspierają. A co dzieję się, gdy to życie gaśnie? Kiedy tracimy kogoś bliskiego? To wielki ból z , którym trudno sobie poradzić. Strata osoby będącej częścią naszego życia, tak jakby podkłada nam kłodę pod nogi. Ale jak opisać stratę ponad 15 tysięcy ludzi? Ludzi okrutnie zamordowanych, ludzi będących ogniwami losu różnych postaci. Kiedy zadaje sobie takie pytania, udaję się do mojego dziadka. Jest osobą, która przeżyła wojnę, która przeżyła piekło jakie Polakom stworzyli Niemcy i Rosjanie. Pytałam o Katyń. Okazuję się, że Polacy coś wiedzieli o tych wydarzeniach. Warszawskie podziemie przekazywało wszelkie informacje w tajnych gazetkach. Nie dość, że w Polsce Niemcy zabijali tylu ludzi to jeszcze wiadomość o Katyniu. Ból pałętał się wśród serc wszystkich rodaków. Chcąc uniknąć więcej morderstw, walczyli, aby w końcu być wolnym krajem. Trwało to długo.
Nasi przodkowie wylali krew, oddali życie za to, abyśmy teraz my mogli być wolni. Teraźniejsze pokolenie zbyt mało wie o tych wydarzeniach, nie uświadamia sobie jak wielka tragedia wydarzyła się w Katyniu. Jak wiele osób zostało brutalnie zamordowanych tylko dlatego, że byli Polakami. Na świat wdarło się zło już na początku jego istnienia, ale my ciągle je kontynuujemy-nic z tym nie robiąc. Tylu ludzi zginęło dla nas-to straszne. Ronimy łzy, modlimy się za ich duszę, ale myślę, że to za mało. Młodzi ludzie w podzięce za honor, jakim wykazali się nasi przodkowie powinni starać się być dobrymi ludźmi, dążyć do tego, aby wykluczyć zło. Jeśli każdy zacznie od siebie możemy wiele zdziałać, aby nigdy więcej nie dopuścić do takiej tragedii. Trudno wyrazić smutek i wzruszenie spowodowane zbrodnią katyńską, dlatego proponuje, aby każdy wyraził to swoją postawą. Postawą dobrego i honorowego człowieka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut